Vse prepogosto pozabljamo, da nam lahko hitro zmanjka tega vitamina, ki je bistvenega pomena za naše zdravje, zlasti pozimi.
Vitamin D je bistvenega pomena za optimalno delovanje telesa. Njegovo pomanjkanje je lahko vzrok za številne zdravstvene težave...
V tem letnem času, ko je nebo vedno oblačno in manj časa preživimo na prostem, smo lahko nagnjeni k pomanjkanju vitamina D, ki je eden najpomembnejših za zdravje telesa.
Preberite še:
- Monica Bellucci s pričesko, ki jo v hipu pomladi in naredi njene obrazne poteze še lepše: Pred 2 tednoma je bila videti tako, zdaj pa ...
- 8 telesnih simptomov, ki kažejo, da naše telo ne dobi dovolj beljakovin
Nizka raven vitamina D je še posebej pogosta pri evropskem in azijskem prebivalstvu. V južni Evropi ima pomanjkanje tega dragocenega vitamina 30-60 % prebivalcev, na vzhodu pa ga primanjkuje do 80 % ljudi.
Znano je, da je izpostavljanje soncu najlažji način za spodbujanje nastajanja vitamina D v našem telesu, ki zaradi ultravijoličnih žarkov UVB sintetizira hormon na ravni kože. Domneva se, da človek potrebuje le 15-30 minut na soncu, da ga proizvede dovolj.
Če pa se soncu ne moremo izpostavljati, morda zaradi prihoda zime, ali če se še posebej zavedamo škodljivih posledic UV-žarkov in se jim zato poskušamo čim bolj izogibati, obstajajo še drugi načini, da s hrano in prehranskimi dopolnili vzdržujemo ustrezno raven vitamina D v telesu.
Čeprav večina ljudi potrebuje od 600 do 800 IE vitamina D na dan, so nekateri ljudje še posebej ranljivi: tisti, ki se redko sončijo, starejši, ljudje s črno ali temno kožo in ljudje z boleznimi, kot so motnje delovanja jeter.
Za kaj se uporablja vitamin D?
Vitamin D ima pomembno vlogo pri številnih presnovnih procesih: pomemben je za dolgotrajno močne kosti, saj vpliva na absorpcijo kalcija in fosforja, ohranja zdravo srce in srčno-žilni sistem ter ščitnico. Pomaga zmanjševati vnetja in nadzorovati okužbe.
Kakšne so posledice pomanjkanja vitamina D?
Če ne ukrepamo, je v najhujših primerih hipovitaminoze D možna izpostavljenost nekaterim boleznim, kot so tiste, ki vplivajo na presnovo kosti (rahitis, osteoporoza, osteomalacija), pa tudi oslabitev čeljustnih kosti, zaradi česar so te bolj nagnjene k parrodonciji.
S pomanjkanjem vitamina D so povezani tudi hipertenzija, sladkorna bolezen, fibromialgija in nevrološke bolezni, kot je multipla skleroza.
Kateri so simptomi pomanjkanja vitamina D?
Če želite z gotovostjo ugotoviti, ali vam primanjkuje vitamina D, morate opraviti krvni test, ki vam ga predpiše zdravnik. Vendar pa nekateri simptomi delujejo kot alarmni zvonci in lahko takoj pokažejo, ali vam ga primanjkuje.
Utrujenost
Eden najpogostejših simptomov hudega pomanjkanja vitamina D je občutek kronične, globoke in vidno nepopravljive utrujenosti. Vendar bodite previdni, da tega simptoma ne zamenjate s presežkom vitamina D. Dejansko se lahko ponavljajoča se utrujenost pojavi tudi pri preveliki količini vitamina D. Zato mora prehransko dopolnjevanje z vitaminom D vedno spremljati zdravnik in nadzorovati krvne preiskave.
Bolečine v mišicah in šibkost
Študije so pokazale povezavo med pogostimi bolečinami v mišicah in šibkostjo ter pomanjkanjem vitamina D. Če se vam dogajajo takšne epizode in ne razumete, zakaj, se posvetujte s svojim zdravnikom.
Bolečine v kosteh ali sklepih
Veliko pomanjkanje vitamina D, ki je bistvenega pomena za absorpcijo kalcija v telesu, lahko povzroči simptome bolečin v kosteh in sklepih ter večjo krhkost.
Izpadanje las
Vitamin D je bistvenega pomena za zdrave in lepe lase ter njihovo hitrejšo obnovo.
Pomanjkanje lahko povzroči izpadanje las in upočasni njihovo rast, saj ustavi življenjski cikel mešička. Alopecija (popolno izpadanje las) naj bi bila povezana tudi s pomanjkanjem tega vitamina. Pogosteje pa je izpadanje las posledica hormonskih in genetskih vzrokov.
Oslabljen imunski sistem
Pomanjkanje vitamina D je povezano z oslabljenim imunskim sistemom. Če pogosto zbolevate in ne razumete, zakaj, bi lahko šlo za pomanjkanje vitamina D.
Depresija, tesnoba, nihanje razpoloženja in motnje spanja
Čeprav ni študij ali raziskav, ki bi dokazovale neposredno povezavo med vitaminom D in depresijo, bodisi kot vzrok v primeru pomanjkanja bodisi kot zdravilo za depresijo s pravilno ravnjo tega vitamina, je znanstveni skupnosti jasno, da mora organizem, ki mu primanjkuje vitamina D, na splošno delati več, kar lahko vodi najprej do močne utrujenosti, nato pa do duševnih in hormonskih motenj.
Če kosti ne dobijo potrebnega kalcija, mišice in vezivno tkivo pa se morajo bolj potruditi, da okrepijo okostje, lahko zadevne osebe pri vsakodnevnih dejavnostih doživljajo ponavljajočo se utrujenost, kar na koncu vpliva na njihovo razpoloženje.
Živila in dodatki, bogati z vitaminom D
Medtem ko sončni žarki pomagajo telesu sintetizirati vitamin D3 (holekalciferol), lahko vitamin D2 (ergokalciferol) dodajamo s hrano.
Živila, bogata z vitaminom D, so olje jeter trske in ribje olje na splošno, ribe (zlasti losos, tuna, mečarica, postrv, skuša, sled in jegulja), jajčni rumenjaki, mleko, maslo in jurčki.
Na trgu so tudi živila, obogatena z vitaminom D: mleko in jogurti, sojino mleko, margarina in žita za zajtrk.
Dopolnjevanje vitamina D s prehranskimi dopolnili in zdravili, ki so na voljo v najrazličnejših odmerkih, je zares koristno le v primerih, ki jih določi zdravnik. Zato je nujno, da upoštevate zdravnikova navodila o tem, koliko in kako dolgo naj ga jemljete. Prevelika količina vitamina D v telesu je nevarna in ima lahko stranske učinke na srce in ledvice.
Vitamin D in vitamin K: zmagovalna kombinacija
Številni zdravniki svetujejo, da uživanje vitamina D in vitamina K kombiniramo. Če vitamin D uravnava presnovo kalcija in deluje na kalcifikacijo kosti, ima vitamin K funkcijo aktiviranja beljakovine osteokalcin, ki omogoča, da se kalcifikacija koncentrira v kosti in preprečuje, da bi se odlagala v arterijah, ter tako ščiti srce in ožilje pred morebitnimi zaporami žil. Skupno jemanje vitaminov D in K telesu omogoča, da odmerke kalcija uporabi na pravilen način in ga absorbira tam, kjer je potreben.