Odpoved 10-članske varnostne ekipe razkriva, da kralj nikakor ne namerava obupati nad namero svojega mlajšega brata, da se izseli iz ogromne graščine Royal Lodge in se preseli v Harryjevo in Meghanino nekdanjo rezidenco.
Zdi se, da je kralj Charles našel eleganten način, kako izseliti mlajšega brata princa Andrewa iz 30 milijonov funtov vredne rezidence Royal Lodge na posestvu Windsor.
Pred kratkim je kralj desetčlanski ekipi varnostnikov svojega brata sporočil, da od jeseni njihove storitve ne bodo več potrebne. Kralj jih plačuje iz lastnega žepa, saj je bil vojvoda Yorški leta 2020 pozvan, naj zaradi zadrege kraljeve družine ne opravlja javnih dolžnosti, s čimer je izgubil pravico do policijskega varovanja. Ko so pred štirimi leti umaknili policiste, ki so bili zadolženi zanj, je njegov starejši brat plačal zasebno zavarovanje: zelo je drago, stane okoli 3 milijone funtov na leto, zato ne preseneča, da je Charles že takrat svojemu razkošnemu bratu povedal, da dogovor ne bi trajal večno.
Preberite še:
- Britanska javnost besna, zakaj jima kralj Charles ne odvzame nazivov!? Meghan in Harry sta tarča najhujših kritik doslej
- "Kričala je na producente": Snemanje novega intervjuja Meghan Markle in princa Harryja je bilo bolj zanimivo kot sam pogovor
Kralj očitno izgublja potrpljenje in vedno bolj pritiska na brata: vse od smrti njune matere, kraljice Elizabete, pritiska na Andrewa, naj se z bivšo ženo Sarah Ferguson preseli v Frogmore Cottage, nekdanjo rezidenco princa Harryja in Meghan Markle. Je veliko manjši od Royal Lodge, ima pet sob v primerjavi z ogromno stavbo s 30 sobami z bazenom in vrtom na 90 hektarih, kjer je bivala kraljica mati (mati pokojne kraljice Elizabete II.). Vojvoda Yorški in njegova nekdanja žena se ne selita v manjši prostor, čeprav se tudi ta nahaja na posestvu Windsor. Po drugi strani so Frogmore Cottage temeljito preuredili, medtem ko Royal Lodge kliče po prenovi, piše Daily Mail.
Vzdrževanje dvorca iz 19. stoletja, iz katerega se Andrew noče izseliti, stane okoli 400.000 funtov na leto. Videti je dotrajano, vidi se, da je hiša že nekaj časa prepuščena sama sebi, saj odpada omet z zunanjih sten, aparati so zarjaveli, kuhinja je zanemarjena ...
Ko je Andrew lani jeseni nazadnje govoril s Charlesom o selitvi, sta se strinjala, da bo poleg 260.000 funtov, ki je njegova preferenčna letna najemnina za vilo (plača se ustanovi, ki skrbi za vsa posestva Crown, Crown Estate), vlagal v vzdrževanje nepremičnine in se zavezal, da bo plačal 400.000 funtov na leto, da bo Royal Lodge ohranil sijaj, a glede na to, da dvorec danes izgleda slabo, se to zdi daleč od resnice.
Prav ta podrobnost bi lahko bila ključna za to, da so princa Andrewa vrgli iz stavbe, v katero se je vselil leta 2003, ko je s Crown Estate podpisal 75-letno najemno pogodbo. Med pogoji je bilo tudi vzdrževanje posesti, česar pa Andrew ne počne. Vprašljivo je, ali si lahko privošči življenje v Royal Lodge, saj ga je prijateljstvo z obsojenim pedofilom Jeffreyjem Epsteinom finančno stalo. Ker se je moral umakniti iz javnega življenja in prenehati opravljati kraljeve dolžnosti, je ostal brez državne apanaže.
Moral je prodati vilo v Švici, da je leta 2022 Virginiji Giuffre plačal poravnavo v višini 9,4 milijona funtov zaradi spolne zlorabe: trikrat jo je spolno napadel, ko je bila stara 17 let. Poleg tega je moral prekiniti civilno sojenje na newyorškem sodišču, kjer ga je tožila, finančna poravnava pa je bila edini način za zaustavitev grdega sodnega postopka. Vojvoda sicer vztrajno zanika, da bi spolno zlorabljal mladoletnico, a se je kraljeva družina odločila, da je bolje, da ji plača odškodnino, kot da se osramoti s sojenjem prvi članici britanske kraljeve družine na ameriških tleh.
To je, skratka, razlog, zakaj princa Andrewa le redko vidimo v javnosti in zakaj je svojemu starejšemu bratu postal trn v peti. Ker je kraljeva koča zelo draga za vzdrževanje, jo namerava kralj oddati za 1 milijon funtov na leto, veliko več od tistega, kar plačuje Andrew, ko posestvo propada.
Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc