Naravna sestavina, ki jo vaša koža obožuje: Obnavlja povrhnjico kože, pomaga pri hidraciji in preprečuje staranje kože (in to ni mandljevo ali olivno olje)

29. 5. 2024
Med je bogat z antioksidanti, encimi, vitamini in minerali, zaradi svojih antibakterijskih in protivnetnih lastnosti pa je idealen za boj proti aknam in vnetjem. (foto: Profimedia)
Profimedia

Že nekaj let smo priča trendu naravne nege kože, ki pogosto vključuje številne DIY možnosti. Kozmetiko naredi sam obožujete ali sovražite, a verjamemo, da ste jo vsaj enkrat poskusili.

Ena takih sestavin, ki je tudi sama pripravljena za lepotno uporabo, je med. Ta sladek dodatek na hrustljavem toastu ali v skodelici čaja je prav tako primeren za uporabo na vaši koži kot v vaši prehrani. Še več, to je bilo znano že 2000 let pred Kristusom, zato je med ena tistih sestavin, ki jih v tradicionalni medicini in lepoti uporabljamo že od nekdaj.

Ne spreglejte:

Med je bogat z antioksidanti, encimi, vitamini in minerali, zaradi svojih antibakterijskih in protivnetnih lastnosti pa je idealen za boj proti aknam in vnetjem. Obenem bo med pomagal tudi pri hidraciji.

Kakšne so prednosti medu za kožo?

Za začetek je med bogat z antioksidanti, kot so flavonoidi in polifenoli, ki pomagajo zaščititi kožo pred škodljivimi prostimi radikali, za katere že vemo, da lahko povzročijo poškodbe kože in staranje. Vsebuje tudi encime, ki proizvajajo vodikov peroksid, naravni antiseptik, ki pomaga očistiti in razkužiti kožo. Med ima tudi izjemne vlažilne lastnosti, a ne na pričakovan način. Med sam po sebi ni vlažilec, a zaradi visoke koncentracije glukoze in fruktoze, ki privlačita vlago v kožo in jo zadržujeta, naredi kožo mehko, gladko in navlaženo.

Poleg tega je med blag in nežen do kože, zaradi česar je idealen za občutljivo kožo. Njegove antibakterijske lastnosti pomagajo očistiti in razkužiti pore ter preprečiti nastanek aken in mozoljev. Prav tako pomirja vneto kožo ter zmanjšuje rdečico in razdraženost. Poleg tega spodbuja regeneracijo celic.

Ali lahko med povzroči stranske učinke?

Čeprav je med na splošno varen za večino ljudi, obstaja nekaj izjem. Ljudje, ki so alergični na čebelje izdelke, naj se izogibajo uporabi medu na koži, da se izognejo alergijskim reakcijam. Tudi izkušnje s komedogenostjo medu so zelo deljene; pri nekaterih mastnih in problematičnih kožah dodatno maši pore, pri drugih pa pomaga ohranjati pore čiste pred bakterijami.

Če niste prepričani, kako bi se lahko odzvali na med, predlagamo, da ga poskusite na majhnem predelu kože vratu in počakate do 48 ur, preden ga nanesete na celoten obraz. Če ne pride do nobene reakcije, lahko mirno nanesete med na preostalo kožo.

Ali obstaja razlika v vrsti medu, ki ga uporabljamo za nego kože?

Najbolj znana in mnogi bi si upali reči tudi najbolj zdravilna vrsta medu je manuka med. Ima fantastične antibakterijske lastnosti in je zato še posebej dobro za problematično in reaktivno kožo. Uporablja se po vsem svetu, tako v medicini kot tudi v lepoti, kjer pomaga pri celjenju ran.

Poleg tega ima med lahko različne koristi, odvisno od tega, katere rože so pretežno v medu. Med s sivko je primeren za luskavico in ekceme, s pomarančnimi cvetovi pa za hiperpigmentacijo, saj je močan antioksidant. Raziščite možnosti ekološkega medu z različnimi cvetličnimi viri, da boste lažje našli tistega, ki je idealen za potrebe vaše kože.

Ne glede na to, za katerega se boste odločili, je pomembno, da izberete ekološki, čisti med, in ne njegovih čistih prehranskih derivatov.

Kako uporabiti med pri negi obraza?

Med lahko vključite v svojo rutino nege kože na več načinov. Eden najpreprostejših načinov je izdelava obrazne maske. Vse kar potrebujete je, da na sveže umit obraz nanesete čisti med (predlagamo tistega, ki ustreza vaši težavi s kožo ali pa vsaj ekološkega!). Pustite delovati 15-20 minut in nato sperite z mlačno vodo. Med lahko uporabite tudi kot piling za obraz, tako da ga zmešate z malo rjavega sladkorja ali drobno mletega ovsa. Mešanico nežno vmasirajte na kožo s krožnimi gibi približno 5 minut in sperite z mlačno vodo. Navsezadnje vam priporočamo, da si umijete obraz z običajnim čistilom za obraz.

Maska za obraz z medom naj bi obraz očistila bakterij, ga pomirila in kožo spodbudila k boljšemu zadrževanju vlage. Tako kot druge maske, je ne smete ponavljati več kot enkrat ali dvakrat na teden – ali redkeje! Po drugi strani pa medeni piling deluje kot mehanski piling, dodatna prednost pa je hkratna pomiritev kože. Piling je priporočljivo izvajati približno enkrat na teden.

Katere sestavine se dobro podajo k medu?

Med lahko najdete tudi v izdelkih za nego kože, če ne želite raje uporabiti pristopa DIY k negi kože. V različnih formulacijah za nego kože je med dopolnjen z drugimi izdelki za vlaženje in pomiritev kože.

Tukaj je nekaj sestavin, ki se lepo dopolnjujejo z medom:

  • Aloe vera – ta rastlina ima pomirjujoče in vlažilne lastnosti ter se dobro dopolnjuje z medom.
  • Jojobino olje – to cenjeno olje je bogato z antioksidanti in esencialnimi maščobnimi kislinami, ki negujejo kožo.
  • Kokosovo olje – čeprav je sporno za kožo, ki je nagnjena k mašenju, ima antibakterijske in vlažilne lastnosti in ga lahko kombinirate z medom, da povečate hidratacijo in zaščito kože. Ta kombinacija je še posebej uporabna za suho in občutljivo kožo.
  • Rastlinski izvlečki – rastline, kot so sivka, kamilica in ognjič, imajo pomirjujoče lastnosti, ki lepo dopolnjujejo med. Te sestavine pomagajo pomiriti vnete in razdražene predele kože ter spodbuditi njeno regeneracijo.
  • Hialuronska kislina – ta močan vlažilec povleče vlago v kožo in jo zaklene, tako da je mehka in navlažena. 
  • Vitamin E – znani antioksidant, ki ščiti kožo pred poškodbami, ki jih povzročajo prosti radikali, in pomaga obnavljati kožne celice, se odlično ujema z zdravilnim medom.

Fotografije: Profimedia

Preberite še: 5 znakov, da vas v življenju čakajo velike stvari: Uspeh in napredek bosta prišla ob pravem času

Priporočamo tudi: Vsi mislijo, da so zdrava, a ta živila so prave kalorične bombe: Polna so skritih maščob in sladkorja