Če se vaši lasje hitro mastijo, je to zagotovo zaarai ene od teh napak, ki jih počnete, ne da bi se tega sploh zavedali.
Svoje lase poznate in veste, kaj lahko od njih pričakujete. Veste, ali ste dekle z dvodnevnim ali tridnevnim umivanjem (ali morda celo srečno dekle s štiridnevnim umivanjem). Zato je lahko nadležno, ko nenadoma ne zdržite več kot en dan, ne da bi se na vaših laseh pojavil masten občutek. Morda se tega ne zavedate, vendar lahko vse, od vaše prehrane do hormonov, vpliva na nastajanje sebuma (mastna ali voskasta snov, ki se proizvaja za mazanje kože in las).
Mnogim ženskam je znan tisti občutek, ko gredo s prsti skozi lase šele dan po umivanju in imajo občutek, da so že mastni. Potem ne vidijo druge rešitve, kot da lase ponovno operejo. To zatekanje k umivanju las je lahko eden glavnih vzrokov za problem hitrega izpadanja las in ponovnega mastenja.
Ne spreglejte:
- Michelle Pfeiffer v čipkasti črni obleki z moškim suknjičem pri 65. letih videti bolje kot kadarkoli prej (kriva je njena nova pričeska)
- Ostanite dolgolaske tudi po 50. letu: Najlepše pričeske z dolgimi lasmi za ženske nad 50 let, ki jih nosijo zvezdnice
- 20 let po njenem nastanku je ta torba med modnimi dekleti trenutno najbolj priljubljena
Za začetek ugotovimo, zakaj se lasje mastijo. Mastni lasje so namreč posledica delovanja žlez lojnic na lasišču, ki dejansko proizvajajo olje. To olje je potrebno, da lasišče ostane hidrirano in zdravo, lasje pa mehki in sijoči. Seveda pa pri nekaterih ljudeh te žleze proizvajajo več olja, kot je potrebno, zaradi česar se lasje hitro mastijo.
Le malo stvari je bolj neprijetnih kot vložiti čas v umivanje in oblikovanje las, nato pa se še isti dan soočiti z mastnimi ali mastnimi prameni. Ne glede na to, ali gre za izbiro šampona ali balzama, nervozno navado igranja z lasmi ali dejstvo, da vaša prevleka za vzglavnik ni bila dobro oprana že, no raje nd povejmo, obstaja veliko razlogov, zakaj vaši lasje ne ohranjajo svežine.
1. Ne umivajte si las vsak dan
Ja, vemo. Ko se naši lasje bolj mastijo in so vsak drugi dan lasje sprijeti in brez življenja, seveda posežemo po pogostejšem umivanju. In ravno to je največja napaka, zaradi katere boste korenine las še bolj zmastili ali pa boste z lasišča odstranili vso naravno maščobo in s tem povzročili izsušitev kože, lomljenje las in pojav prhljaja. Vemo, ni prijetno hoditi z mastnimi lasmi v javnosti, a vsaj danes obstaja toliko alternativ, ki lahko podaljšajo umivanje las še za vsaj en dan.
2. Ne dotikajte se las
Nenehno dotikanje las nikakor ni dobra ideja, če želite, da se lasje manj mastijo. V stiku s prsti lahko nanesete samo dodatno olje in žleze bodo kot odgovor na ta signal proizvedle več olja. Torej, ko greste s prsti do vaših las, samo udarite po roki.
3. Lase si umijte v obratnem vrstnem redu
To pomeni, da najprej nanesete balzam in vse negovalne izdelke, ki jih uporabljate, nato sperete in nato umijete lase s šamponom. Na ta način bodo vaši lasje negovani, a na koncu ne bodo mastni.
4. Ne umivajte si las z vročo vodo
Umivanje las s prevročo vodo spere naravna zaščitna olja s kože in las ter jih pusti suhe. To je signal, da žleze proizvedejo več olja, zato bodo vaši lasje nekaj ur po umivanju precej mastni. Zato si lase umijte s toplo, vendar ne vročo vodo, na koncu pa jih sperite s hladnejšo vodo, da zaprete pore in naredite lase gladke in sijoče.
5. Bodite previdni pri vročini
Omejite uporabo kodralnikov in drugih oblikovalnikov las, ki proizvajajo toploto, in jih ob uporabi redno čistite z alkoholom. Tudi sušilnik za lase s toploto, ki jo oddaja, spodbuja nastajanje maščobe. Če morate sušiti lase, poskusite to storiti na nekoliko nižji temperaturi, čeprav bo trajalo nekoliko dlje.
6. Vzemite vitamine
Mastno lasišče, ki ga je težko nadzorovati, je morda v vaših genih. Nekatere bolezni in zdravstvena stanja, kot so sindrom policističnih jajčnikov, preobremenjenost jeter in Sjögrenov sindrom (dolgotrajna avtoimunska bolezen), lahko povzročijo prekomerno tvorbo olja.
Strokovnjaki predlagajo tudi dodatke na osnovi cinka, ki pomagajo povečati imunsko obrambo, betakaroten pa pripomore k hitrejšemu obnavljanju kože. Izbira živil s polnozrnatimi izdelki, ribami in bogatimi z vitaminom E bo pomagala pri nastajanju olja.
Fotografije: Profimedia
Preberite še: Brez kalorij, okusna in vsestransko uporabna: Ta poletna zelenjava vam bo v pomoč pri hujšanju (privoščite si jo brez slabe vesti)
Priporočamo tudi: Pozabite na kolesarske hlače, to so najbolj trendne kratke hlače tega poletja
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču