Bila je prva supermanekenka v zgodovini, a so jo modne agencije začele zavračati, ko so na fotografijah opazile to

2. 7. 2025
Bila je prva supermanekenka v zgodovini, a so jo modne agencije začele zavračati, ko so na fotografijah opazile to (foto: Instagram/@giacarangi_official_)
Instagram/@giacarangi_official_

Gia Carangi je bila ena prvih supermanekenk, katere življenje je bilo zaznamovano z izjemnim vzponom in tragičnim padcem.

Zgodnje življenje in vzpon v modni industriji

Gia Marie Carangi se je rodila 29. januarja 1960 v Filadelfiji. Odraščala je v nestabilnem okolju, saj je njena mati zapustila družino, ko je bila Gia stara enajst let. V najstniških letih se je povezala s skupino oboževalcev Davida Bowieja, kar je vplivalo na njen androgeni slog in odprtost glede spolnosti.

Ne spreglejte: Preprost stavek, ki stopi moško srce: dovolj je le teh 5 besed

Pri 17 letih se je preselila v New York, kjer jo je odkrila agentka Wilhelmina Cooper. Gia je hitro postala priljubljena med fotografi, kot so Chris von Wangenheim, Francesco Scavullo in Richard Avedon, ki so s svojim delom definirali estetiko desetletja. Začela se je pojavljati na naslovnicah revij, kot so Vogue, Cosmopolitan in Harper's Bazaar, ter sodelovala z modnimi hišami, kot so Armani, Dior, Versace in Yves Saint Laurent. V času, ko je modna industrija šele oblikovala koncept supermodela, je Gia s svojo temno, androgeno in senzualno lepoto presegla tedanje standarde. 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by 𝐺𝑖𝑎 𝑀𝑎𝑟𝑖𝑒 𝐶𝑎𝑟𝑎𝑛𝑔𝑖 (@giacarangi_official_)

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by 𝐺𝑖𝑎 𝑀𝑎𝑟𝑖𝑒 𝐶𝑎𝑟𝑎𝑛𝑔𝑖 (@giacarangi_official_)

Izgubljeno s prevodom. Hrvaškemu sladoledu se smeji vsa regija

Čeprav je bila redkeje prisotna na dejanskih modnih pistah, so bile njene pojave kljub temu opažene – WWD jo je dokumentiral na modnih revijah Perry Ellis (1980) in reviji oblikovalca Julio (1979). Prav tako je bila predstavljena v prilogi Best of New York Sportswear (1980 in 1982), kjer je nosila kreacije Adrienne Vittadini in Regine Kravitz.

Bitka z zasvojenostjo in padec

Po smrti svoje agentke leta 1980 je Gia doživela globok osebni in profesionalni šok. Njena smrt je pomenila izgubo ključne opore, saj je Gia ostala sama v svetu, ki je postal vse bolj neizprosen do njenih osebnih težav. Takrat je vse bolj začela zlorabljati heroin. Njena zasvojenost je vplivala na njeno delo; pogosto je zamujala na snemanja ali jih popolnoma izpustila. Na nekaterih fotografijah so bile vidne sledi injekcij, kar je povzročilo škandal v modni industriji.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by 𝐺𝑖𝑎 𝑀𝑎𝑟𝑖𝑒 𝐶𝑎𝑟𝑎𝑛𝑔𝑖 (@giacarangi_official_)

Kljub poskusom zdravljenja in kratkim obdobjem treznosti se je Gia večkrat vrnila k drogam. Njena kariera je začela hitro strmoglaviti, saj so jo agencije in naročniki začeli zavračati.

Zadnja leta in smrt

Leta 1986 je Gia zbolela za AIDS-om, ki ga je verjetno dobila zaradi uporabe okuženih igel. Umrla je 18. novembra 1986 v starosti 26 let. Na njenem pogrebu ni bilo predstavnikov modne industrije, razen fotografa Francesca Scavulla, ki je poslal sožalno kartico.

Gia velja za eno prvih supermanekenk in pionirko sloga "heroin chic", ki je postal priljubljen v 90. letih. Njena zgodba je bila predstavljena v biografskem filmu "Gia" iz leta 1998, kjer jo je upodobila Angelina Jolie. Film je prejel številne nagrade in pohvale.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by 𝐺𝑖𝑎 𝑀𝑎𝑟𝑖𝑒 𝐶𝑎𝑟𝑎𝑛𝑔𝑖 (@giacarangi_official_)