Stroški za državo, ki se sooča z velikimi gospodarskimi težavami, so povzročili jezo.
Varnost princa Harryja in Meghan Markle na njuni štiridnevni kvazi kraljevi turneji po Kolumbiji je stala kar osem milijard pesov (1,5 milijona funtov), trdijo lokalni mediji. 375.000 funtov na dan je stalo 3.000 policistov in vojakov ter helikopterji, psi vohuni, enote za odstranjevanje bomb in vedno prisotni stražarji, oboroženi z balističnim kovčkom ali neprebojnim ščitom za primer napada ostrostrelca.
V južnoameriško državo, ki je po podatkih Urada za zunanje zadeve in razvoj v nekaterih delih prepovedana, jih je povabila levičarska podpredsednica Francia Marquez, ki je preživela vsaj dva poskusa atentata na svoje življenje.
Vendar so stroški varnosti v državi, ki se sooča z velikimi socialno-ekonomskimi težavami - tretjina ljudi živi pod pragom revščine -, razjezili mnoge, vključno z vodjo varnostnih služb v mestnem svetu mesta Cali, kjer je par v nedeljo končal svojo turnejo.
Preberite še:
- Nov udarec za princa Andrewa: Kralj Charles je našel eleganten način, da svojega brata izžene iz rezidence Royal Lodge
- Skrivna sporočila oblačil in nakita Meghan Markle v vrednosti 105.000 evrov, ki jih je nosila na štiridnevni kvazi kraljevi turneji po Kolumbiji s princem Harryjem
Andres Escobar je na portalu X pod poročilom CW Noticias o stroških varnosti zapisal: "Milijarde, ki bi jih lahko uporabili za razširitev otroških menz, izplačilo plač materam v skupnostih, začetni kapital za afro skupnosti ali ureditev športnih objektov, ki so praktično v ruševinah."
Desničarski uradnik je Marquezovo tudi obtožil, da je "zapravljala javni denar za svojo nečimrnost", in dodal, da so bili "davki porabljeni za bogate belce za priložnosti za fotografiranje in družbene medije".
V preteklosti so jo obtožili, da se "s helikopterji vozi kot s taksiji", čeprav vztraja, da je to storila zaradi svoje osebne varnosti.
Za MailOnline je Escobar dodal: "Država je za varnost tega potovanja plačala skoraj dva milijona ameriških dolarjev, veliko Kolumbijcev pa je lačnih in jim primanjkuje osnovnih potreb. Ta denar so vložili, ker se je podpredsednica želela srečati z dvema uglednima osebnostma in odmisliti kritike in težave, ki jih imamo tu zaradi skorumpirane vlade. Smo v gospodarski krizi in za obisk Harryja in Meghan je bilo porabljenih osem milijard pesov, uporabljena so bila letala in helikopterji kolumbijske vojske, denar pa bi lahko bil bolje porabljen. Preden je sedanja vlada prišla na oblast, je vodila kampanjo, da bo varčevala z denarjem in ga ne bo zapravljala, vendar je s tem obiskom storila ravno nasprotno."
Omenil je tudi razlog gospe Marquez za povabilo Harryja in Meghan ter dejal: "Podpredsednica ju je povabila sem, ker ju je videla na Netflixu, lahko verjamete? Kako smešno, ne morem verjeti, da je to rekla. Ta država bi lahko ta denar uporabila za naložbe v lastno infrastrukturo, saj smo na slabem glasu, denar pa se zapravlja za to."
Na obisku sta bili tudi mesti Cartagena in Bogota ter kratek postanek v vasi San Basilio de Palenque, ki so jo pred skoraj 300 leti ustanovili osvobojeni afriški sužnji.
Teme njunega obiska so bile spletno nasilje, kibernetsko ustrahovanje, duševno zdravje v digitalni dobi in krepitev vloge žensk. Vendar razen enega dogodka britanski mediji niso imeli dostopa, saj je o dogodku poročala le ena novinarka modne revije za ženske Harper's Bazaar.
Novinarje, ki so si drznili osredotočiti na varnost, so opozorili, naj tega ne počnejo, saj bi lahko "opozorili teroriste", čeprav so bili vojaki in policisti vidni vsem in vsakomur.
Zaradi obsežnih varnostnih ukrepov ni bilo nobenih sprehodov z ljudmi na ulici, saj je bilo vsako prizorišče obkroženo s policijo, ki je v konvoju 14 vozil z veliko hitrostjo prihajala in odhajala. Zaradi tega se je pojavilo več vprašanj kot odgovorov, pri čemer je glavno vprašanje, kakšen je bil namen potovanja.
Zlasti z vidika varnosti, saj je Harry že dolgo v sporu z ministrstvom za notranje zadeve glede svoje zaščite v Združenem kraljestvu. Ko je prenehal biti zaposlen v kraljevski družini, je bila njegova varnost zmanjšana, vendar je vložil tožbo na sodišču, v kateri trdi, da jo potrebuje, ko obišče državo iz svojega novega doma v ZDA. Vendar je odločitev, da pred tremi meseci obišče Kolumbijo in Nigerijo - še eno prepovedano državo - dvignila obrvi.
Richard Fitzwilliams, kraljevi komentator za MailOnline, je dejal, da je bil cilj potovanja "povečati mednarodni profil Sussexov, zlasti ker takšna 'kvazi kraljeva turneja' trenutno nima konkurence, ko gre za medijsko pokritost".
Dodal je: "Vendar pa so poročila pokazala, da je bila varnost velika in da so bili stroški za davkoplačevalce ogromni. Kolumbija ima zanimivo zgodovino, vendar je znana po tem, da je nasilna družba, med drugim jo že desetletja pesti državljanska vojna."
Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih