Dezodorant ali antiperspirant? Ta primerjava bo odpravila vašo večno dilemo, saj eden izmed njiju dokazano povzroča raka

3. 8. 2023
Deli
Dezodorant ali antiperspirant? Ta primerjava bo odpravila vašo večno dilemo, saj eden izmed njiju dokazano povzroča raka (foto: Profimedia)
Profimedia

Težko se je odločiti med dezodorantom, ki je nežnejši do telesa, in antiperspirantom, ki je idealen za vsakodnevno udobje. Tukaj je vse, kar morate vedeti o tem večnem rivalstvu, da se boste lahko končno pravilno odločili!

Poletno sonce pogosto zviša temperaturo na termometru. Ta povečana vročina ne ostane brez posledic za telo, zlasti za pazduhe. Ti predeli so čez dan izpostavljeni intenzivni vročini, včasih tudi prekomernemu znojenju, kar lahko povzroči določeno nelagodje. Znoj, neprijeten vonj, madeži na oblačilih ... vsem tem težavam se želite izogniti z uporabo dobrega dezodoranta. To je najboljši zaveznik za izpolnitev glavnega poslanstva vsakega samosvojega lepotnega odvisnika: pri 35 °C ostati svež in urejen.

Ne spreglejte:

Kozmetični trg ponuja množico izdelkov za dosego tega cilja in pogosto je težko izbirati: antiperspiranti, proti smradu, spreji, palčke, brez dišav, 48-urna ali 72-urna zaščita ... Toda med največjimi bitkami, ki se odvijajo na tem področju, ostaja deodorant proti antiperspirantu kralj. To je star spor, ki ga bo Vogue.fr danes skušal razčistiti za vedno...

Antiperspirant proti dezodorantu: kaj izbrati?

Med obema alternativama je tanka meja. Preprosto povedano, obe zakrivata telesni vonj. Vendar pa antiperspiranti preprečujejo tudi nastanek znoja. Čeprav se izbira med obema možnostma zdi očitna, saj je bolje ubiti dve muhi na en mah z blokiranjem neprijetnega vonja in potenja, je treba upoštevati eno nianso. Vse pazduhe niso enake in glede na posameznika so lahko prednosti in slabosti klasičnega dezodoranta ali antiperspiranta še posebej pomembne.

Tukaj so torej posebne značilnosti dveh glavnih tekmecev v tem dvoboju:

Sredstva proti potenju

Kot pove že njihovo ime, antiperspiranti zaradi aktivne sestavine, imenovane aluminijeva sol, blokirajo znojenje, ki ga proizvajajo znojnice. Ta sol pomaga blokirati kanale, ki povzročajo znojenje, kar pomaga zmanjšati vlažnost pod pazduhami. Prav tako lahko pomaga zmanjšati število bakterij na koži, ki so odgovorne za neprijeten vonj pod pazduhami v vročini ali stresu. Na splošno je znojenje način uravnavanja telesne temperature, zato je kljub omejujočim posledicam še vedno nujno za pravilno delovanje telesa.

Prednosti:

  • Antiperspirant je zaradi dvojnega učinka na znoj in neprijeten vonj odlična izbira za ljudi, ki se veliko potijo ali živijo v vročem podnebju.
  • To pomeni, da vam ni več treba skrbeti zaradi potenja, zato vam ni treba skrbeti, kaj obleči, kje in kako vroče je.
  • Optimizira tudi higieno, saj vlažne pazduhe spodbujajo razmnoževanje bakterij, ki povzročajo neprijeten vonj. Suhe pazduhe po drugi strani manj verjetno ustvarjajo okolje, ki je ugodno za razmnoževanje bakterij.

Slabosti:

  • Aluminij, ki je ključna sestavina antiperspirantov, naj bi spodbujal razvoj bolezni, zlasti raka na dojkah. Študija, objavljena leta 2021 v reviji International Journal of Molecular Sciences, je namreč pokazala, da aluminij, ki ga vsebujejo antiperspiranti, "prodira v celice dojk ter destabilizira strukturo in število kromosomov", kar lahko vodi v nastanek tumorjev dojk. Vendar so na trgu na voljo tudi druge aktivne sestavine antiperspirantov, na primer soda bikarbona ali gline, in trenutno ni kontraindikacij.
  • Obstajajo tudi nekateri možni neželeni učinki za bolj občutljivo kožo, kot so draženje pri ljudeh, ki za odstranjevanje dlak uporabljajo britvice, in rumena obarvanost tkiv.
  • Ker ta alternativa po definiciji blokira potenje, je v nasprotju s samo naravo telesa, ki vključuje proizvodnjo znoja. Zato morate vzdrževati brezhibno osebno higieno in po vsakem nanosu očistiti pazduhe, pri tem pa ne smete pretiravati.

Dezodorant

Večina antiperspirantov je dezodorantov, vendar pa obratno ne velja vedno, saj niso vsi dezodoranti antiperspiranti. Dezodorant je izdelek brez aluminija, ki ne blokira znojnih kanalov, temveč je namenjen odpravljanju neprijetnega vonja. Ne gre toliko za preprečevanje nastajanja znoja kot za prikrivanje njegovega vonja z uporabo magnezijevega hidroksida ali dišečih eteričnih olj, kot je na primer evkaliptus.

Prednosti:

  • Dezodorant ne blokira znoja, ampak deluje proti vonjavam, zato lahko ostanete "čisti" ves dan.
  • Dezodoranti so bolj prijazni do občutljive kože, saj so v formulo pogosto vključene negovalne sestavine, kot sta kokosovo olje ali karitejevo maslo.
  • Je tudi bolj naravna alternativa, saj upošteva spontani proces znojenja v telesu
  • Ker se ne ukvarja s potenjem, je njegova formulacija pogosto čistejša, saj je krajša!

Slabost:

Seveda je lahko znoj, ki nastaja pod pazduhami, zelo neprijeten, prav tako pa tudi vlažni madeži, ki jih lahko pusti na oblačilih.

Ena možnost ni boljša od druge. Vse je odvisno od vaših osebnih vprašanj in prednostnih nalog, vašega položaja in predvsem od tega, kaj vaša koža lahko prenese. Zdaj, ko je situacija jasna, se morate le še informirano odločiti!

Fotografije: Profimedia

Preberite še: Kaj Jelena Đoković poškropi po svoji koži za čudovit vonj, ko je zunaj peklensko vroče? (in to ni parfum)

Priporočamo tudi: Kratke hlače, ki so izpodrinile vse druge modele: Dekleta jih ne slečejo, izgledajo pa tako elegantno

Morda vas bo zanimal tudi ta pogovor, ki ga vodi Borut Pahor.

Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc