To nas po njegovih besedah čaka v naslednjih 10 letih.
Ko govorimo o prihodnosti, redki vizionarji sežejo tako daleč in natančno kot Nikola Tesla. Že pred skoraj stoletjem je predvidel številne tehnološke in družbene premike, ki jih danes ne le doživljamo, ampak jih imamo za samoumevne.
Poglejmo si, kaj je v svojem času napovedal za prihodnost:
1. Pametni telefoni in komunikacija na daljavo
Že leta 1926 je Tesla govoril o napravah, ki bodo omogočile, da se ljudje vidijo in slišijo, ne glede na razdaljo. Predstavljal si je napravo, "ki jo bomo nosili v žepu telovnika" – danes temu rečemo pametni telefon.
2. Zavedanje o okolju
Leta 1935 je opozarjal na nevarnost onesnaževanja okolja in si zamišljal prihodnost, v kateri bi bilo zgrajeno institucionalno varovanje narave. Njegova vizija se je uresničila v obliki številnih okoljskih organizacij in zakonodaj.
3. Prevladovanje znanja nad vojno
Verjel je, da bo v prihodnosti znanje bolj cenjeno kot vojaška moč. Poudarjal je pomen znanstvenih odkritij in izobraževanja – vrednote, ki jih danes vse bolj cenimo.
4. Ženske kot vodilna sila
Tesla je menil, da bodo ženske nekoč prevzele vodilno vlogo v znanosti in družbi. Napovedal je "nov spolni red", kjer bo ženska prevladujoča sila – napoved, ki jo potrjujejo dosežki žensk v sodobni znanosti, politiki in gospodarstvu in velike spremembe glede vključenosti žensk v te stroke, v primerjavi z zgodovino.
5. Avtomatizacija in roboti
"Rešitev ni v uničenju, temveč v obvladovanju stroja," je dejal Tesla. Danes umetna inteligenca in roboti nadomeščajo človeško delo – v točno tistem smislu, kot si ga je zamislil.
6. Leteče naprave in globalna povezanost
Tesla si je predstavljal leteče naprave brez goriva, ki bi prispevale k večjemu razumevanju med narodi. Njegova vera v tehnološki napredek kot pot do miru ostaja aktualna še danes.
7. Digitalni svet in brezžično prenašanje informacij
Napovedal je svet, kjer bi lahko spremljali dogodke v živo, kot bi bili tam – od predsedniških zapriseg do naravnih katastrof. Danes živimo v digitalni dobi, kjer vse to spremljamo "v živo" prek televizije, spleta in družbenih omrežij.
8. Brezžični prenos energije
Tesla je zagovarjal brezžični prenos energije in verjel, da bo to revolucioniralo svet. Čeprav še nismo tam, je brezžično polnjenje že realnost, raziskave pa napredujejo.
9. Branje misli in prihodnost nevrotehnologije
Tesla je predvidel, da bo mogoče "videti slike iz uma". Danes znanstveniki že uspešno uporabljajo nevrotehnologijo in umetno inteligenco za razumevanje možganske aktivnosti.
Kaj to pomeni danes?
Z uporabo funkcionalne magnetne resonance in EEG znanstveniki že dosegajo uspehe pri branju možganskih signalov. V podjetjih, kot je Neuralink Elona Muska, razvijajo vmesnike med možgani in računalniki, ki bi nekoč lahko omogočili prenos misli na zaslon.
Toda z napredkom prihajajo tudi etični izzivi – vprašanja zasebnosti, manipulacije in varnosti postajajo vse pomembnejša.