Skrb vzbujajoči testi: V tretjini vzorcev spodnjega perila po analizi ZPS-ja nevarne kemikalije

8. 10. 2024
Deli
Skrb vzbujajoči testi: V tretjini vzorcev spodnjega perila po analizi ZPS-ja nevarne kemikalije (foto: Profimedia)
Profimedia

ZPS je v okviru projekta Tox Free analiziral 166 vzorcev spodnjega perila na vsebnost 19 različnih kemikalij iz skupine bisfenolov in ugotovil, da jih vsebuje kar tretjina, desetina pa je z njimi tako obremenjena, da jih je uvrstila v rdečo skupino.

Škodljive kemikalije, ki se skrivajo v vsakdanjih izdelkih, tiho škodujejo našim telesom in planetu. Njihova prepoved ni le izbira, temveč odgovornost za zaščito vseh nas in prihodnjih generacij. Potrošniške organizacije so v okviru projekta Tox Free združile moči in bomo tudi z neodvisnimi testi dokazale, kako razširjene so posamezne nevarne kemikalije v izdelkih, ki jih vsi dnevno uporabljamo.

Ob tem obozarjajo tudi na dejstvo, da lahko nova kemikalija pride na trg v približno šestih mesecih, po drugi strani pa traja 20 do celo 30 let, da s trga umaknejo kemikalijo (ali omejijo njeno uporabo), za katero se izkaže, da škoduje zdravju in/ali okolju.

V laboratorij so poslali 166 vzorcev spodnjega perila z namenom, da bi ugotovili, kako razširjena je prisotnost bisfenolov v spodnjem perilu.
Bisfenoli v človeškem telesu posnemajo delovanje estrogena. BPA je znan kot zdravju škodljiva snov, ki lahko ogroža plodnost, moti delovanje hormonskega sistema, negativno vpliva na reproduktivni sistem, vodi do razvojnih nepravilnosti, slabi imunski sistem, povzroča poškodbe oči ter izzove alergijske reakcije in draženje dihal. 

Med 166 vzorci spodnjega perila je bisfenole vsebovala kar tretjina, desetina vseh vzorcev pa je bila z bisfenoli tako obremenjena, da so jih uvrstili v rdečo skupino. Za vzorce so odšteli od nekaj evrov do več kot 60, nakupovali so jih pri vseh najpomembnejših trgovcih.

Potrošniki so tako med nakupovanjem spodnjega perila postavljeni pred izziv, vendar je bi jih pred ceno in blagovno znamko izdelka pri nakupu morala voditi sestava izdelkov, ki je pri izbiri izdelka najpomembnejša.

Skrb vzbujajoči testi: V tretjini vzorcev spodnjega perila po analizi ZPS-ja nevarne kemikalije
promocijsko gradivo

Bolj izpostavljene ženske in deklice

Urša Šmid Božičevič, vodja projektov na ZPS, je predstavila tudi rezultate testa, na katerem so v neodvisnem laboratoriju preverjali prisotnost 19 različnih kemikalij iz skupine bisfenolov in ugotovili prisotnost BPA (15 vzorcev), BPF (16 vzorcev), BPS (29 vzorcev), BADGE (1 vzorec), BADGE-2H2O (11 vzorcev) in BADGE-2HCL (1 vzorec). Povedala je, da so jih odkrili v vsakem tretjem vzorcu. Poudarila je, da je tveganje za stik z bisfenoli prek spodnjega perila prisotno pri vseh skupinah, a je pri ženskah v vseh starostnih skupinah – od otroštva do zrelih let – večje kot pri moških. 

Izdelki za ženske so pogosteje izdelani iz sintetičnih materialov, zato pomenijo največje tveganje za izpostavljenost bisfenolom. Pri spodnjem perilu za deklice in najstnice je verjetnost, da je izdelano iz velikega deleža sintetičnih materialov, večja kot pri spodnjem perilu za dečke ali moške.

V tekstilu so bisfenoli največkrat prisotni v obarvanih izdelkih iz umetnih vlaken, kot so poliamid, elastan in spandeks, v katerih so najpogosteje sestavni del polimerov in smol, ki jih uporabljajo kot utrjevalce barv.

Kaj lahko storimo sami?

  • Vsa nova oblačila pred prvo uporabo operite.
  • Spodnje perilo izbirajte v beli barvi in s čim večjim deležem bombaža (vsaj 95 %).
  • Če se le da, izbirajte spodnje perilo z zaupanja vrednimi certifikati (GOTS, Öko tex 100 in okoljska marjetica).
  • Izogibajte se sintetičnim vlaknom in namesto njih izbirajte oblačila iz naravnih materialov.
  • Izbirajte izdelke z oznako "brez BPA".

Novo na Metroplay: Žan Serčič o glasbenem ustvarjanju, ohranjanju zasebnosti in spremembah