Domačini v Kolumbiji so po Harryjevi in Meghanini kvazi kraljevi turneji ostali zmedeni, saj so dejali, da sta spletno ustrahovanje in dobro počutje v digitalni dobi še najmanjša težava.
Vojvoda in vojvodinja Susseška sta državo obiskala za štiri dni v okviru svoje druge turneje, potem ko sta v začetku leta odletela v Nigerijo. Ker pa je njuno ime v tej južnoameriški državi slabo prepoznavno, številni domačini do njunega prihoda sploh niso vedeli, kdo je par. Drugi pa so ostali osupli, potem ko je par večino obiska užival v lokalni kulturi in razpravljal o digitalnih vprašanjih, kot sta kibernetsko ustrahovanje in duševno zdravje.
Država se sooča z gospodarskimi in socialnimi težavami ter visoko stopnjo kriminala, zato ministrstvo za zunanje zadeve odsvetuje vsa potovanja v večji del države, razen nujnih.
Eden od lokalnih novinarjev je za Telegraph povedal: "Ljudje pričakujejo, da se bo vlada ukvarjala s temi vprašanji, namesto da bi se osredotočila na odmeven dogodek z vojvodo in vojvodinjo Susseško,".
"Čeprav je obravnavanje in spopadanje s kibernetskim ustrahovanjem otrok pomembno vprašanje, to ni najbolj pereč problem, s katerim se soočamo."
Preberite še:
- Kdo je koga povabil in zakaj? Skrivni telefonski pogovor Kate Middleton in Meghan Markle sredi največjega škandala doslej
- Britanska javnost besna, zakaj jima kralj Charles ne odvzame nazivov!? Meghan in Harry sta tarča najhujših kritik doslej
Desničarska senatorka in kandidatka za predsednico ZDA leta 2026 Maria Fernanda Cabal je povedala za časopis: "Povabilo vojvodi in vojvodinji Susseške ne prinaša nobene kulturne izmenjave ali česa podobnega. To je del predstavitvenega nastopa podpredsednika, ki je odrezan od resničnosti države. Podpredsednica je temnopolta in kot pripadnica manjšine bi morala dajati zgled veličine, naklonjenosti prebivalstvu, zlasti revnim, brez zamer ali sovraštva. Iskati bi morala tudi minimalne projekte, ki jih skupnost potrebuje, stati bi morala ob strani ljudem, ne pa kraljevski družini."
Novinarji časopisa Mail so ugotovili, da številni Kolumbijci pred njunim prihodom sploh niso slišali za ta par - preveč jih je zaposlovala revščina, strah pred karteli in skrb za varnost. "Poznam vašo [pokojno] kraljico, vendar njiju ne poznam," je z glavo zmajal eden od uličnih trgovcev.
Čeprav sta se Susseška potopili v lokalno kulturo ter se srečali s študenti in vojnimi veterani, so kritiki poročali, da so jih z enega dogodka na drugega prevažali z oboroženimi varnostiki in da se večina domačinov ni zavedala njihove prisotnosti.
Zakonca je gostila in jima razkazala državo kolumbijska podpredsednica Francia Marquez, ki ju je na obisk povabila po ogledu njune dokumentarne serije na Netflixu. Tudi njo je spremljala močna vojska telesnih stražarjev: kot prva temnopolta podpredsednica države je pogosto govorila o rasizmu in grožnjah, s katerimi se vsakodnevno sooča. Čeprav izhaja iz revnega okolja, se zdaj na delo vozi s helikopterjem, kar je utemeljila z nenehno grožnjo, da bodo proti njej izvedeni atentati.
Richard Fitzwilliams, kraljevi komentator za MailOnline, je dejal, da je bil cilj potovanja "povečati mednarodno prepoznavnost Susseksovi, zlasti ker takšna 'kvazikraljeva turneja' trenutno nima konkurence, kar zadeva medijsko pokritost".
Nadaljeval je: "Vendar pa so poročila pokazala, da je bila varnost velika in da so bili stroški za davkoplačevalce ogromni. Kolumbija ima zanimivo zgodovino, vendar je znana kot nasilna družba, med drugim jo že desetletja pesti državljanska vojna. Zaradi varnosti ni bilo sprehodov, ki so značilni za kraljeve oglede (domnevam, da je to res, saj jih nisem videl). Na večino ljudi to ni vplivalo, mnogi morda sploh niso vedeli, da se je to zgodilo. Nedvomno pa je dogodek osvetlil državo in vprašanja, kot je spletno ustrahovanje, pred mednarodno konferenco o nasilju nad otroki, ki bo tam potekala novembra."
"Susseška sta utrdila tudi svoj odnos s televizijo CBS, saj sta ji dala prvi intervju po Oprah, v katerem je bilo govora o Meghaninih težavah z duševnim zdravjem, ko je starejša zaposlena kraljeva družina. Svoje cilje je dosegla kljub temu, da je pred začetkom po samo treh mesecih izgubila glavnega izvršnega direktorja. Po Jamajki in Nigeriji bo takšnih potovanj nedvomno še več."
Visoki opozicijski politik v Bogoti je za časnik The Mail on Sunday dejal: "Morda ozadje ni pomembno. Sussexova si prizadevata za kulturno pomembnost in želijo vplivati na svet. Govorita o tem, da sta globalna blagovna znamka, zato ni pomembno, kam po svetu gresta, da bi poudarila svoje cilje."
Novo na Metroplay: “Sodelovanje z Rickom Owensom, to je res ogromen dosežek" | Tanja Vidic, Elle modna oblikovalka 2024