Pravilna prehrana je polovica zdravja in če želite biti vitki, bodite pozorni na to, kaj jeste.
Pazite, kaj jeste, to je nasvet, ki vam ga bo dal vsak zdravnik. Kar te veseli pri 20 letih, pogosto ni dobro, ko vstopiš v petdeseta, da ne govorimo še kasneje ... Normalno je, da se apetit z leti spreminja, s tem pa tudi potrebe telesa.
Zato nam strokovnjaki povedo, kaj jesti pri kateri starosti.
Ne spreglejte:
- Hlače s širokimi hlačnicami pozimi 2023 na novo definirajo eleganco: Izbirajte jih v teh barvah
- Takšne praznične mize še niste videli: Jennifer Lopez je odprla vrata svojega 60 milijonov dolarjev vrednega doma in nam vzela dih
- Valižanska princesa Kate se je oblekla kot hollywoodska zvezda in požela občudovanje
Dvajseta leta
Zaradi rasti kosti, ki se nadaljuje tudi v dvajsetih, so mlečni izdelki priporočljivi, kar pomeni, da lahko brez slabe vesti uživate sir in smetano, le ne pretiravajte. Izogibajte se alkoholu, saj lahko poškoduje zdravje kože, las in nohtov. Ne podvržite se drastičnim dietam, temveč se navadite jesti zdravo in uravnoteženo hrano.
Trideseta leta
Ko dopolnite trideset let, ste bolj nagnjeni k občutku utrujenosti in pomanjkanja energije. Namesto kave in drugih navideznih poživil raje uživajte suho sadje. Najboljše so suhe marelice, ki počasi ustvarjajo energijo, priporočljivo pa je tudi uživanje čim več datljev, jabolk in celih žit. Vitamine in minerale je dobro jemati kot prehranska dopolnila, vendar ne smete pretiravati. Da se ne bi zredili, se izogibajte sladkorju in nezdravim maščobam.
Štirideseta in petdeseta
Da se zaščitite pred slabokrvnostjo, ki se včasih pojavi v tej starosti, uživajte rdeče meso – kakovostne in ne prepečene zrezke, ki bodo v telo vnesli železo. Soja vam bo všeč tudi za hormonsko ravnovesje, če želite ohraniti mlado kožo, pa uživajte čim več svežega sadja in zelenjave. Sladkarije niso priporočljive, ker se kalorije hitro kopičijo in jih pri tej starosti ni prav lahko pokuriti.
Šestdeseta, sedemdeseta ...
V tej starosti imuniteta ni več tako močna. Da se zaščitite, povečajte vnos probiotikov. Dehidracijo lahko preprečimo s pitjem več vode, še posebej priporočljivo pa je uživanje nesladkanih čajev. Poleg čim bolj zdravih jedi svojo prehrano obogatite s sadjem in zelenjavo. In če ne želite zdravstvenih težav, se izogibajte mesnim izdelkom, kot so klobase.
Fotografije: Profimedia