Varno na sonce: Sestavine, ki se jim morate izogibati v kozmetiki, preden greste na sonce

24. 4. 2024
Deli
Ker lahko nekatere sestavine kozmetičnih izdelkov poslabšajo učinke izpostavljenosti soncu, je čas, da si podrobneje ogledate izdelke, ki sestavljajo vašo poletno rutino za nego kože. (foto: Profimedia)
Profimedia

Sonce se bo kmalu vrnilo! Upoštevajte te nasvete za preprečevanje staranja kože, da ga boste izkoristili brez prevelikih poškodb kože...

Ker lahko nekatere sestavine kozmetičnih izdelkov poslabšajo učinke izpostavljenosti soncu, je čas, da si podrobneje ogledate izdelke, ki sestavljajo vašo poletno rutino za nego kože.

Dr. Barbara Sturm, nemška estetska zdravnica in mojstrica neinvazivnih tehnik proti staranju, katere istoimenska linija izdelkov je preprosto najbolj priljubljena med zvezdnicami (Victoria Beckham in Bella Hadid sta na vrhu seznama), je sestavila seznam sestavin, ki se jim je treba za vedno izogniti, ali nasprotno, ki jim je treba dati prednost v boju proti škodljivim učinkom UV žarkov na kožo. Z nekaj nasveti, kako pripraviti domači balzam SOS, podaljšajte svojo zagorelost za čim dlje in se borite proti prezgodnjemu staranju celic.

Ne spreglejte:

Tukaj je najboljši vodnik za nadzorovano izpostavljanje kože soncu:

Kakšne so glavne poškodbe kože, ki jih povzroča sonce?

Ultravijolični (UV) žarki prodirajo v kožo in močno vplivajo na njeno zdravje in videz. Izpostavljenost soncu povzroča fotostaranje kože, vnetja, bolezni in raka. Sonce oddaja dve vrsti ultravijoličnega sevanja: UVA in UVB. Obe škodujeta koži, žarki UVA pa prehajajo tudi skozi okna letal, avtomobilov in stanovanj. Žarki UVA prodrejo globlje v plasti kože kot žarki UVB in intenzivno uničujejo funkcije kože, ki ji dajejo tonus in prožnost. Čeprav niso tako prodorni in infiltrirani, so žarki UVB zelo močni in neposredno odgovorni za sončne opekline in druge vidne spremembe na koži, kot je depigmentacija. Imajo tudi pomembno vlogo pri nastanku kožnega raka.

Katerih sestavin v kozmetiki se moramo izogibati pred izpostavljanjem soncu?

Koža ima lastne zaščitne ovire pred soncem. Zato se je treba kislinam, kot je retinol, izogibati pred ali po izpostavljanju soncu. Kisline uničujejo matrico kože, namesto da bi jo obnovile, s čimer oslabijo njen metabolizem in jo naredijo bolj ranljivo za bakterije in okoljske dejavnike. Eksfoliacijske kisline, kot so mlečna, glikolna in salicilna kislina, s površine kože odstranijo odmrle celice, pri čemer spodnji sloj ostane brez zaščite pred UV-žarki.

Ker lahko vitamin C poveča občutljivost kože na svetlobo, zaradi česar postane bolj občutljiva na UV žarke, se mu je treba pri občutljivi koži izogibati ali pa ga raje uporabljati zvečer. Šentjanževka je rastlinska sestavina, ki naredi kožo bolj občutljivo na sonce ter poveča hitrost in intenzivnost sončnih opeklin.

Koža, ki je izpostavljena soncu, je bistveno bolj ranljiva. Zato je treba prednostno poskrbeti za zaščito, ki jo potrebuje za obrambo, in se izogibati vsem izdelkom ali sestavinam, ki bi povečale njeno ranljivost.

Katere so najboljše sestavine za preprečevanje učinkov sonca na kožo (dehidracija, rjave pege, staranje kože itd.)?

Najbolje je, da so to sestavine, ki blažijo draženje, se borijo proti prostim radikalom in oksidativnemu stresu zaradi izpostavljenosti soncu ter pomagajo vzpostaviti ravnovesje in vlaženje kože. S tem v mislih si je zamislila serum Calming Serum, ki pomirja draženje zaradi rastlinskega kompleksa Cardiospermum, vinske trte, ki so jo preučevali zaradi protivnetnih lastnosti, Echium, rastline, ki pomaga pomiriti kožo z edinstveno mešanico maščobnih kislin, in sončničnega olja, ki povečuje zaščito celic pred prostimi radikali. Reši dan po dnevu na soncu, pa tudi po prekratkem nočnem spancu, jet lagu ali po izpostavljenosti klimatskim napravam ali onesnaženosti mesta.

Aloe vera je idealna sestavina po izpostavljenosti soncu. Na kožo deluje hladilno in vsebuje številne hranilne snovi, vključno z vitamini A, C in E (antioksidanti), vitaminom B12, folno kislino, encimi, maščobnimi kislinami in minerali, kot so kalcij, magnezij in cink. Za domače zdravilo proti sončnim opeklinam se obrnite na rastlino aloe vera. Odlomite list in vodni del trikrat na dan vtrite v kožo, da se hitreje zaceli in jo pomiri. Za dodatno vlaženje zmešajte aloe vero s hranljivimi olji.

Katere so sestavine, ki podaljšajo in izboljšajo zagorelost?

Barbara Sturm ni zagovornica sončenja, saj sončenje zagotovo povzroča škodo na koži. Vendar pa je redna, hranljiva in vlažilna nega kože najboljši način, da ohranimo kožo mehko in dlje časa ohranimo zagorel videz. Nedvomno bo vaša zagorelost daljša, če boste poskrbeli za dobro navlaženost kože od znotraj in zunaj ter omejili vnetja.

Uporaba suhe krtače za telo 2- do 3-krat na teden in kreme za telo proti staranju vsaj 3-krat na teden bo skoraj takoj spremenila strukturo, tonus in mehkobo kože, ki bo imela zdrav sijaj. Nato se takoj po prhanju odpravite pod tuš in si privoščite piling.

Piling je pomemben način odstranjevanja odmrle kože in nečistoč, zmanjšuje vraščene dlake ter naredi kožo svetlejšo in mehkejšo. Sama uporablja piling za obraz na najbolj suhih delih telesa, kot so hrbet, prsi, kolena in komolci. Njena družina encimski čistilec uporablja tudi kot nežen piling za vse telo.

Fotografije: Profimedia

Preberite še: Končno je na prodaj kolekcija Victoria Beckham x Mango: To je naših 10 favoritov

Priporočamo tudi: To je komplet, ki ga lahko ob toplih pomladnih dneh oblečete za vsako priložnost

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?