Velika noč v britanski kraljevi družini ni le verski praznik, temveč tudi simbol povezanosti, spoštovanja do tradicije in nežnih družinskih trenutkov, ki presegajo formalnosti protokola.
Čeprav se marsikateri običaji skozi čas nekoliko prilagodijo sodobnemu življenju, v britanski kraljevi družini velikonočne tradicije ostajajo tesno povezane z zgodovinsko dediščino in globoko zakoreninjenim občutkom za simboliko. Kraljevska velika noč ni zgolj cerkveni dogodek, temveč pravi družinski ritual, v katerem se prepletata tradicija in sodobnost.
Udeležba pri velikonočni maši v kapeli svetega Jurija
Najbolj prepoznaven trenutek velikonočnega vikenda je nedeljska maša v kapeli svetega Jurija v Windsorskem gradu. Tam se zbere večji del kraljeve družine, oblečen v praznična, spomladanska oblačila. Ženske se tradicionalno odločijo za pastelne plašče, klobuke in rokavice, moški pa izberejo klasična temna oblačila. Dogodek spremljajo številni radovedni opazovalci, ki pozdravljajo družinske člane – spontani pogovori, nasmehi in topli pozdravi pogosto ustvarijo najbolj prisrčne trenutke praznika.
View this post on Instagram
Kraljevsko velikonočno kosilo v Windsorskem gradu
Poleg duhovnega obreda ima pomembno vlogo tudi skupno kosilo, ki ga kraljeva družina preživlja v mirnem okolju Windsorskega gradu. To je priložnost, ko se zberejo tudi tisti člani družine, ki jih sicer redko vidimo v javnosti. V ospredju ni uradna kraljeva dolžnost, temveč iskrena družinska toplina. Na meniju so tradicionalne velikonočne jedi – najpogosteje pečena jagnjetina s sezonsko zelenjavo.
View this post on Instagram
Maundy Thursday – kraljevo darilo skupnosti
Poseben pomen v kraljevem velikonočnem tednu ima tudi četrtek pred veliko nočjo, znan kot Maundy Thursday. Na ta dan monarh simbolično daruje “Maundy denar” izbranim starejšim državljanom, ki so se izkazali z delom za skupnost in cerkev. Pokojna kraljica Elizabeta II. je običaj popeljala po različnih katedralah po Angliji in s tem tradiciji vdihnila novo življenje. Njen sin, kralj Karel III., zdaj nadaljuje to spoštovanja vredno dejanje.
View this post on Instagram
Lov na pirhe za najmlajše
Čeprav kraljeva palača nikoli ni uradno potrdila organizacije lova na velikonočna jajca, je princesa Walesa leta 2016 razkrila, da je kraljica Elizabeta II. vsako leto pripravila majhna darilca in presenečenja za svoje pravnuke. Ta igriva tradicija sega vse do časov kraljice Viktorije, ki je že v 19. stoletju opisala, kako ji je mati skrivala ročno poslikana jajca. Danes naj bi se v vrtovih Windsorskega gradu tradicionalno odvijal tudi lov na čokoladna jajčka – trenutki, ki jih javnost le redko vidi, a ostajajo srčika zasebne kraljeve intime, piše elle.hr.
View this post on Instagram