St. Barthelemy in Saint Martin - bisera Karibov

10. 8. 2015
Deli

Ste za luksuz na St. Barthelemyju, dopustniškem zatočišču zvezdniških imen, ki živijo življenje na veliki nogi, ali morda bolj za sproščene in aktivne počitnice v žepu bolj prijaznem Saint Martinu?

Saint Barthelemy

Najbolj nenavaden izmed francoskih zahodnoindijskih otokov je dom eklektične mešanice legvanov, ponoči cvetočih kaktusov, čudovitih plaž, luksuznih jaht, butikov zvenečih oblikovalskih imen in znanih osebnosti.

Otok Saint Barthelemy je prvi opazil Krištof Kolumb daljnega leta 1493, najprej so ga zasedli Francozi leta 1648, od leta 1659 pa so ga dokončno začeli poseljevati naseljenci iz Normandije in Bretanije.

Na njem stoji očarljivo mesto Gustavia, ki s skandinavskimi poudarki združuje brezcarinsko pristanišče z neobdavčenim nakupovanjem. Poleg Gustavie je najbolj razvito in turistično mesto sosednji Saint Jean. Tu so letališče in dve veliki plaži, prekriti s čudovitim belim peskom.

Večino leta po jasnem modrem nebu paradirajo puhasti beli oblaki, v blagodejni sapici se pozibavajo palmini listi in razpuščeni lasje. Vreme je idealno – primerno za T-majice, kratke hlače in najbolj trendne sandale aktualne sezone – le tu pa tam prekinjeno s kratkim tropskim tušem.

Kje bivati?

Na otoku boste sicer težko našli slab hotel, a najbolj priljubljeni in zaželeni med gosti otoka so: Hotel Le Sereno, Hotel Le Guanahani, Villa La Banane in Christopher Hotel.

Kje jesti?

morska hrana

Najboljše kosilo je na voljo v restavraciji Jean Georges na plaži hotela Eden Rock v St. Jeanu. Na romantično večerjo se lahko odpravite v klasično restavracijo Maya's na plaži Plage de Republic. Najslajši in najcenejši sladoled dobite v Natural Delights v Gustavii.

Kje nakupovati?

Na otoku lahko dobite najbolj luksuzne modne znamke, kot so Dior, Hermès, Louis Vuitton in Bulgari, če jih naštejemo le nekaj.

Saint Martin

Otok je najmanjša masa kopnega na svetu, ki si ga delita dva različna naroda. 37 kvadratnih kilometrov zavzemata Francija in Nizozemska, sicer pa je to dom prebivalcev iz več kot 90 različnih držav. Med ozemlji ni dejanske meje, tako so lahko prebivalci obeh strani otoka trgovsko dejavni brez birokratskih in drugih težav, ki jih običajno prinaša ozemlje, razdeljeno z mejo.

Saint Martin je znan po popolnem počitniškem okolju, čudovitih plažah, razgibanem nočnem življenju in odlični hrani.

Staromoden galski Marigot je glavno mesto francoskega dela otoka in ni nikoli kazal vneme, da bi pritegnil velike križarke, ki so toliko karibskih otokov spremenile v nakupovalna središča. Marigotu je bilo prizaneseno, in tako se po ulicah nizajo šarmantni butiki in ljubke restavracije.

Philipsburg je glavno mesto nizozemskega dela in je živahno središče z nakupovalnimi ulicami, kavarnami in hoteli.

karibi

Pravijo, da je klima malih Antilov ena od najboljših na svetu; nikoli ni prevroče v poletnih dneh, saj nenehno pihlja, pozimi pa ni nikoli premraz, čeprav takrat piha močnejši veter in so mogoči oblačni, celo deževni dnevi (a ti so hitro mimo).

Kje bivati?

Ponudba zajema od hotelov s petimi zvezdicami, očarljiva mala gostišča in all-inclusive letovišča. Dobra novica je, da se na Saint Martinu najdejo prenočišča prav za vsak žep.

Kje jesti?

Pri Aux Vins v Marigotu imajo slastne sendviče, je pa to tudi odlično mesto za pokušnjo sira in vina. Kon-Tiki je lepa restavracija na plaži z dobro hrano. Kokomo je idealen za nedeljske večere, tu organizirajo tudi zabave na plaži z živo glasbo.

Kje nakupovati?

Tako v Marigotu kot tudi v Philipsburgu kar mrgoli trgovin z evropskimi blagovnimi znamkami, a tudi priložnosti za nakup ali občudovanje lokalnih izdelkov na otoku ne manjka. B'attitude je lep butik z oblačili in nakitom. Jobean ponuja ročno izdelane predmete iz stekla, ki so lahko lep spominek.

Pripravila: Nina Pretnar

Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc