Razstava bo na ogled do 13. julija.
V knjižnici za slepe in slabovidne Minke Skaberne v Ljubljani lahko vse do 13. julija doživite mednarodno Inkluzivno fotografsko razstavo Nevidni svet, ki na nov, dostopnejši in bolj poglobljen način približuje fotografijo tudi slepim in slabovidnim.
Pri Canon Adria so v sodelovanju z Zvezo društev slepih in slabovidnih Slovenije z reliefnimi natisi, zvočnimi opisi in brajico oživili fotografije priznanih svetovnih fotografov.
Dodana vrednost razstave so simulacije različnih okvar vida, skozi katere lahko tudi dobro videči bolje razumejo izkušnjo slabovidnih in drugače doživijo fotografijo.
V Sloveniji ima 40 tisoč ljudi resnejše okvare vida
V Sloveniji ima hudo okvaro vida od osem do deset tisoč ljudi, resnejše okvare celo do 40 tisoč ljudi. V svetovnem merilu ima neko obliko okvare vida vsaj 2,2 milijarde ljudi, za katere je bila do zdaj fotografija večinoma nedostopna izkušnja.
Namen inkluzivne razstave Nevidni svet je omogočiti doživljanje fotografije tudi slepim in slabovidnim, dobro videčim pa obogatiti izkušnjo in približati svet slepih in slabovidnih. Družba Canon sicer z reliefnimi natisi, otipljivim tiskom in napisi v Braillovi pisavi že vrsto let približuje umetnost slepim in slabovidnim v galerijah in muzejih po svetu.
Morda vas zanima tudi:
- V Ljubljani spet inkluzivni festival Igraj se z mano
- Kako Urška Klakočar Zupančič gleda na težave invalidnih oseb?
"Obiskovalci lahko spoznajo, kako je danes svet fotografske umetnosti mogoče približati vsem, ki zaradi različnih ovir vsebine razstavljenih fotografij ne morejo spoznati na običajen način. Vesel sem, da razstavo gosti prav naša knjižnica, saj bo zaradi same lokacije ta slepim in slabovidnim še bolj dostopna," pravi Luka Pavlin, organizator kulturno-prosvetne in knjižnične dejavnosti pri Zvezi društev slepih in slabovidnih Slovenije.
Razstava, ki je pred prihodom v Ljubljano gostovala v Londonu, predstavlja dela svetovno priznanih fotografov in Canonovih ambasadorjev z vsega sveta, vključno s slovenskim športnim fotografom Samom Vidicem, večkrat nagrajenim južnoafriškim fotoreporterjem Brentom Stirtonom, priznanim brazilskim fotoreporterjem Sebastiãom Salgadom, nigerijsko fotoreporterko Yagazio Emezi in Pulitzerjevim nagrajencem, fotoreporterjem Muhammedom Muheisenom.
"V svoji karieri sem posnel nešteto fotografij, vendar je ta ena izmed redkih, na katere sem resnično ponosen. Ne samo zaradi kompozicije ali ravnovesja med temo in svetlobo, temveč tudi zato, ker nam da misliti. Uči nas, da moramo razmišljati onkraj svojih 'omejitev' in si prizadevati za tiste cilje, ki se morda zdijo nedosegljivi, kot to počne Darko," je ob odprtju razstave povzel Samo Vidic, ki je posnel fotografijo parašportnika Darka Đurića, ki se poganja skozi vodo.
Fotografije Matic Borković, 8Production
Preberite še: To je živilo, ki bi ga morali vsak dan vključiti v svoj zajtrk: Idealno za nadomestiev sladkorja, odlično za hujšanje in najboljša podpora imunskemu sistemu
Priporočamo tudi: V modo se vračajo kavbojke s tem detajlom, ki smo jih oboževali pred več kot 10 leti
Novo na Metroplay: Jan Plestenjak iskreno o enem najbolj čustvenih trenutkov njegove glasbene kariere