Kdo so njeni svetovalci? Meghan Markle spet sredi škandala, neverjetno, koliko zaslužijo delavci, s katerimi se je tako hvalila

18. 12. 2024
Deli
Kdo so njeni svetovalci? Meghan Markle spet sredi škandala, neverjetno, koliko zaslužijo delavci, s katerimi se je tako hvalila (foto: Profimedia)
Profimedia

Blagovna znamka, ki prodaja drage torbice tkalk v Ruandi in je v solasti vojvodinje, je bila tarča preiskave britanskih medijev, ki pišejo, da so ženske slabo plačane – za izdelavo dobijo le nekaj evrov, torbice pa se prodajajo za 800 evrov.

Bila je zaželena piarovska poteza in to v tako cenjeni publikaciji. "Meghan ni morski pes, ona je delfin" je bil naslov članka v New York Timesu avgusta letos, v katerem je bilo veliko pohval na račun vojvodinje, v katerih je večkrat pohvalila tudi samo sebe. Pisalo se je o "meghan učinku", kar je izraz za njen vpliv - ko Meghan obleče nek kos, o njem vsi pišejo in se razproda - in kot je izjavila vojvodinja, se je zaradi tega odločila skrbno izbrati, kaj nositi in katere znamke promovirati.

Preberite še:

Ena takšnih znamk je Cesta Collective, blagovna znamka torbic, ki se ponaša s tem, da jih "izdelujejo ženske v Ruandi, ki imajo priložnost delati in so hkrati plačane bistveno več od državne povprečne plače". Na ta način, poudarjajo pri znamki, spodbujajo enakost spolov, kar je bila spodbuda za Meghan, ki se je odločila za naložbo in postala solastnica zaradi, kot je dejala, etičnih standardov znamke in priložnosti, ki jih ta ponuja ženskam v Ruandi.

Ko pa britanskim medijem napoveste vojno, ste lahko prepričani, da bo vse, kar počnete, vsaka poteza, ki jo naredite, in s tem vsaka naložba, ki jo naredite, pod drobnogledom – zaradi česar se zdi, da Meghan spravlja ob živce. Tako je bilo ugotovljeno, da delavke v Ruandi, ki izdelujejo torbe, ki stanejo tudi do 800 evrov, prejemajo šokantno nizko plačo, medtem ko ustanoviteljice podjetja uživajo v ultraluksuznem življenju. 

Tisoči čakajo, da najbolj smrdljiva roža na svetu odpre cvet (FOTO)
 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Cesta Collective (@cestacollective)

Kot piše International Business Times, preiskava britanskega medija Mail On Sunday o Cesta Collectiva razkriva, da naj bi ženske, ki izdelujejo te luksuzne torbice, ki se prodajajo za več kot 800 evrov, zaslužile le 82 penijev (0,99 evra) na osemurni delovnik, kar ustreza nekaj več kot 10 penijem (12 centov) na uro. Poleg tega morajo mnogi med njimi sami kupovati material, kriti stroške prevoza in celo najeti delovne prostore, kar še dodatno zmanjša njihove že tako majhne zaslužke, piše britanski finančni portal.

Po besedah ​​Benona Mugishe, vodje operacij All Across Africa, organizacije, ki spremlja tekstilno industrijo, nekatere ženske ne dobijo plačila za torbe, za katere podjetje meni, da so "slabe kakovosti". 60-letna tkalka Illuminée Bayisabe je povedala, da zasluži 2,48 funta (3 evre) po davkih in stroških za tkanje majhne torbice za čez ramo, kar ji vzame tri dni dela.

Po drugi strani se ista torba v Združenem kraljestvu prodaja za 724 funtov (850 evrov), kar je osupljivo zvišanje cene, ki poudarja ogromno razliko med plačami obrtnikov in maloprodajno ceno.

Druga rokodelka, 30-letna Didacienne Musengimana, je povedala, kako zasluži 9,22 funta (11,50 evra) za izdelavo večje torbe, Taco Tote, ki se prodaja za 814 evrov.

Zaposlene v Cesta Collective pravijo, da jim denar, ki ga zaslužijo z izdelovanjem torbic, pride prav kot dodatek k gospodinjskemu proračunu, ki temelji na pridelavi kmetijskih pridelkov, čeprav "bi bilo dobro, da bi ga imeli malo več".

Po drugi strani pa Erin Ryder in Courtney Weinblatt Fasciano, ustanoviteljici newyorške blagovne znamke Cesta Collective, živita daleč stran od realnosti ruandskih žensk, ki delajo zanju.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Cesta Collective (@cestacollective)

Eryn, ki je diplomirala na prestižni Parsons School of Design v New Yorku in Parizu in je bila nekoč pripravnica pri Chanelu, na družbenih omrežjih rada deli fotografije iz mondenih smučišč in luksuznih potovanj v Ruando, kjer nadzira proces izdelave torbic.

Courtney, hči profesorja s Harvarda, ki je tudi sama študirala na univerzi Ivy League, je bila prej na vodilnih položajih v reviji Marie Claire in znamki čevljev Loeffler Randall, zdaj pa živi v 850.000 $ vrednem stanovanju v Brooklynu s svojim možem, nekdanjim direktorjem podjetja Goldman Sachs. 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Cesta Collective (@cestacollective)

Tiskovni predstavnik Cesta Collective je vztrajal, da si ženske same določajo plače v sodelovanju z All Across Africa in poudaril, da je podjetje ravnalo "v dobri veri". "Zadnje obtožbe so poskus diskreditacije našega dela s špekulativnimi informacijami, ki so bile neetično manipulirane," je dejal tiskovni predstavnik.

Verjamemo, da Meghan morda ni vedela, v kaj se spušča, ko je vložila svoj denar in postala solastnica te znamke, vendar si ne moremo pomagati, da se ne vprašamo, ali bi lahko kdo od njenih svetovalcev preveril, preden je pohvalila etiko znamke, ki je milo rečeno dvomljiva, če ne celo neobstoječa? 

Še nikoli prej videna božična fotografija Kate Middleton iz otroštva dokazuje, da sta s princem Louisom kot dvojčka. Kako ljubko!

Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih