Čeprav sodobni svet ni nič bolj nevaren, kot je bil pred tridesetimi ali štiridesetimi leti, se nam še vedno včasih zdi, da na otroke preži več nevarnosti.
Živimo v svetu, ki na potencialne nevarnosti in tvegane situacije gleda z veliko strahu. Iz različnih razlogov se toleranca za tveganja, predvsem glede varnosti otrok, nenehno zmanjšuje. Zato je med odmori med šolskimi urami prepovedano igrati nogomet, v šolah so prepovedani noži (tudi topi), otroci pa se zabavajo s pametnimi telefoni, namesto da bi jih spodbujali, naj gredo ven, na igrišče ali v sosesko.
Preberite še:
- Drzna obleka in korzet z globokim izrezom: Monaška princesa Charlene prvič v javnosti nosila izzivalni kos in videti je osupljivo
- Tako posebni so: Ta 3 nebesna znamenja je nemogoče pozabiti, saj bodo na vas vedno naredila močan vtis
Ker so stvari, ki veljajo za tvegane, nadzorovane (ali pa se naredi vse, da bi se jim ognili), so otrokom onemogočene dragocene priložnosti, da bi se učili o svetu okoli sebe. Če odpade vsaka možnost modrice, praske ali kakšne druge manjše poškodbe, se otroci ne morejo naučiti vsega, kar so sposobni, in tako graditi svoje samozavesti in vzdržljivosti.
Starši tudi bolj kot kadar koli poprej vztrajajo pri tem, da delajo stvari namesto otrok, ker da je tako bolje in bolj varno. S tem odrekajo otrokom priložnost, da bi otroci nekaj naredili sami, preizkušali meje in eksperimentirali, naredili napako, a se ob njej tudi kaj naučili.
Če vse, kar otroci počnejo, obravnavamo kot visoko tveganje, jim onemogočajo, da bi spoznali, kaj je tisto, kar je dejansko in resnično nevarno, in kaj je zgolj nekaj novega, kar naj bi spoznali.
10 dejavnosti, ki jih preveč zaščitniški starši označujejo za 'nevarno'
Čeprav vsaka od spodaj naštetih aktivnosti dejansko lahko vsebuje elemente nevarnosti in možnosti poškodbe, lahko starši ta tveganja vedno tudi ublažijo. To gre storiti tako, da otrokom te dejavnosti dovolite in jih prilagodite glede na njihovo starost, stopnjo zrelosti in siceršnje sposobnosti.
Otrokom gre dovoliti zdravo tvegati, še posebno v nadaljevanju naštetih dejavnostih in igrah, ki urijo njihove motorične spretnosti, krepijo samozavest in so na splošno zabavne.
1. Uporaba loka in puščic
Po branju knjige o Robin Hoodu ali ogledu filma Igre lakote bodo vaši otroci verjetno želeli streljati z lokom in puščico. Kar je odlično, saj se otroci pri streljanju z lokom lahko naučijo številnih dragocenih veščin, med drugim tudi presoje razdalje in kako ciljati v tarčo.
Preverite, ali v vaši bližini obstaja kakšen mladinski lokostrelski klub, kjer bodo otroka naučili odgovornega ravnanja s potencialno nevarnimi predmeti.
2. Kuhanje obrokov
Kuhanje se morda ne zdi tako nevarno, a ko vaši otroci dobijo željo, da bi pomagali pripraviti večerjo, veliko staršev naenkrat opazi, koliko opravil se konča z vašo reakcijo: "Pazi!" in "Bodi previden!" Ostri noži, plameni ali razbeljene plošče štedilnikov, pa tudi vroče ponve predstavljajo nevarnost, a kljub temu je vredno tvegati in otrokom pustiti, da ne le pomagajo v kuhinji, ampak sami tudi kuhajo.
3. Plezanje po drevesu
Le malo dejavnosti je tako osvobajajočih kot je plezanje po drevesu. Vznemirljivo se je dvigniti od tal in preizkusiti svojo fizično spretnost ter pogum, medtem ko se odločaš, kako visoko boš šel.
Te vrste užitki in vadba motoričnih spretnosti omogočajo tudi nižjerasla drevesa, ki se ponašajo z močnimi vejami.
4. Ruvanje in rokoborba
Grobe igre se morda zdijo podobna rokoborbi, vendar prinašajo velike prednosti. Ne glede na to, ali se otroci tako igrajo drug z drugim ali s staršem, raziskave kažejo, da dobra staromodna rokoborba (ali drugi borilni športi) razvija otrokovo odpornost, inteligenco in celo empatijo. Uči jih namreč, kako se pogajati o dinamiki agresije, sodelovanja in poštene igre.
5. Sankanje
Težko je verjeti, da je to potrebno omenjati, a sankanje ni več sestavni del vsakega otroštva.
Naj bo tako zato, ker so starši danes bolj zaskrbljeni glede potencialnih nevarnosti takšne dejavnosti ali pa zgolj 'preleni', da bi zapustili svoj toplo ogret dom in peljali otroke na lokalni hrib. Kakor koli že, čeprav sankanje vedno spremlja nekaj prask in modric, je ta otroška dejavnost ena najbolj zabavnih dogodivščin in skratka nepozabna.
6. Hoja ali kolesarjenje v šolo
Neka britanska študija je pokazala, da je leta 1971 80 % tretješolcev hodilo v šolo peš, medtem ko je leta 1990 to število padlo na neverjetnih 9 %, da bi bilo danes še nižje.
Starši so otrokom začeli prepovedovati, da bi sami hodili ali kolesarili v šolo in nazaj, ker so se bali, da bi jih kdo na poti ugrabil.
Če vas to, da otroka pustite peš v šolo (ali na avtobusno postajo), še vedno navdaja s strahom, poskusite naslednje, večkrat pojdite z otrokom v šolo in ga ob tem opozorite na vse nevarnosti, ki jim ob poti grozijo. Te naj bodo tako splošne kot prometne. V naslednji fazi začnite z otrokom hoditi le še do polovice poti do šole, preostanek poti pa samo opazujte, kako napreduje sam. Na koncu mu dovolite, da vso pot prehodi sam.
7. Boj z meči
Starši se izogibajo vsemu, kar vključuje ostre predmete, tudi če so to le igrala.
Otroku gre dovoliti, da se igra z improviziranim mečem in ščitom, če ima ta to željo.
8. Plezanje po vrvi
Številne šole so zaradi nevarnosti prepovedale določene telesne dejavnosti pri športni vzgoji. Vrvi so bile odstranjene tudi iz številnih šolskih telovadnic, ker so se bali nevarnosti padcev, pa tudi tega, da bi nezmožnost splezati do vrha prizadela otrokovo samozavest.
Pa vendar plezanje ostaja ena od ključnih telesnih veščin, ki bi jo morali razvijati vsi, zato bi morali starši, če šole ne ponujajo možnosti za to, takšno vrv namestiti na svojem dvorišču ali pa obiskati kakšen plezalni park.
9. Prižiganje ognja (s povečevalnim steklom)
Med človekom in ognjem obstaja globoka povezava in ta odnos gre pri otrocih negovati že, ko so ti še majhni.
Dovolite, da se že v predšolski dobi igrajo z vžigalicami in svečami, seveda pod vašim nadzorom. Spoznali bodo, da ogenj sicer gori, vendar jih tako majhen plamen ne bo preveč ranil, če se dotakne njihove kože. Ko bodo stari približno 8 ali 9 let, pa jim dovolite, da sami zakurijo ogenj, seveda še vedno pod vašim nadzorom. Pri tem si lahko pomagate s povečevalnim steklom. Otrok lahko s povečevalnim steklom celo izdela simbol ali vgravira svoje ime v kos lesa.
10. Skok s kolesarske rampe
Skok s kolesarske rampe je dejavnost, ki otroka najbolj približa letenju (ne da bi ob tem zares bil tudi v letalu).
S skakanjem po klančinah (naj si bo na kolesarskih stezah, na vodi ali smučiščih) boste svoje otroke naučili nekaj osnovnih fizikalnih zakonov in celo nekaj gradbenih veščin, v kolikor boste iz snega družno sami izdelali manjšo skakalnico.
Povzeto po Miss7Mama.
Novo na Metroplay: Alenka Husič o najlepših spominih, vzgoji hčerk in pestrem preteklem letu