Kako razviti zeleno zavest pri malčkih?

22. 8. 2012
Deli
Mali ekologi - zakaj pa ne? (foto: promocijsko gradivo)
promocijsko gradivo

Elle razmišlja, kako pri naših malčkih vzbuditi zanimanje za ekologijo in razviti njihovo zeleno zavest.

Pri kateri starosti začnemo malčke ozaveščati o ekologiji?

Zelo zgodaj, začnemo lahko že okoli drugega leta in pol. Majhni otroci so navdušeni nad naravo. Ko bomo vzgajali njihovo zanimanje, bomo skupaj z njimi tudi mi ponovno odkrili bogastvo našega planeta. Odločimo se na primer za aktivnosti na prostem, sprehode v gozdu, kjer bomo odkrivali rastline in živali. To je tudi priložnost, da jim pojasnimo življenjski ciklus in pokažemo, da smo ljudje del okolja. Tako bodo lažje dojeli pomen njegove zaščite.

Kaj pa med odraščanjem?

Naučimo jih osnov: pravilno zapirati vodo med umivanjem zob, ugašati luč, ko zapustijo sobo ... Čim prej, tem bolje bo, da uvedemo te pametne navade. Med nakupovanjem v trgovinah jim pojasnimo razliko med izdelki in bio izdelki. Ob vsakem nakupu jih vprašamo: Ali res potrebuješ to? Pokažimo jim, da lahko reciklirajo tudi svoje igrače.

Moramo biti starši vzor?

Otroci se seveda učijo s posnemanjem. Če otrok vidi, da smo starši skrbni do okolja, bodo tudi sami odgovorno in ekološko ravnali. Toda starši nismo edini vzorniki, tu so tudi vrtci, šole in ekološka društva. Pojdite na izlet na ekološko turistično kmetijo, presenečeni boste, kaj vse lahko otroku pojasnimo na licu mesta. Za vzor mu dajmo na primer čebelarje, na tržnici naj se pogovarja z ekološkimi pridelovalci, skratka, omogočimo mu pogovor s strokovnjaki, ki jim je narava blizu.

Se z otrokom pogovarjamo tudi o globalnem segrevanju in izumrtju nekaterih vrst?

Vsako razlago bodo dobro sprejeli. Odrasli mislimo, da so to zapletena vprašanja, toda otroci te stvari zelo dobro razumejo, včasih morda še bolje kot mi, saj na življenje še gledajo celostno. Bodite le pozorni na svoje izražanje, jezik naj bo preprost, prilagodite ga otrokovim letom. Dobra podpora pri teh temah je lahko tudi knjiga (www.ekoknjiga.si).

Ali lahko otroci postanejo preveč zaskrbljeni?

Napaka bi bila, če bi otrok za svoje sprejel molariziranje, polno prepovedi. Naučimo ga, da lahko deluje na svoji ravni, z majhnimi dejanji v vsakdanjem življenju, bodisi s sodelovanjem v skupni akciji, kot je Očistimo Slovenijo. Pojasnimo mu, kakšne so pozitivne pobude v svetu, kot sta ekološko kmetovanje brez uporabe pesticidov in obnova gozdov. Glavno vodilo pri vsem tem pa naj bo: užitek! Ekološke knjige, filmi, igre ali zabavne dejavnosti – vse je dobra izbira. Otroci naj se naučijo, da morajo biti odgovorni do narave, ne da bi jih v to silili.

Tekst: Jana Kralj

Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču