Iz revije: Ste se kdaj vprašali, v kakšnih kemikalijah sedite, stojite in spite tako rekoč ves dan in vso noč?

18. 12. 2024
Deli
Iz revije: Ste se kdaj vprašali, v kakšnih kemikalijah sedite, stojite in spite tako rekoč ves dan in vso noč? (foto: Profimedia)
Profimedia

Sprašuje NIKA VEGER.

Torej, kakšne kemikalije se lahko skrivajo v vašem spodnjem perilu? Priznam, da se sama o tem nisem nikoli spraševala, saj si nisem predstavljala, da bi nekaj tako intimnega lahko vsebovalo tako škodljive snovi. Zato sem bila kot ozaveščena potrošnica in mamica dveh deklic ob rezultatih raziskave Zveze potrošnikov Slovenije (ZPS) šokirana. Tretjina testiranega spodnjega perila je namreč vsebovala bisfenol A, kemikalijo, ki je v Evropi v kozmetičnih izdelkih že dolgo prepovedan. Kako torej, da se snov, ki jo povezujemo z resnimi zdravstvenimi tveganji, še vedno skriva v naših vsakodnevnih oblačilih?

Preberite še:

Zakaj so bisfenoli nevarni?

Bisfenol A (BPA) je kemikalija, ki se pogosto uporablja pri izdelavi plastike in sintetičnih materialov. Vendar je že skoraj stoletje znano, da ima ta snov sposobnost posnemanja delovanja estrogena v človeškem telesu. To pomeni, da lahko vpliva na hormonski sistem in povzroča številne težave, vključno z zmanjšano plodnostjo, motnjami v delovanju imunskega sistema ter tudi resnimi zdravstvenimi težavami, kot so razvojne nepravilnosti in bolezni reproduktivnega sistema. Žal pa bisfenol A ni edini bisfenol, ki se uporablja. Tudi njegove alternative, kot sta bisfenol S (BPS) in bisfenol F (BPF), niso nujno varne. Nedavne študije kažejo, da tudi te lahko povzročajo podobne škodljive učinke na zdravje, zato se moramo zavedati, da sintetični materiali niso vedno varna izbira.

Tedenski horoskop (23.–29. 12.): Kdo mora premisliti o svojih prioritetah

Še zlasti nevarno je, da je bisfenol A prisoten v spodnjem perilu, ki je ves čas v neposrednem stiku s sluznico in z najbolj občutljivimi predeli našega telesa. Zveza potrošnikov Slovenije je skupaj z nekaterimi evropskimi potrošniškimi organizacijami v okviru projekta ToxFree Life for All poslala v laboratorij 166 vzorcev spodnjega perila, da bi ugotovili, kako razširjene so posamezne nevarne kemikalije v izdelkih, ki jih vsi vsakodnevno uporabljamo. Med vzorci spodnjega perila različnih materialov, znamk, barv, cen ... jih je kar tretjina vsebovala bisfenol, desetina vseh vzorcev pa je bila z bisfenoli tako obremenjena, da so jih uvrstili v rdečo skupino.

Ali pranje perila M1: odpravi bisfenol?

Morda mislite, da bi lahko kemikalije iz perila odstranili s pranjem. A žal to ne drži povsem. Čeprav lahko pranje deloma odstrani bisfenol iz tekstila, pa ga ne uniči. Kemikalije, ki se morda sperejo iz perila, namreč ne izginejo – le preidejo v odpadno vodo, kar pomeni, da se vračajo v okolje in lahko ponovno končajo v našem telesu. Bisfenol A je prisoten v vodi, zemlji in celo živih bitjih, zato pranje žal ni učinkovita rešitev. Nekateri testi so celo pokazali, da se lahko ob pranju vsebnost bisfenolov v spodnjicah še poveča, ker se iz elastike ali šivov prenese na druge dele tkanine.

Kaj lahko storite, da se izognete bisfenolu v perilu?

Verjetno ste doslej perilo kupovali na podlagi trendnih barv, priljubljenega kroja, poznavanja blagovne znamke ali privlačne cene. Ste pomislili tudi na materiale, iz katerih je izdelano? Rezultati testov ZPS kažejo, da je material ključni dejavnik, ko gre za prisotnost škodljivih kemikalij v perilu. Ko gre za izbiro perila, so naravni materiali vedno boljša izbira. Bombažne hlačke, še zlasti tiste z minimalno količino elastana (do pet odstotkov), so na testih pokazale, da vsebujejo zelo malo ali nič bisfenola. Certificirani naravni materiali vam zagotavljajo, da ne boste izpostavljeni škodljivim kemikalijam, zato bodite pozorni na certifikate, kot so že omenjeni GOTS, OEKO-TEX in okoljska marjetica. Problematični pa so sintetični materiali, kot so elastan, poliamid in spandeks, ki jih pogosto najdemo v elastičnem spodnjem perilu, oblikovanem po zadnjih trendih za udobno prileganje, oblikovanje postave in brezšivne modele.

Kaj pa pajkice in druge sintetične tkanine?

V današnjem času so pajkice in oblačila iz elastičnih sintetičnih materialov izredno priljubljeni. A ker se te tkanine tesno prilegajo koži, obstaja večja verjetnost, da boste ob nošenju teh oblačil izpostavljeni škodljivim kemikalijam. Še posebno med vadbo, ko se znojimo, se bisfenoli hitreje sproščajo in prehajajo skozi kožo. Če si želite zagotoviti zdravo izbiro, poskusite najti pajkice iz naravnih vlaken ali preverite, ali ima izdelek certifikate, ki zagotavljajo, da ne vsebuje kemikalij.

Kako lahko s svojim nakupom prispevate k bolj zdravemu okolju?

Vzemite si čas za premislek o tem, kaj nosite vsak dan. Vsaka vaša izbira šteje. Pri nakupu perila se odločajte premišljeno in bodite pozorni na sestavo materialov. Izberite naravne tkanine, kot je organski bombaž, in se izogibajte nepotrebnim nakupom sintetičnih oblačil. Ne gre samo za zdravje vašega telesa, temveč tudi za zdravje našega planeta. Spodbujajte tudi druge, naj izbirajo trajnostne izdelke in se izogibajo hitri modi.

Bodite glas za spremembe!

Zavedajte se, da lahko tudi vaš glas pomaga pri spreminjanju zakonodaje. Čeprav je EU že storila korake v smeri omejevanja bisfenola A v nekaterih izdelkih, še vedno obstajajo področja, kjer potrebujemo strožjo zakonodajo. Ker so združene zveze potrošnikov različnih držav glasnejše in bolj uspešne pri odločevalcih, je danes nujno, da tudi vi podpišete peticijo Ustavimo nevarne kemikalije! za zaostritev zakonodaje, da kemikalije odstranimo iz vsakdana tudi z zakonom.

Pozabite na dolga krila, ta hibridni trend bomo pomladi 2025 videli povsod

Novo na Metroplay: Ajda Rotar Urankar in David Urankar iskreno o zakonu in težki življenjski preizkušnji