Je res, da ženske rade opravljajo, moški pa ne? DARJO HRIB
Bili so nekoč temni časi, ko interneta še ni bilo in so ljudje namesto z emotikoni komunicirali kar s svojimi dejanskimi obraznimi gestami, kar je posledično vodilo do razvoja nešteto stereotipov, ki jih je potem v modernih časih znanost morala razgnati. Zdaj, ko smo dovolili, da se precej bolj natančno razdela psihološki ustroj žensk in moških, pa smo začeli ugotavljati, da si morda le nismo tako različni. Da marsikateri stereotipi o ženskah v resnici celo bolj držijo za moške. Recimo …
Ženske bi se ustalile in imele družino, moški bi radi svobodo in žuranje
Stereotip nas uči, da bi vsi moški predvsem radi imeli neskončno mero neodvisnosti in svobode, da lahko neumorno žurajo do skorajšnje onemoglosti, na drugi strani pa si tudi najbolj avanturistične ženske v bistvu le želijo ujeti poštenega frajerja, se z njim ustaliti, si omisliti mama pričesko, ki se hitro opere in posuši, potem pa nagnesti nekaj otrok in do konca življenja le aktivno uničevati moževe poskuse, da bi se zabaval.
Če zdaj pomislite – koliko moških dejansko funkcionira tako? Brez skrbi, niti ni treba razmišljati preveč, saj so to že storili drugi in objavili študije, s katerimi to prepričanje obračajo na glavo. Dokazujejo namreč, da naj bi moški celo bolj stremeli k ustalitvi v udobnem partnerskem življenju kot ženske. Se sliši presenetljivo, pa mogoče ni tako zelo, ko k temu pristavimo še podatek, da se moški hitreje zaljubimo kot ženske. Najbrž nam je zato tako enostavno prodati nov pametni telefon vsako leto. Tudi ustvarjanje potomstva naj bi bilo pri moških višje na lestvici želja kot pri ženskah. Idejo krepkega prestolonaslednika imamo vendarle zasidrano globoko v DNK, nekam tja med strah pred izumrtjem družinskega imena in panično potrebo, da nekdo podeduje našo neprecenljivo zbirko znamk ali nagačenih veveric, odvisno, v katero smer nas je odneslo na začetku srednje šole.
Za trenutek se ta odkritja o moških željah morda berejo kot kakšen mimobežni trend, ob katerem bi lahko pomislili, da se bodo moški prej ali slej spet zavrteli nazaj v miselni proces s sredine petdesetih, ko so si vso svojo vrednostno podobo gradili na trajno spreminjajočem razmerju med številom zunajzakonskih otrok in količini popitega viskija. A sociologi z univerze v New Yorku menijo, da so se meje med spoloma dejansko začele megliti že od 70. let naprej in da so vse generacije moških, ki potem so sledile, le še bolj neobremenjeno izražale željo po predanem in povezanem partnerskem odnosu. Se kar strinjamo z znanostjo, kajne?
Ženske obožujejo obrekovanje
Vse ženske, ki so kdaj delile govorice s svojimi moškimi prijatelji in sodelavci, že dobro vedo, da moški uživajo v dobrih čenčah precej bolj, kot so pripravljeni priznati. Resda tega ne bodo nikoli oznanjali in raje še naprej trdili, da je to ženska igra, a tudi študije se strinjajo, da moški ne le obožujejo govorice, ampak da (predvsem v telefonskih pogovorih) celo obrekujejo pogosteje kot ženske.
Dejstvo je, da izmenjava govoric moške povezuje bolj kot ženske, ker moški govorice razumemo kot informacije visoke vrednosti, zato jih avtomatično opredeljujemo kot statusni simbol. Se pravi – če nam kolega pove nekaj tračev iz pisarne, si mislimo, da smo bolj pomembni, ker so nam bile te informacije zaupane. Da je ta zgodba še bolj tragična, pa oznani podatek, da moški menda skrivnosti, ki so nam zaupane, skorajda takoj delimo z nekom drugim. Smo torej tudi obupno nezanesljivi braniki teh zaupanih skrivnosti – ženske počakajo vsaj tiste vljudne tri in pol ure, preden vse sčvekajo naprej. Zdaj je morda bolj razumljivo, zakaj se nekateri raje kot z ljudmi pogovarjajo le z domačimi živalmi.
Moški so običajno tisti, ki zahtevajo ločitev
Scenarij, ki se zdi že kar filmski, gre nekako takole: Po dolgih letih zvestega zakonskega življenja mož nenadoma zapusti ženo, ker se je zapletel s svojo mlado tajnico, ki ga 'totalno šteka'. Da so moški običajno tisti, ki končajo razmerje, je prepričanje, ki izhaja iz preprostega dejstva, da se je prehod v samski status za moškega vedno razumel kot socialna zmaga – vrnitev v svobodo in neobremenjeno krojenje vsakdana samo po svojih pravilih.
Na drugi strani naj bi bile ženske tiste, ki po koncu razmerja trpijo in potrebujejo čas, da okrevajo, ker naj bi imele hibo, da verjamejo v ljubezen. Posledično jim zato konec razmerja v življenje ponese popolno razdejanje, spremenijo se v Bridget Jones in se prvih nekaj tednov samskega življenja prehranjujejo izključno s sladoledom, posutim s solzami.
Če bi sodili izključno po tem, kar nam predstavlja popularna kultura, bi rekli, da ta stereotip vsekakor drži. V nasprotnem primeru je 90 odstotkov romantičnih komedij popolna laž in jih v bistvu nikoli ne bi smeli gledati kot igrane dokumentarne filme o romantiki (kar seveda smo jih). Izhodišče tega stereotipa je, da ženske preprosto dobijo več od tega, da so v razmerju, predvsem zaradi družbene stigme, s katero se ženske začnejo soočati, če so sredi svojih 30. let še vedno samske ali celo ločene. A ta stigma je v bistvu povsem neupravičena – znanost namreč pravi, da moški v zakonskem življenju običajno dobimo več koristi kot ženske.
Ena ključnih prednosti skupnega življenja za moške je, da nam ženske pomagajo sprejemati bolj zdrave odločitve. Kar seveda drži. Ko smo moški samski, smo notorično znani po sprejemanju obupnih odločitev o svojem zdravju, zato tudi težko najdeš poročenega moškega, ki bi za zajtrk sesljal globoko zamrznjen rogljiček, ker je preveč len, da bi ga pogrel v mikrovalovni pečici.
A prednost ni le v tem, da moški v družbi ženske prej spoznajo, da poleg pice, piva in bureka obstajajo tudi druge prehranske skupine, ampak tudi v tem, da v odnosu ženska običajno prevzame več gospodinjskih opravil, kar pomeni, da moški v razmerju preneha živeti v stanovanju, ki je videti, kot da so se mu pripetile tri hišne preiskave naenkrat, in mu tudi ni treba vsako jutro povonjati nogavic, da ugotovi, ali so sprejemljive za še en krog. Zato znanost potrdi – v resnici so ženske tiste, ki največkrat zahtevajo ločitev ali prekinejo slabo razmerje. Spoštovani kolegi, previdno torej pri sklepanju kompromisov.
Fotografija: Profimedia
Preberite še: Nezmotljiva izbira Angeline Jolie, v kateri se lahko odpravite naravnost na poslovni sestanek ali poroko
Priporočamo tudi: Vaše astrološko znamenje vam lahko zares pomaga izboljšati spanec - poglejte, kako
Morda vas bo zanimal tudi ta pogovor, ki ga vodi Borut Pahor.
Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih