26 stvari, ki jih lahko naredimo za naš planet

13. 1. 2012
Deli
26 stvari, ki jih lahko naredimo za naš planet

Ni nam treba prestopiti med amiše ali naokrog hoditi v vreči za krompir.

Pri reševanju pomagajo majhne stvari, ponavadi tako majhne, da jih niti opazimo ne. Kopica idej, kako materi Zemlji razjasniti lica. Pomembno obvestilo: vsi izbrani izdelki so prijazni do okolja in soljudi.

Papir na papir – drevo

Prav je, da vas je groza beline papirja, saj je klor eden najhujših onesnaževalcev. Morda boste pisatelja v sebi prebudili z beležko iz recikliranega papirja ali z rokovnikom, s katerim boste pomagali zgraditi delavnico za proizvajalke tekstilnih izdelkov in nakita iz mesta Bodo Dioulasso v Burkina Fasu.

Vegi, vidi, vici

Koga pokličeš, ko se Heather Mills, ki ne uživa živil živalskega izvora, odloči, da bo 39. rojstni dan skupaj s 40 povabljenci praznovala v Bohinju? Britanski dostavljalci veganske hrane niso bili potrebni, za pojedino, ki je bila tudi brez razhudnikov, je poskrbela Mateja Tea Dereani. Tudi vi morate poskusiti njen recept za sejtan s popečenim radičem. Tisti, ki ne ločite tofuja od sojinega sira, lahko obiščete katero izmed vegancem prijaznih restavracij:

Vegedrom, Vodnikova 35, Ljubljana – ob četrtkih nudijo bioveganska kosila;
Papala, Sejmišče 1, Kranj – pica, pri kateri sir nadomestijo s prelivom in semeni;
Gostilna Krištof, Predoslje 22, Kranj – prva v Sloveniji, ki se lahko pohvali z biomeniji s certifikatom.

Vrečko? Ne, hvala.

V filmu Lepota po ameriško je plastična vrečka, s katero se igra veter, dobila poetično vrednost, uporabno pa ima le nekaj sekund in razpada stoletja. Zato si tudi vi omislite tako imenovani šoper, vrečko iz bombaža, s katero boste hodili po nakupih, ali se odločite za košaro iz trakov reciklirane plastike iz Vietnama. Ostalo enostavno ni več sprejemljivo!

Fair play

Pravijo, da jih šivajo vrstniki otrok, ki jih nogometaši držijo za roke pred tekmo. Da bo vaš moški lahko misli usmeril le na gol, je tukaj žoga, ki je v roke, razen za igro, ni prijel noben otrok.

Naravi dajo krilca

Ker se v tistih dneh morate še posebej ceniti. Si predstavljate, da smo ves teden zavite v sintetične vložke, ki so podloženi s plastiko, kar sicer omogoča lepljivost in preprečuje premikanje, a s tem tudi dihanje? Ni se nam treba vrniti k bombažnim ‘plenicam’, vložki Natracare so proizvedeni iz naravne celuloze, ne vsebujejo klora in so biološko razgradljivi, njihovi tamponi pa zmanjšujejo možnost okužb in sindroma toksičnega šoka.

Vlak v daljave, kolo v bližave

Avtomobilu privoščimo poletni spanec. Na kolesu bomo prepihali lase, pljuča in maščobne blazinice, vlak je tako ali tako sinonim za počitnice in nikoli ne veš, ali boš v smeri sever–severozahod naletel na Caryja Granta. Za ugodne mednarod­ne vozovnice obiščite spletno stran Slovenskih železnic. Preden konjička poženete nazaj na steze, ga peljite k serviserju, dobro vzdrževan avto potroši 9 odstotkov manj goriva, kar 25 odstotkov več pa, če boste z njim divjali nad 110 km/h.

Zaslužena kava

Včasih je pomagati planetu tako enostavno kot spiti skodelico kave ali čaja prave znamke. Take, ki je pridelana ekološko in po načelih pravične trgovine, kot je denimo 3Muhe. O konceptu pravične trgovine imate na voljo natančne informacije.

Odišavi me nežno

Namesto z osvežilci zraka svoj dom odišavimo z eteričnimi olji. Vlago in neprijetne vonjave boste iz stanovanja, avta ali obutve spravili z magičnimi bioaktivnimi vrečkami. Vsebujejo vulkanski granulat, ki je brez vonja, nestrupen, brez alergenov in 100-odstotno naraven.

Stopite pod prho

Za namakanje v kadi se porabi mnogo minut in približno 200 litrov vode, za štiri do pet minut prhanja le 30 do 80. S seboj vzemite mila Palam iz rastlinskih olj, izbranih po načelu ajurvedskega zdravilstva, ki jih proizvajajo v Tamilandu v sklopu socialnoekonomskega projekta. Odišavljena so z rastlinskimi izvlečki iz korenin zelišč, listov in cvetov, tudi barvila so rastlinska. Pri njihovi proizvodnji se uporabljajo izključno indijske surovine.

Shranjevanje na dolgi rok

Da ostanki družinskega kosila ne bodo ustvarjali dodatnih ostankov, jih raje kot v kilometre plastične ali alufolije zaprite v plastične posode, ki jih boste lahko ponovno uporabili.

Vzemimo manj. Imejmo več.

Zbirka namigov za neškodljivo življenje je na spletni strani Ministrstva za okolje in prostor, www.mop.gov.si (.pdf format).

Zaženite pomivalni stroj

Pravzaprav nismo leni, če posodo ves teden nabiramo v pomivalni stroj, marveč ekonomični. Pri ročnem pomivanju namreč potrošimo več električne energije in vode. Namesto od 40 do 80 litrov jih Gorenjevi pomivalni stroji, ki so prav vsi iz energetskega razreda A, porabijo le 14. Posode predhodno ni treba splakniti pod tekočo vodo, močno umazano in velike lonce pa je kljub temu najbolje umiti na roke.

Zaprimo pipo

Tako bomo prihranili 20 litrov vode, medtem ko si umivamo zobe. Bodimo pozorni tudi na njihovo curljanje; če na sekundo pade ena kaplja v prazno, nanese to 25 litrov na dan. Da boste namesto pipe odprli usta, predlagamo naravno zobno pasto brez fluorida, umetnih barvil, okusov in belil. Nova razsežnost pranja zob.

Kupujmo sezonsko

Naberite svoje ljubezni na ekoloških tržnicah, ki jih nekaj dni na teden najdemo v vseh večjih slovenskih mestih. Kje najti kozmetiko, hrano, čistila, turistično ponudbo s predpono eko, izveste v Vodniku po ponudbi za eko in zdravo življenje, ki ga dobite brezplačno v specializiranih trgovinah, na prireditvah ali na Inštitutu za trajnostni razvoj v Ljubljani.

Po pomoč

Ekološki sklad Republike Slovenije nudi ugodne kredite za ekološke naložbe občanov. Več na www.ekosklad.si.

Modna reciklaža

Namesto kilograma cunj, proizvedenih na pogosto spornem vzhodu, si za ta denar raje kupimo en dober kos ‘made in Italy’. Vintidž trend je sprožil veliko modno reciklažo, ki jo v Sloveniji dolgo nismo mogli izživeti. Toda tudi to se spreminja! Vedno več obvestil vabi k raznoraznim dogodkom, ki živiju v duhu druge roke, veliko kosov pa najdete tudi na spletu. Kar smo iz kateregakoli že razloga prerasli, lahko vržemo v za to primerne zabojnike, ki s presežkom denarja od prodaje oblačil pomagajo ljudem v najrevnejših deželah.

Izklapljanje električnih naprav

Medtem ko aparati čakajo, da jihprižgemo z daljin­skim upravljalnikom, potrošijo le 10 odstotkov manj električne energije, kot če bi bili vklopljeni ves čas.

Ugasnimo luči!

Varčne žarnice porabijo štirikrat manj energije od navadnih in trajajo desetkrat dlje, kar pomeni, da, kljub temu da so dražje, na dolgi rok privarčujemo. Za romantične noči še vedno velja: ugasnite luči in prižgite sveče ali se prepustite kar trdi temi.

Nalijmo si čiste vode

Samo pomislite, koliko plastenk bomo spet odvrgli v novem letu? Že res, da so iz recikliranih plastičnih steklenic začeli proizvajati flis, toda niti zagrizeni veganci, ki ga nosijo kot nadomestek za volno, ga ne potrebujejo toliko. Namesto pollitrskih kupujte vsaj tiste, ki držijo liter in pol, idealne so steklene ali pa tiste, ki so reciklirane ali/in izdelane iz neškodljive plastike. Dobijo v trgovinah, kot je 1001 dar. Še vedno pa je najbolje, da vodo pijemo iz kozarca, po možnosti iz recikliranega stekla.

Sledimo jabolku

Kako v množici izdelkov prepoznati živila ekološkega izvora in pridelana v Sloveniji? Sledite jabolku, znamki Biodar, ki zagotavlja, da je bilo živilo na poti od njive ali hleva do prodajne police kontrolirano. Njeni standardi so v posameznih

Podarimo darila z zgodbo

Bisere iz recikliranega stekla iz Gane, tuareško srebrno zapestnico, ki jih proizvajajo samo moški. Ali uro sprostitve v masažnem centru slepih in slabovidnih Žarek, na Gregorčičevi 9a v Ljubljani, ki je prvi tovrstni center pri nas. Ker imajo roke, ki vidijo.

V sodelovanju z rastlinami

Plezalke, kot je bršljan ali divja trta, so prava živa obleka za hišo. Prispevajo k zvočni in toplotni izolaciji, zadržujejo prah ter strupene snovi, izločajo kisik in poleti prijetno hladijo notranjost. Pasivno ogrevanje s sončno svetlobo si zagotovimo tako, da na južno stran postavimo steklenjak ali steno le pobarvamo temno. V vsaki sobi v stanovanju imejte vsaj eno sobno rastlino; 98 odstotkov vode, ki jo vsrka, znova izpari, nekatere lahko oddajo tudi do 2 litra vode na dan, toliko kot je sredi kurilne sezone potrebuje 30 kvadratnih metrov velik prostor, da je primerno vlažen.

Ne vse v isti koš

Ker smo v rjavih koših videli že marsikaj, od računalniških miši do zadovoljnih črvov, naj opozorimo, da organskih odpadkov ne odvrzite v plastičnih vrečkah, ampak se v bolje založenih trgovinah oborožite s posebnimi biorazgradljivimi. Škodljive odpadke vrnite tja, kjer ste jih dobili, baterije v posebno zbirališče zanje (jih lahko odložite že v vsaki trgovini), zdravila, ki jim je potekel rok, v lekarno, mobilnike k operaterju ...

Etično čiščenje

V naših gospodinjstvih je toliko kemikalij kot v majhnem laboratoriju. Namesto vrste čistil za specialne naloge si omislite okolju prijazno univerzalno. Tudi v domači kuhinji se skriva kaj, kar se lahko spopade z najtrdovratnejšo umazanijo: jedilna sol, soda bikarbona, kis in malo dobrega starega drgnjenja. Namig: prispevek Skrb za dom brez umetnih čistil.

S česnom nad krvosese

Kemikalije, s katerimi zatiramo bolhe, so lahko za pse in mačke tako nevarne kot za male vsiljivce. Preprosto jih bomo pregnali, če bomo ljubljenčkom v hrano dodali pivski kvas ali česen. Ovratnice in razpršila proti ušem delujejo tako, da žival vsrka kemikalijo, koža nato začne smrdeti po strupu, ki paralizira bolhe. Recept za naravne odganjalce zajedavcev: v električnem mešalniku zmešajte lupine limone, pomaranče in grenivke, dodajte malo vode in mešanico vtrite v dlako.

Eko bomba(ž)

Kdor viha nos nad nami, domnevnimi snobinjami, ker naokrog ne hodimo v belih reklamnih majicah z nalepkami, se sploh ne zaveda, da to ni le modna, temveč tudi ekološka katastrofa. Škodljive kemikalije, pesticidi, gensko spremenjeni organizmi in izkoriščana delovna sila. Bombažna industrija je tako umazana, nič čudnega, da z njenega traku prihajajo zaslepljujoče bele majice.  Izdelke, ki so neoporečni najdete tudi v trgovinah tipa H&M, Zara, ... Prepoznate jih po posebnih etiketah.


Povzeto iz arhiva/Urša Jerkič
fotografija Shutterstock.com

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?