Od rojstva do smrti naše celice zaradi vsakodnevne obrabe, bolezni in poškodb odmirajo. V pomoč so lahko izvorne oziroma matične celice odraslega človeka iz tkiv novorojenčkov, otrok in odraslih.
Živa. M. Brecelj
Te se skozi življenje samodejno obnavljajo, tako da ustvarijo svoje kopije ali pa se prelevijo v tip celic, ki sestavlja tkivo, iz katerega izvirajo. Odrasle matične celice lahko pridobimo iz različnih delov človeškega telesa, na primer iz kostnega mozga, možganov, kože, oči, krvi, mišic, jeter, trebušne slinavke ter drugih tkiv in organov. Najnovejše znanstveno dognanje pa je pridobivanje izvornih celic iz pulpe mlečnih zob.
Naložba v zdravje
Pred rojstvom otroka matične celice potujejo tja, kjer ostanejo vse življenje. Tiste, ki tvorijo kri, v kostni mozeg, druge v organe.
Med to selitvijo je kri nerojenega otroka še bogata z močnimi matičnimi celicami; po rojstvu in prerezu popkovnice ostanek te krvi, bogate z matičnimi celicami, ostane v popkovnici. Naloga izvornih celic je graditi organizem ter ga ohranjati zdravega vse življenje.
Vsake tri do sedem dni se namreč obnovijo celice tankega črevesa, tiste iz črevesne sluznice vsak teden, rdeče krvničke se obnovijo vsakih 120 dni, kosti pa vsakih deset let. Poleg tega matične celice popravijo škodo pri poškodbah ali boleznih, zato jih v medicini uporabljajo za zdravljenje marsikatere bolezni. Danes obstajata dve vrsti zdravljenja z izvornimi celicami: avtološko in alogenično.
Z avtološkimi transplanti bolnik prejme izvorne celice iz lastne krvi, medtem ko pri alogeničnem zdravljenju prejme izvorne celice drugega darovalca. Za zdravljenje levkemije že desetletja na primer uporabljajo alogenične transplante, pridobljene iz kostnega mozga, pri čemer zdrav kostni mozeg nadomesti bolnega.
Dodatni viri matičnih celic so amnijska tekočina, ki obdaja še nerojenega otroka, posteljica, popkovnica ter popkovnična kri. Matične celice iz popkovnične krvi so glede na razvoj telesa nekje med matičnimi celicami ploda in matičnimi celicami odraslega. Izvorne celice so v prvih nekaj celičnih delitvah po oploditvi totipotentne, kar pomeni, da se lahko razvijejo v katero koli celico telesa.
Odvzem krvi iz popkovine
Matične celice se z leti utrudijo, kar zmanjša njihovo sposobnost obnavljanja telesnih tkiv, zato postanemo bolj dovzetni za bolezni. Z zdravljenjem z matičnimi celicami, torej dodajanjem novih matičnih celic od zunaj, se mehanizmi obnavljanja spet vzpostavijo. Shranjevanje izvornih celic torej zagotavlja vam in vašemu otroku večjo varnost. Odvzem krvi iz popkovine ob rojstvu je preprost poseg in ne pomeni nikakršnega tveganja za otroka ali mater.
Kako do celic?
Če otrok potrebuje zdravljenje z matičnimi celicami, se obrnite na podjetje, ki ste mu zaupali hrambo. Laboratoriji delujejo 24 ur da dan vse dni v letu, zato jih lahko nemudoma dostavijo v želeno zdravstveno enoto. Izvorne celice ene osebe lahko uporabimo tudi za njene starše, brate ali sestre, vendar se morajo značilnosti tkiva ujemati, da po presaditvi ne pride do zavrnitvene reakcije. Verjetnost, da se popkovnična kri ujema s staršem, je žal le približno triodstotna; možnost za zdravljenje brata ali sestre pa je precej večja, približno 25-odstotna.
Mlečni zobje za prihodnost
Znanstveniki so odkrili, da so poleg popkovnične krvi tudi mlečni zobje vaših malčkov bogat vir izvornih celic in s tem potencialno zdravilo tudi za najhujše bolezni, ki jih danes pozna človeštvo. Pulpa mlečnih zob namreč vsebuje izbor pomembnih odraslih izvornih celic. Njihovo pridobivanje je preprosto, naravno in popolnoma neinvazivno. Tovrstne izvorne celice imajo sposobnost razvoja v številna tkiva, obnavljanja kosti in hrustanca, kar je še zlasti primerno pri zdravljenju artritisa in poškodb sklepov. Na pomoč bodo lahko priskočile tudi pri poškodbah srčnih tkiv po srčnem napadu ali pri rekonstrukcijskih posegih obraza.
Za strokovno pomoč pri oblikovanju besedila se zahvaljujemo podjetju Izvorna celica, d. o. o.
Fotografija Shutterstock.com
Novo na Metroplay: “Za navdih si nadanem Balladerovo obleko” | DOMINIK BAGOLA, ELLE MOŠKI 2024