Ta teden je bil predvajan dokumentarec o nezakonitih načinih, kako so britanski tabloidi pridobivali informacije o zvezdnikih. Mediji so prisluškovali telefonom in vdirali v glasovno pošto ter celo vdirali v stanovanja, tarče pa so bili princ Harry, pa tudi Hugh Grant, Elizabeth Hurley, Charlotte Church in celo nekdanji premier Gordon Brown.
Minilo je skoraj dvajset let, odkar je Veliko Britanijo pretresel škandal s prisluškovanjem igralcem, športnim zvezdnikom, članom kraljeve družine, politikom in navadnim ljudem, katerih zgodbe so postale zanimive za tabloide. Doslej je več kot sto žrtev vdiranja v telefone in nezakonitega zbiranja informacij med letoma 1991 in 2011 tožilo založnike tabloidov. Čeprav so se stvari od leta 2011 precej spremenile, princ Harry nadaljuje to bitko. Lani je dokazal, da so bili sporni podatki o njem, objavljeni v publikacijah Mirror Group, pridobljeni nezakonito. Britanska televizija ITV je 25. julija predvajala dokumentarec Tabloids on Trial, ki osvetljuje ozadje večletnih sodnih postopkov proti največjim britanskim časopisom zaradi vdorov v stacionarne telefone, nameščanja prisluškovalnih "hroščev" v zasebnih prostorih. domov, pisarn in vlomov "po naročilu", kot bi prispeli do ciljnega gradiva za objavo.
Novinarka ITV News Rebecca Barry se je pogovarjala s Hughom Grantom, Charlotte Church, nogometno legendo Paulom Gascoignom in nekdanjim premierjem Gordonom Brownom, ki je bil prav tako tarča. Spomnil je, kako so novinarji celo dostopali do njegovih telefonskih računov, da bi videli, s kom se pogovarja, Hugh Grant pa je razkril, da so se dokopali celo do njegove zdravstvene kartoteke, pa tudi do kartoteke matere njegovih otrok.
"Vdrli so celo v moje stanovanje. Nič ni bilo ukradeno, prišli so po informacije. Kmalu po vlomu so bili v tabloidih objavljeni natančni opisi mojega stanovanja," je v sinoči predvajanem dokumentarcu povedal Grant.
Najbolj impresiven sogovornik dokumentarca pa je princ Harry, ki je spregovoril o svoji misiji razkrivanja nezakonitih taktik britanskih tabloidov. V dokumentarcu je spregovoril o tem, kako takšne situacije ustvarjajo dolgoročno "paranojo, strah, skrb, zaskrbljenost" in nezaupanje ljudi okoli sebe.
Njegovi bližnji, njegovo nekdanje dekla Chelsy Davy, žena Meghan Markle in celo njegova mati, princesa Diana, niso bili prizaneseni nezakonitemu vdoru v zasebnost. "Obstaja velika razlika med tem, kar je v javnem interesu, in tem, kar je v javnem interesu," je dejal Harry v prvi reviziji svojega sodnega postopka z Mirror Group Newspapers (izdajatelj Daily Mirror, Sunday Mirror in Sunday People), ki se je končal leta decembra 2023 razsodbo v njegovo korist. Sodnik se je namreč strinjal, da so bile zasebne informacije o vojvodi sussekškem objavljene v delu člankov skupine Mirror Group – nezakonito pridobljene – in mu prisodil 140.600 funtov odškodnine.
"Priti tja in priti ven po razsodbi v našo korist je bilo očitno ogromno ... Za to niso bili odgovorni samo posamezniki. To je šlo naravnost na vrh ... Bili so odvetniki, visoki vodstveni delavci. Da bi lahko to dosegel na poskusu, je to velika zmaga," je komentiral Harry.
Dodajmo še, da je junija lani mlajši sin kralja Charlesa kot prvi visoki član britanske kraljeve družine po 130 letih pričal na sodišču zaradi primera "bug gate". Medtem je prepoznan kot "tiskovni predstavnik", katerega dejanja so zgled za več kot sto Britancev, vpletenih v sodne postopke proti založnikom tabloidov (zaradi vdiranja v telefone in nezakonitega zbiranja informacij med letoma 1991 in 2011).
Vodil je sodni "boj" proti največjim akterjem medijskega posla v domovini: poleg Mirror Group Newspapers je tožil News Group Newspapers (izdajatelji The Times, The Sunday Times in The Sun) in je v lasti News Corporation., torej družina Murdoch. Na Harryjevem črnem seznamu je tudi založba Associated Newspapers, ki je v lasti podjetja DMG Media (založniki Daily Mail, MailOnline, The Mail on Sunday in Metro).
Ker so nekatere publikacije, ki mu sodijo, nekoliko pristranske do princa in princese Walesa, Williama in Catherine, kralja Charlesa in kraljice Camille, vojvoda Susseški v novem dokumentarcu pravi, da je njegova tožba proti tabloidom še poglobila razkol z kraljeva družina.
"Vse, kar povem o svoji družini, povzroča plaz žaljivk s strani medijev ... Lepo bi bilo, če bi to storili kot družina," je dejal Harry in se pri tem skliceval tudi na sume svoje matere, pokojne princese Diane, da so tabloidi v 90. letih prisluškoval. Strah pred zalezovanjem se je pojavil že leta 1992, potem ko se je Lady Di ločila od očeta in začela samostojno življenje v Kensingtonski palači, vrhunec pa dosegel leta 1996, ko sta se ločila.
"Obstajajo dokazi, ki kažejo, da so ji vdrli sredi 90. let, verjetno je bila to ena prvih oseb, ki so ji vdrli, tabloidni tisk pa jo še vedno prikazuje kot paranoično. Vendar ni bila paranoična, imela je popolnoma prav glede tega, kaj se je dogajalo. Na žalost je danes ni tukaj, da bi izvedela resnico," je dejal Harry v dokumentarcu ITV.
Harry je dal vedeti, da je to vprašanje v središču razkola z njegovo družino, saj verjame, da se morajo v tem primeru skupaj boriti za skupno dobro, pa tudi, da so tabloidi razlog, zakaj z Meghan živita daleč stran od njih, čez ocean.
"Nihče ni v boljšem položaju, da bi to izvedel do konca, kot sem jaz. In to je eden od razlogov, zakaj svoje žene ne bom pripeljal nazaj v to državo," je dejal, Barry pa ga je nato vprašal, kaj bi njegova babica rekla o vse to. "Imela sva veliko pogovorov, preden je umrla. To je nekaj, kar je zelo podpirala. Vedela je, koliko mi to pomeni, in želela bi, da to preživim," je odgovoril.
Oglasilo se je tudi medijsko podjetje Mirror Group Newspapers, tukaj pa je za ITV povedal predstavnik ene največjih časopisnih skupin v Združenem kraljestvu v lasti podjetja Reach PLC: "Pozdravili smo sodbo iz decembra 2023, ki je podjetju dala potrebna jasnost, da se premaknemo od dogodkov, ki so se zgodili pred mnogimi leti, kjer se je zgodila zgodovinska krivica, se brez zadržkov opravičujemo, prevzeli smo polno odgovornost in plačali odškodnino."
Vendar pa medijski imperij družine Murdoch vodi pri izplačilu odškodnin žrtvam: od leta 2006 je bilo izplačanih na stotine milijonov funtov v obliki pravnih stroškov in odškodnin za poravnavo tožb zaradi vdiranja v telefon. To se nanaša predvsem na tednik "News of the World". Leta 2011 so jo zaprli zaradi bojkota oglaševalcev in številnih obtožb o nezakonitem zbiranju informacij za publikacijo. Pred 20 leti je bila uvedena kazenska zadeva zaradi vdora v glasovno pošto slavnih žrtev proti Rebeki Brooks, nekdanji izvršni direktorici News International, najmlajši urednici News of the World in nekdanji glavni urednici The Sun (bila prva ženska na tem položaju). Razglasili so jo za nedolžno in že leta 2015 ji je Rupert Murdoch ponudil položaj izvršne direktorice News UK (njihovi paradni konji so The Times, The Sunday Times, The Sun, The Sun on Sunday, Virgin Radio).
Čeprav je medijska družba družine Murdoch trdila, da se je nezakonito prestrezanje glasovne pošte zgodilo le v ugasli izdaji "News of the World", The Guardian spominja, da zdaj poteka sodni postopek za isto prakso, tudi proti The Sun. Pojavile so se nove obtožbe zaradi vdiranja v telefone, razpleta sage ni na vidiku. Glede na obsežno gradivo bi lahko ITV pripravil napeto "vohunsko" serijo: vsebine se ne bi sramovali niti trilerji.
Fotografije: Profimedia
Preberite še: Princ William in Kate Middleton imate menda "zavestni" dogovor o sporu s princem Harryjem: "Držala se bosta stran od njega."
Priporočamo tudi: Napetosti v raju: Kate Middleton in princ William sredi velikega prepira
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču