»Ne da se blefirat,« pravi Almira Sadar.
Prvi je vedno povezan z določeno mero radovednosti, raziskovanja novih področij ter pričakovanj nečesa, kar nam je neznano, naj gre za prvi poljub ali prvi letnik na fakulteti. Pri naših prvih korakih je zraven vedno nekdo, ki nas uvede v novi svet, z izkušenimi koraki pokaže pot.
Prva za prve je to leto profesorica Almira Sadar. Izkušena modna oblikovalka, ki dobro ve, kaj je potrebno, da človek v tem poslu uspe, saj je sama zgodba o uspehu že vrsto let. Ima pa tudi nežen, skorajda materinski pristop, ki mlade oblikovalce gotovo spodbuja k delu in ustvarjanju. Pravi, da moda danes ne pozna več samo enega najpomembnejšega sloga sezone. Vsak oblikovalec gradi na svoji individualnosti, ki jo je treba spodbujati in ne ukalupljati.
»Iskanje novih silhuet ne sme biti obremenjeno z izborom materialov, vzorcev in barv.« Zato se je Almira odločila, da bo izhodiščna pozicija prvega letnika bela, saj s svojo nevtralnostjo pušča prostor za raziskovanje. Prvi letnik se je ukvarjal predvsem s telesom, se naučil, da je telo nekaj tridimenzionalnega, da se giba, da ima svoje zakonitosti ter da sta z oblačilom vedno soodvisna.
Drugi, nadvse pomemben nauk pa je, da gre pri vsakem dobrem oblikovalcu tudi za to, da se podrobno seznani z vsemi tehnikami, da se dodobra nauči oblikovalskega miselnega procesa in je z znanjem tako dobro podkovan, da lahko v nekem trenutku pozabi, kaj se je naučil. Takrat lahko zares ustvarja. Ko so določena znanja v nas tako globoko zakoreninjena, da se jih več ne zavedamo, takrat lahko ponudimo prosto pot domišljiji in idejam, takrat se rodi tisto najboljše, česar smo zmožni.
Mladost je že po definiciji tista, ki energijo meče skozi okno, se ne zna osredotočiti, na šolske obveznosti še posebej ne. »Ne da se blefirat,« pravi Almira, ki ima kot profesor odgovornost, da to mladost pravilno usmeri, ji dopove, da za nastajanje novega nujno potrebujemo osredotočeno energijo, ker edino tako pridemo do kvalitetnih rezultatov.
V tem trenutku pogovora sem si zaželela, da bi bila Almira moja profesorica v prvem letniku. Tako topla, a obenem tako jasna in z neverjetno mero pedagoške odgovornosti. Ravno zaradi teh lastnosti je prvi letnik pripeljala do tega, da so ustvarili več, kot bi pričakovali od njih. Pogumno in suvereno stopajo na svojo pot. Ta bo dobila še širše razsežnosti v drugem in v tretjem, ko bosta v njihov svet vstopili profesorici Elena Fajt in Nataša Peršuh.
Maša Kljun
(Zapis je izšel v prilogi Krila/Wings ob letošnji modni reviji študentov Naravoslovnotehniške fakultete.)