Mariann Edgar Budde, prva ženska na čelu washingtonske episkopalne škofije, je na inavguracijski slovesnosti Donalda Trumpa podala močno sporočilo sočutja in pravičnosti.
V govoru, ki je odmeval po celotni državi in tudi izven nje, je predsednika neposredno pozvala k pomilostitvi marginaliziranih skupnosti in poudarila vrednote, ki bi morale biti temelj vsake družbe.
Neposredno sporočilo predsedniku
Med svojo pridigo je škofinja Budde nagovorila Donalda Trumpa, ki je sedel v prvi vrsti, in ga pozvala k zaščiti tistih, ki se počutijo najbolj ogrožene. "To so gejevski, lezbični in transspolni otroci iz demokratskih, republikanskih in neodvisnih družin, ki se nekateri bojijo za svoje življenje," je dejala z ganljivim glasom.
Opozorila je tudi na negotovost priseljenskih družin, katerih člani so pogosto ključni del ameriškega gospodarstva. "Ljudje, ki obirajo naše sadje, čistijo naše stavbe ali delajo v naših bolnišnicah ... Morda niso državljani, vendar si zaslužijo sočutje in spoštovanje," je dodala. Njene besede so bile neposreden odziv na zaostritve Trumpove administracije glede priseljevanja in pravic transspolnih oseb.
View this post on Instagram
Mariann Edgar Budde je pri 65 letih prva ženska na čelu washingtonske episkopalne škofije, ki pokriva 86 kongregacij in deset šol v okrožju Columbia in Marylandu. Kot napredna duhovna voditeljica se že leta zavzema za vključevanje LGBTQ skupnosti, rasno pravičnost in reformo priseljevanja.
Pred prihodom v Washington je 18 let vodila cerkev svetega Janeza v Minneapolisu. Diplomirala je na Univerzi v Rochestru, doktorirala iz teologije in napisala več knjig, med njimi Kako se naučimo biti pogumni: odločilni trenutki v življenju in veri (2023). Njeno delo združuje vero in družbeno angažiranost, kar ji omogoča, da je glas številnih, ki jih pogosto preslišijo.
Preberite še:
- Ikoničen dodatek, ki ga skoraj ni bilo: Klobuk, ki ga je nosila Melania Trump, ni originalen, dramatična zgodba pa se tu še ne konča
- Melania Trump za svečano inavguracijo izbrala elegantno in brezčasno manikiro in to je le še en dokaz, da se poda k vsemu
Trumpov hladni odziv
Čeprav je bil Trump fizično prisoten na maši, je bilo njegovo zanimanje za pridigo vprašljivo. Po koncu slovesnosti je dogodek opisal kot "nevznemirljiv" in pripomnil: "Lahko bi jo opravili veliko bolje." Med govorom je večino časa gledal navzdol, medtem ko je njegov podpredsednik JD Vance kazal presenečen izraz.
View this post on Instagram
Doslednost v sporočilu
Mariann Edgar Budde ni prvič javno kritizirala Trumpa. Že leta 2020 je obsodila njegovo uporabo Svetega pisma na spornem dogodku pred cerkvijo svetega Janeza, ko je po nasilni razgnani demonstraciji na trgu Lafayette predsednik izkoristil verske simbole za politično propagando. Takrat ga je javno obtožila manipulacije z vero v politične namene.
Tudi v svoji inavguracijski pridigi je poudarila, da enotnost ne sme biti zgolj politična fraza: "Enotnost zahteva poštenost, ponižnost in priznavanje dostojanstva vseh ljudi. Vsi smo bili nekoč tujci na tej zemlji."
Poleg ostrega nagovora predsedniku je Mariann Edgar Budde želela nagovoriti tudi celotno ameriško javnost. "Želela sem reči: država je bila zaupana vam. In ena od lastnosti voditelja je usmiljenje."
S svojo neomajno držo in jasnimi vrednotami je škofinja Budde znova dokazala, da je moč voditeljstva v sočutju in ne v izključevanju. Njen govor bo še dolgo odmeval kot opomnik, da resnična moč leži v združevanju, ne delitvah.
Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih