Čeprav je od kraljeve poroke stoletja minilo že več kot mesec dni, še vedno buri duhove in jih tudi še bo. Analize dogodka, medeni tedni, poročna obleka … Vsekakor pa je fokus našega zanimanja še vedno na poročni obleki, ki je vse do poročnega dne ostala velika skrivnost.
Kakšna je zgodba o poročni obleki, ki jo je kreirala Sarah Burton iz hiše Alexander McQueen?
Ko je Catherine Middleton stopala iz Rollce Roycea so ljudje lahko prvič uzrli prekrasno kreacijo, za katero so dobili navdih pri poročni obleki Grace Kelly, kneginje Monaške. V tistem trenutku je ime 36-letne modne oblikovalke Sarah Burton, kreativne direktorice pri modni hiši pokojnega Alexandra McQueena in rojene v Manchestru, je zaobšlo ves svet.
Kljub poskusom, da bi izvedeli, kdo bo sešil poročno obleko, pa je snovalcem uspelo skrivnost obdržati do konca. Vedelo se je samo, da bo dizajn nekakšna mešanica tradicije in modnernega sloga. Predvsem pa, da bo za kraljeve razmere dokaj preprosta.
Ko se je Catherine pojavila v vsem svojem sijaju, je bilo jasno, da gre za zelo eleganteno obleko, pri kateri so se zgledovali po poročni obleki legendarne Grace Kelly, ki se je leta 1956 poročila z monaškim knezom Rainerjem. Največja razlika med obema kreacijama je bil izrez, torej dekolte. V svojem času je bila Grace do vratu zapeta, Catherine pa si je lahko privoščila malce več gole kože. Sarah je skreirala tudi kreacijo, ki jo je vojvodinja nosila na zabavi po obredu, ter obleko, ki jo je nosila nevestina sestra Pippa.
Velik uspeh za modno hišo McQueen
Za modno hišo McQueen je bil velik uspeh, da so imeli priložnost oblikovati poročno obleko stoletja, za samo Sarah pa izjemno velik osebni dosežek.
Karl Lagerfeld je obleko komentiral pozitivno: "Obleka je klasična in … skorajda me vse skupaj spominja na poroko kraljice Elizabete." Sarah je skromno dodala, da je imela pri kreiranju veliko vlogo tudi vojvodinja sama. "Obleka je bila narejena v sodelovanju z njo in je v njej velik del njene osebnosti. Zato ji tako lepo pristaja in se zdi, kot da sta ustvarjeni druga za drugo.’’
Največ dela z varovanjem skrivnosti
Bolj kot s kreiranjem je bilo skoraj več dela s tem, kako prikriti, kdo šiva obleko in kakšna kreacija v končni verziji bo. "Veliko šal smo je nastalo na ta račun," pravi oblikovalka. Tudi dan pred poroko, ko je morala priti Sarah v hotel, kjer je bila nevesta, je svoj obraz nekako prekrila z ovratnikom jakne, da je ne bi kdo spoznal.
Tudi šivilje, ki so nekaj mesecev šivale čipke na blago in izdelovale čipko, niso imele pojma, kdo stoji za vsem tem. To zahtevno delo so zaupali izurjeni ekipi Royal Schoola of Needlework v Hampton Court Palaceu. Najmlajši med njimi je imel le 19 let.
Disciplina med izdelavo
Da bi bilo vse tako, kot mora biti, so si morali vsi, ki so obdelovali blago, oprati roke vsakih 30 minut, na tri ure pa so morali menjati šivalne igle. "Nikomur nismo smeli povedati kaj delamo, sicer pa tudi nismo vedeli, kdo je oblikoval obleko," je dejala ena izmed šivilj. "A zdaj smo veseli, da smo del zgodovine, saj obleke ne bo nihče pozabil."
Kate naj bi imela povsem jasno predstavo o tem, kakšna naj bi bila njena poročna obleka. In to že takoj, ko jo je William zaprosil. Navdih je dobila na razstavi Grace Kelly, ki je bila v muzeju Victoria&Albert pred kakšnim letom dni. Zdaj bo del razstave tudi njena obleka.
Lea, fotografije RedDot
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?