Ne dolgo nazaj sem nekje v globini interneta zasledila zapis: Ne delaj več, kot živiš. To se mi zdi najbolj smiselna in pomenjliva misel, na katero pomislim vsakič, ko ugotovim, da se je delovni dan spet prevesil v pozno popoldne.
Moj teden se je začel enako kot teden pred njim. Kot vsi tedni pred njim. Že nekaj časa vstopam in izstopam iz enega in istega meglenega čustvenega stanja. Nobenega posebnega razloga nimam, da bi se k njemu vračala, razen tega, da se počutim kot rezina toasta, ki je predlogo ostala zunaj. Je kot premaz nelagodnega počutja, namazan po kruhu se je vanj stopil in komaj še okusite razliko med obema sestavinama.
Poskušam ugotoviti, zakaj. Najboljše, kar sem se domislila, je širok spekter občutkov, ki opredeljujejo čas v mojem vsakdanu. Neposrednost nesorazmerja razpoloženj, ki se pojavljajo v hitrem zaporedju, na videz brez oprijemljivih razlogov, razen fizične negibnosti mojih dni. Večinoma se oklepam upanja, ker ne vidim, kako lahko drugače prepuščanje vneti jezi, razdražljivi frustraciji, depresivnemu malodušju, obupni žalosti in skrbem usmerimo v kar koli produktivnega.
Produktivnost lahko pomeni veliko stvari.
Toda za namen tega dnevnika govorim o tem, kaj morate storiti, da mine dan, ne da bi se počutili, kot da plavate v vesolju ali se izgubljate v vrtincu nepomembnosti.
In to, kar spada pod "kaj morate storiti", se mimogrede spreminja od osebe do osebe in morda ne boste vedno dobili enakega odgovora. Nekega dne boste morali izprazniti svoj to-do seznam, enkrat boste morali pospraviti svojo garderobo, drugič opraviti generalno čiščenje stanovanja in tretjič v istem večeru skrajšati nohte in opraviti »ta dolgo« večerno lepotno rutino, s pilingom in vsem.
Vendar vse to počnemo, da bi dosegli isto: dokazali svojo vrednost.
Mislim, da je najbolje, da se vprašate brez strahu pred presojo, kajti to je pogovor v intimnih prostorih vašega uma: Kaj lahko storim, da se zdaj počutim dobro in pomirjeno sama s sabo?
Prejšnji teden sem kolesarila na sobnem kolesu in pozabila preveriti, koliko časa sem kolesarila (in koliko sladoleda pokurila). Prejšnji mesec sem si zadala, da v enem vikendu, ki naj bi bil namenjen počitku, napišem članek. Namesto, da bi napisala dva tisoč besed, sem odprla dokument in napisala eno. Nagradila sem se z zmiksanimi jagodami in zamrznjeno smetano. Slaba vest in skrb, kdaj in kako bom članek napisala, sta me preganjali do večera, ko sem pred spanjem skovala načrt, kako bo prihodnji delovni teden čim bolj produktiven. Nič kaj prijetna uspavanka.
Naj vas pomirim, da to ni še ena oda "self-care" - poklon drugi aktivnosti, ki jo izberemo samo zato, da pozabimo, kako težko nam je. Namesto tega gre za poskus, da se ponovno osredotočimo na vrlino umiritve, tako da učinkovito stopimo s tekalne steze naših delovnih obveznosti in produktivnosti. In ni mogel priti ob primernejšem času; živimo v obdobju, ko je produktivnost najvišje cenjena vrlina. Vse to je smiselno, ker ko se srečamo s kaosom, iščemo gotovost - in nič ni trdnejšega od čiste akcije.
Toda produktivnost je precenjena.
Včasih se mi zdi, da sem postala stroj, ki je globoko v svojih žicah in motorju prepričan, da če nisem ves čas produktivna, nisem potrebna ali koristna. Morda začenjam verjeti, da sem celo neuporabna, vendar zavračam to možnost. Toda zdi se mi, da moram ves čas nekaj početi, sicer zapravljam dragocen čas.
Zdi se mi, kot da smo zrasli v tej kulturi, kjer naj bi za ves čas na tem svetu morali imeti kaj za pokazati, nekakšen produkt časa. Kjer naj bi vsaka minuta imela svoj namen in vsaka ura svojo nalogo. In to je seveda samo ideja, da je čas denar. Pojem zapravljanja časa ima torej podoben občutek kot zapravljanje denarja.
Dolgčas, tako kot številna druga čustvena stanja, ki jih imamo, igra pomembno vlogo v našem življenju. Nočemo ostati brez dolgčasa. Želimo samo vedeti, kaj lahko dolgčas naredi za nas in kako se na to najbolje odzovemo.
Preprosto povedano: nimate časa, da ne bi izgubljali časa.
Kot odgovor na ta vedno aktiven pojav so Nizozemci celo skovali izraz niksen, kar pomeni, da ne počnemo ničesar ali počnemo nekaj brez cilja. Nekaj tako čudovitega je biti, delati, razmišljati iz čistega svobodnega razloga in ne zato, ker misliš, da moraš. Morda se zdi preprosto, toda pogosto je edina stvar, ki je bolj zastrašujoča od naših naraščajočih seznamov opravil, realnost časa zase, ko ne počnete ničesar. Ko se znajdete sami s sabo, v čisti tišini, a hkrati v hrupu lastnih misli, kako potolažili misli skrbi, utišati notranji monolog in uspavati stres, da se lahko posvetimo stvarem, ki bogatijo naš um in dušo?
Pa četudi vam uspe ujeti sončno uro, ko se s skodelico kave usedete na balkon, lahko izklopite miselni preverjevalnik seznama opravil? Lahko v miru srkate kavo, ne da bi razmišljali, kaj vse še morate storiti, ko jo popijete do konca, ne da bi pomislili, da morate pohiteti, saj vas kasneje čaka še toliko stvari? Lahko samo uživate v okusu kave in zraven ne berete najnovejših novic ali poslušate podkasta in brskate po spletnih trgovinah? Lahko počnete samo eno stvar in ne dveh hkrati?
Moja nedelja je mirna z nekaj delovnih obveznosti. Nastavljam se soncu in danes sanjarim o poletju. Počasi se začenjam dolgočasiti v negibnem ležečem položaju in začnem razmišljati, da bi si prihranila nekaj ponedeljkovih obveznosti in jih opravila kar danes, toda hkrati pomislim, da lahko to počnem v nedogled, saj delu ni nikoli konca. Takrat se hitro opomnim: Ne delaj več, kot živiš!
Fotografije: Osebni arhiv
Preberite še: V zakulisju: Vesela sem, da sem se odločila za korekcijo vek (fotodnevnik modne in lepotne urednice Petre Windschnurer)
Priporočamo tudi: V zakulisju: London je odprt (fotodnevnik sodelujoče urednice Ane)
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču