5 velikih lekcij, ki jih mora vsak starš naučiti otroka, še preden upihne 10. svečko

16. 4. 2025
Deli
5 velikih lekcij, ki jih mora vsak starš naučiti otroka, še preden upihne 10. svečko (foto: Instagram/@lglora)
Instagram/@lglora

Biti starš je eden najzahtevnejših in hkrati najlepših življenjskih izzivov. V prvem desetletju življenja otrok postavlja temelje za svojo prihodnost – čustveno, vedenjsko in tudi socialno. Prav zato strokovnjaki poudarjajo, kako pomembno je, da se otroci že v teh letih naučijo ključnih življenjskih veščin.

1. Pomagajte jim razviti čustveno inteligenco

Razumevanje lastnih čustev ter čustev drugih, ustrezno izražanje in empatija so veščine, ki jih bodo vaši otroci uporabljali vsak dan – vse življenje. Strokovnjaki, kot je dr. Dan Siegel, poudarjajo, da je to temelj duševnega zdravja v odrasli dobi. Kako torej razvijati čustveno inteligenco? Z odprtim pogovorom o čustvih, z aktivnim poslušanjem in predvsem z zgledom. Če otrok izrazi jezo, ga ne kaznujte, temveč mu pokažite, da ste njegova čustva opazili in sprejeli ter mu pomagajte, da jih izrazi na zdrav način. 

Ne spreglejte:

2. Spodbujajte zdrave življenjske navade

Uravnotežena prehrana, gibanje in kakovosten spanec niso le »zdrave izbire«, temveč osnova za uspešno učenje in čustveno stabilnost. Vključite otroke v pripravo obrokov, ustvarite družinsko rutino gibanja (morda večerni sprehod) in se pogovarjajte o pomembnosti počitka. S tem jih učite tudi odgovornosti do lastnega telesa.

3. Naučite jih socialnih veščin in reševanja konfliktov

Družbene interakcije, sodelovanje in konstruktivno reševanje nesoglasij so sposobnosti, ki otrokom pomagajo zgraditi odnose in samozavest. Igra vlog je odličen način za vajo: skupaj zaigrajte scenarij, kako se opravičiti, kako izraziti mnenje ali kako rešiti spor na igrišču. Otroci, ki te veščine razvijejo zgodaj, se lažje vključijo v družbo in se počutijo bolj sprejete.

5 velikih lekcij, ki jih mora vsak starš naučiti otroka, še preden upihne 10. svečko
Instagram/@lglora

4. Učite jih samostojnosti in odgovornosti

Naj gre za pospravljanje igrač, oblačenje ali pripravo preprostega zajtrka – otroci morajo pridobiti zavedanje, da so stvari sposobni narediti sami. Ko jim zaupate naloge, jim obenem sporočate: »Verjamem vate.« Tako raste njihova samozavest, samoiniciativnost in občutek lastne vrednosti, piše zadovoljna.rs.

5. Uvedite osnovno finančno pismenost

Razlikovanje med željami in potrebami, pomen varčevanja in preudarna poraba denarja so veščine, ki jim bodo prišle prav že zelo zgodaj. Dajte jim simbolično žepnino in skupaj načrtujte, kako jo bodo porabili. Tako jih učite načrtovanja, odločanja in odgovornosti. Tudi igre vlog, kot je nakupovanje v »družinski trgovini«, so lahko zelo poučne.

Moto jaken še nismo popolnoma odpisali, a jih to pomlad nadomešča precej bolj eleganten trend

Novo na Metroplay: "Opustite pričakovanja in živite svoje življenje" | Tereza Poljanič in Barbara Drnač