Štiri leta po porazu z Joejem Bidenom je Donald Trump v torek zvečer doživel neverjetno vrnitev in bil izvoljen za predsednika Združenih držav Amerike, saj je premagal Kamalo Harris na koncu zgodovinske kampanje in volitev. Vrnitev ameriškega milijarderja, ki se še vedno bori s pravosodnim sistemom svoje države, je sprožila strahove o velikih nazadovanjih, zlasti na področju pravic žensk.
To je neverjeten scenarij, ki si ga ne bi mogla zamisliti niti najbolje napisana ameriška televizijska serija. Po sodnih procesih, obsodbah, dveh poskusih atentata in neverjetno napetem koncu kampanje je bil Donald Trump v torek zvečer izvoljen za predsednika Združenih držav Amerike in premagal svojo demokratsko nasprotnico Kamalo Harris. Štiri leta po tem, ko ga je premagal Joe Biden, se 78-letni ameriški milijarder vrača v Belo hišo. Svojo zmago je še pred potrditvijo končnih rezultatov napovedala prav Harrisova.
Donald Trump je v govoru ob približno 8.30 po francoskem času izjavil, da gre za "politično zmago, kakršne v naši državi še ni bilo". "Ustvarili smo zgodovino," je dejal in dodal: "Naši državi bomo pomagali ozdraveti (...) Popravili jo bomo."
Na teh volitvah ni bilo nič gotovo, saj je sedanji podpredsednici države Kamali Harris po umiku Joeja Bidena uspelo povrniti upanje in vrniti demokratski tabor v boj. Kljub zgodovinskemu rekordu pri zbiranju sredstev in svetovnemu vplivu njene ekspresne kampanje ji ni uspelo prepričati volivcev v več "swing states", ključnih državah, ki na vsakih ameriških volitvah nihajo v eno ali drugo smer.
Republikansko kronanje, pri čemer se je tudi kongres obrnil na drugo stran
Medtem ko sta bila kandidata sredi noči izenačena (po pričakovanjih je Donald Trump takrat zmagal v Teksasu in na Floridi, Kamala Harris pa je prevladovala v Kaliforniji in zvezni državi New York), je prvi opozorilni strel prišel z jugovzhoda, ko se je v korist republikanske kandidatke izmuznila Severna Karolina. Sledili sta ji Georgia in predvsem Pensilvanija, kjer so bile volitve ponovno v ameriški volilni zgodovini odločene.
Ne le da je Donald Trump ponovno na oblasti, ampak ima za vladanje dve veliki prednosti: vrhovno sodišče z večino članov, ki so mu naklonjeni, in predvsem kongres z republikansko večino. Republikanski tabor je namreč dobil večino v senatu, v katerem je bila tretjina izvoljenih članov na ponovnih volitvah. Usoda predstavniškega doma še ni zapečatena, vendar je Donald Trump glede na napovedi s tribune že napovedal preobrat v korist republikancev.
Predvsem pa poraz Kamale Harris naznanja umik od naprednih idej in vrnitev konservativne moči v Washington. Posledice bodo najverjetneje takojšnje, saj se pojavljajo strahovi pred umikom ZDA na mednarodnem prizorišču, zlasti v smislu ameriške podpore Ukrajincem proti Rusom. Druga negativna možnost je morebitna slabitev pravic žensk v ZDA in po svetu.
Novo na Metroplay: "Ni uspeha brez trdega dela." | Maja Štamol Droljc