Čeprav je bila najava o njegovem obisku Avstralije v teh dneh izredno pozitivna, je zdaj jasno, da se ne obeta nič dobrega.
Kot smo poročali pred dnevi, se kralj Charles III. in kraljica soproga Camilla v teh dneh odpravljata na pomembno pot v Avstralijo. To bo namreč njegov prvi obisk te države po tem, ko je kraljico Elizabeto II. nasledil na prestolu, razlog njegovega obiska pa je udeležba na izredno pomembnem srečanju voditeljev vlad Commonwealtha.
Kralju so zdravniki tokrat izjemoma dovolili, da za 11 dni prekine zdravljenje in se odpravi na pot, kljub temu pa ga bo po deželi tam spodaj na vsakem koraku spremljal kraljevo zdravstveno osebje.
Preberite še:
- Kraljica Camilla "izčrpana" zaradi službenih potovanj: "Ni bila rojena za to življenje"
- Usoda princa Georgea je začrtana, vendar on sanja o drugačni prihodnosti...
In čeprav je bila odločitev o obisku Avstralije v javnosti bolj ali manj pozitivno sprejeta - predvsem v smislu, da odločitev za tako dolgo pot nakazuje na dobro zdravstveno stanje monarha - v Avstraliji niso tako navdušeni nad njegovim obiskom.
Avstralija se je namreč že pred leti (v času, ko sta to državo obiskala skupaj s princeso Diano in malim princem Williamom) želela rešiti vodenja iz Združenega kraljestva, težnje pa so zdaj glasnejše kot kdajkoli prej.
Gibanje nasprotnikov monarhije, Australian Republic movement (ARM), je namreč sprožilo kampanjo z naslovom "Monarhija: poslovilna avstralska turneja. Desetletja nam že mahajo – in zdaj je čas, da jim v slovo pomahamo tudi mi," so namreč v svoji kampanji zapisali nasprotniki monarhije, ki se že vrsto let borijo, da bi Avstralija postala republika, ter da bi njihovo državo vodil človek, ki "je videti kot oni, ki govori kot oni in ki razume težave, s katerimi se tam soočajo."
Kralj je bil o kampanji nasprotnikov monarhije sicer že obveščen ter se je na njihov poziv tudi že odzval. Kot zdaj poročajo tuji mediji, naj bi jim kralj Charles III. tako že zagotovil, da se ne bo vmešaval v to, kakšno obliko vlade si Avstralci želijo v prihodnosti, namestnik njegovega zasebnega tajnika pa je v pismu še zapisal, da "njegovo veličanstvo kot ustavni monarh deluje po nasvetu svojih ministrov, zato je odločitev, ali bo Avstralija postala republika, stvar avstralske javnosti."
Kraljevi družini podpora Avstralcev sicer že od nekdaj izredno veliko pomeni, kraljica Elizabeta II pa je med svoja življenjska poslanstva prav tako umestila tudi težnjo po tem, da Commonwealth ostane skupna in močna zaveza držav, ki v svetu nastopajo pod zastavo Združenega kraljestva.
Novo na Metroplay: “Če narediš veliko, lahko izbereš najboljše” | DAVID TAVČAR, ELLE DEKOR 2024