Vzgajanje otrok s strani starih staršev? Spremembe v družinskih dinamikah, gospodarskih izzivih, ter socialnih in kulturnih spremembah so pripeljale do tega, da se otroci pogosto znajdejo v varstvu in vzgoji starih staršev. Pri tem se pojavljajo tudi različni izzivi in vprašanja, kako to vpliva na otroke.
Podatki kažejo, da približno 2 odstotka otrok vzgajajo stari starši brez staršev v gospodinjstvu. Starši večinoma prostovoljno odstopijo skrbništvo babici in dedku iz različnih razlogov, vključno zaradi odvisnosti od substanc, zlorabe in zanemarjanja, prestajanja zaporne kazni in težavami s duševnim zdravjem. Včasih pa so stari starši izjemno vpeti vzgojo tudi zaradi prenapornega delovnega urnika staršev.
Preberite še:
- Denar in otroci: Kako postaviti meje
- Kako se modno obleči po 50. letu: Sledite tem trem pravilom za najbolj šik videz
Otroci, ki jih vzgajajo stari starši, so bolj nagnjeni k težavam
Čeprav se zdi, da je vzgoja s strani starih staršev dobra alternativa, nova študija razkriva nevarnosti, s katerimi se otroci soočajo v takšnih razmerah. Po poročilu, objavljenem v reviji Pediatrics, so otroci, ki jih vzgajata babica in dedek, pogosteje doživeli travmatične dogodke, ki vplivajo na njihov razvoj.
Otroci v takšnih gospodinjstvih so šestkrat bolj verjetno imeli starša ali skrbnika, ki je prestajal zaporno kazen, ter štirikrat bolj verjetno živeli z nekom, ki ima težave z drogami ali alkoholom. Raziskava je prav tako ugotovila, da so ti otroci skoraj dvakrat bolj verjetno bili diagnosticirani z motnjo pomanjkanja pozornosti s hiperaktivnostjo.
Otroci, ki jih vzgajajo stari starši, so pogosto doživeli različne travmatične dogodke. Med njimi so razpad družine zaradi ločitve ali razhoda, opazovanje fizičnega nasilja med starši ali odraslimi, opazovanje nasilja v soseski ter življenje z nekom, ki trpi za duševnimi težavami, je nagnjen k samomoru ali hudo depresiven. Zaradi težke izkušenj imajo ti otroci manj priložnosti za uspeh v primerjavi s tistimi, ki jih vzgajajo starši.
Številni otroci, ki so jih vzgajali stari starši, so bili napoteni na klinično zdravljenje zaradi težav s koncentracijo, hiperaktivnostjo, depresijo, težavnim vedenjem, izbruhi jeze, nihanjem razpoloženja in socialno izolacijo (Edwards & Ray, 2008). Nekatere od težav torej vključujejo depresijo, anksioznost, ADHD, fizične zdravstvene težave, učne težave, slab uspeh v šoli, razvojne zamude in agresijo. Vnuki lahko v otroštvu in kasneje v življenju doživljajo močne občutke jeze, zavrnitve in krivde.
Tudi Jamie Foxx, Bill Clinton in Barack Obama so odraščali s svojimi starimi starši. To torej ne pomeni, da bo otrok v odrasli dobi neuspešen. Tudi stari starši se dobro spopadajo s starševskimi nalogami. Vendar je dejstvo, da je vzgoja otrok v prvi vrsti odgovornost staršev, stari starši pa lahko pri tem sekundarno pomagajo.
Pozitivni vplivi starih staršev
Če otroci imajo stare starše in so te primerno vključeni v njihovo življenje, pa študije kažejo, da so takšni otroci s starimi starši srečnejši in čustveno zrelejši. V eni študiji, ki so jo izvedli raziskovalci univerze Oxford, so ugotovili, da so otroci z vpletenimi starimi starši veliko srečnejši od svojih sovrstnikov, ki nimajo starih staršev.
Povzeto po Psychologytoday.com
Novo na Metroplay: "Prehransko okolje, v katerem danes živimo, je zelo nenaklonjeno temu, da smo zdravi"