Narobe svet: moški bi družino, ženske kariero

22. 3. 2013
Deli
Narobe svet: moški bi družino, ženske kariero

Kaj se dogaja? Moški si želijo ustvariti družino, ženske pa mislijo le še na kariero in zabavo.

On si želi zaročnega prstana

Darja je finančno neodvisna. »Ne želim se poročiti ali postati mama, ne še. Bolje bo, da prekineva,« samozavestno pove svojemu partnerju. Od takrat je 34-letni Peter neutolažljiv. Še zlasti ker se zaveda, da so propadle zveze v njegovem življenju zadnjih nekaj let stalnica. »Najprej je bila Erika. Odšla je po dveh letih, rekla mi je, da sem v odnosu preveč aktiven in motiviran. Nato je bila na vrsti Maja. Problem? Preveč sem pritiskal nanjo, vse se ji je zdelo prehitro. Zlomila se je, ko sem ji po desetih mesecih povedal, da želim, da se preseliva v skupno stanovanje. Zdaj pa Darja ... in ona jih ima že 32! Ne razumem teh žensk in sprašujem se, ali bom sploh kdaj našel pravo,« obupuje, medtem ko se seli nazaj v svojo garsonjero.

Peter ni edini primer, če verjamemo statistikam in izkušnjam, se je svet zmenkov v zadnjem desetletju zelo spremenil. Generacija žensk pred 12 leti se je, veneča na kavču pred televizorjem in čakajoča na nov zmenek, z lahkoto poistovetila z Bridget Jones, zdaj pa je povsem drugače. Danes so moški tisti, ki skrivaj jočejo, ko gledajo ljubezenske filme ...

Vstopamo v obdobje gospoda Jonesa?

V Veliki Britaniji je študija, objavljena v letu 2012, pokazala, da skoraj 70 odstotkov moških in le 31 odstotkov žensk ne želi biti samskih. Skoraj polovica vprašanih moških meni, da bi bili srečnejši v paru; enako misli le 40 odstotkov žensk. V Franciji raziskave kažejo podobne rezultate: 43 odstotkov anketiranih moških in 37 odstotkov žensk meni, da ne živijo povsem polnega življenja, če ne živijo v paru. Različna mnenja so najbolj izražena v starostni skupini od 25 do 44 let. V Sloveniji je po podatkih statističnega urada že vsako tretje gospodinjstvo enočlansko, število pa se vztrajno povečuje.

Zaključek? Ženske danes moške manj potrebujejo, pridobile so si svojo svobodo. Bolj so izobražene, bolje plačane, bolj neodvisne. V nasprotju z njihovimi babicami se jim ni treba poročiti, če želijo preživeti. Poroka oziroma živ­ljenje v paru je postalo izbira, ni več potreba. Glede rodnosti je enako. Napredek v medicinski tehnologiji in spremembe družbenega pogleda na matere samohranilke zdaj vodijo v umirjeno življenje para brez otroka. In gospodarska kriza, ki se je začela leta 2008, je ta trend še pospešila. Veliko žensk pravi: »Čemu bi se trudila spočeti dodatna usta, če bom še sama kmalu lačna.«

Na kratko ... princeso, ki išče princa na belem konju, je zamenjal princ, ki išče nebogljeno princesko v krilu.

Direktor oddelka za trende pri Ipsosu, vodilnem podjetju za anketne raziskave na francoskem trgu, razmišlja o vzrokih napredovanja preobrata med spoloma. »V sodobni družbi je zaupanje v par videti kot varno zatočišče, vendar so ženske v zvezi velikokrat razočarane. Imajo močno željo po neodvisnosti, sploh mlada dekleta, ki so se dovolj hitro osvobodila primeža imaginarnega princa na belem konju.«

Tina, 33 let, ne bo povedala veliko drugače. »Življenje v dvoje, to sploh ni nujno. Rada sem sama doma, čeprav imam fanta. Všeč mi je ideja, da ni ves čas z menoj, da me ne prekinja sredi stavka in da se mi ni treba pogajati glede najmanjših podrobnosti vsakdanjega življenja. Vsak zase in za oba zabava, to je moj moto! Seveda obstajajo ljudje, ki me sploh ne razumejo.«

Anja gre še dlje. Pri 29 letih zelo lucidno opazuje svoje kolegice. »Zrasle smo z idejo, da lahko počnemo in dosežemo vse, kar želimo, vendar bomo to očitno težko izpeljale. Vse vemo, da po diplomi naša biološka ura 'zahteva', da se v ljubezenskem življenju umirimo, torej živimo v neke vrste začaranem krogu. Pozneje bomo morale uskladiti službo, partnerja, otroka, skrb za gospodinjstvo ... skratka najnovejša različica taborišča! In obveznosti bodo iz dneva v dan naraščale. A me se želimo zabavati! Moški nam zato pogosto očitajo 'prenažiranje'. Nočejo, da bi živele kot oni, kar pomeni, da ne želijo, da odidemo iz postelje brez spoštovanja in želje po vlaganju v zvezo, to se jim zdi neznosno.«

39-letni samozavestni David sam brani svoje srce pred zgodbami brez prihodnosti: »Sanjam in iščem partnerico, s katero bom oblikoval uravnotežen odnos, vendar imam občutek, da sem padel med amaconke, ki me želijo brez pretiranega hrupa prežvečiti, ali med mogočne matere, ki ne iščejo glave družine.«

Bodite ljubimec v verigi

Nesprejemljivo za moške? Raziskave kažejo, da so moški pri 30 letih čustveno bistveno manj zreli od žensk. Moški, ki so jih matere preveč ščitile, zelo slabo prenašajo negotovost, medtem ko so bile mlade ženske vzgajane za samostojno življenje.

Številni moški, stari okoli 30, iščejo nadomestek matere kot sinonim za čustveno varnost, težko se soočajo z izgubo, bolečino, najti želijo življenjsko sopotnico, nočejo biti sami in osamljeni. In njihova jeza zaradi spodletelih zapeljevanj se spreminja v strah pred neuspehom ... Seznam zamer moških do žensk je vedno daljši. Rešitev? Morda bi morale ženske, stare 40 let, zanositi z moškimi, starimi 30. Pomagale bi jim dozoreti in odrasti. To bi bil način življenja, ne pa nujno dolgoročno povezovanje spolov. Ali bo res tako, bo povedala bližnja prihodnost. Do takrat pa ... naj živi g. Jones!

Pripravila: Nina Pretnar

Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc