Odprite ušesa in zavest, ter bodite svojemu prijatelju v oporo, kadar jo potrebuje.
V času hitrega pretoka informacij in vse večjih delovnih zahtev nam nekako ne uspeva, da bi se ustavili in se zares posvetili sogovorniku. Ves čas se nam samo mudi in bolj kot sogovornik se nam zdi pomembno to, kaj imamo povedati mi, pa čeprav ni nič zelo zanimivega.
Osredotočite se na sogovornika
Če med pogovorom želite pozornost obrniti nase (oh, to se je enkrat zgodilo meni), se spomnite, da se svet ne vrti samo okoli vas. Aktivni poslušalec sedi in dejansko posluša, kaj mu govorijo, da lahko oceni situacijo: ali sogovornik samo obnavlja dogodek, da mu bo bolj jasno, kaj naj stori, ali od vas potrebuje mnenje, ki mu bo pomagalo pri odločitvi?
Varčujte z nasveti
Sogovornika s kimanjem ali frazami »Nadaljuj« ali »Povej mi vse« spodbujajte, da govori naprej. Ko konča, parafrazirajte, kar ste slišali, ter mu odgovorite z nekaj vprašanji, da mu daste vedeti, da ste ga poslušali.
Ne zamotite se s čim drugim
To pomeni nič tipkanja, nič branja, nobene uporabe pametne tablice, če se pogovarjata na delovnem mestu, in predvsem nič skeniranja po sobi, da bi našli zanimivejšo osebo. Bodite prisotni in poslušajte zbrano.
Pripravila: Katja Vidrajz
Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc