Ste nedavno opazili, da vaši lasje doživljajo katerega izmed teh simptomov? Čas je za temeljito pranje!
Ali obstaja boljši občutek od sveže umitih las? Verjetno ne. A čeprav imamo vsi radi čiste lase, je njihovo umivanje lahko naporno in dolgotrajno opravilo - bolj opravilo kot užitek. Najpreprostejša rešitev je premostiti to vrzel s kopico suhega šampona, vendar se izkaže, da to ni vedno tako dobra ideja. Če si lase umivate prepogosto, tvegate težave z lasiščem, ki lahko privedejo celo do izpadanja las.
Preberite še:
- "Zaljubljenost ji dobro pristaja!" Barbie videz Meryl Streep na podelitvi nagrad emmy, ki vsako žensko v nekaj sekundah spremeni v damo
- Tega mama nikoli ne bi smela narediti svoji hčerki
Kako pogosto naj si umivam lase?
To je odvisno od več dejavnikov. Če je vaše lasišče suho in ne uporabljate veliko izdelkov za oblikovanje las, morda zadostuje, da si lase umivate enkrat na teden - Julia Roberts naj bi se držala te rutine. Vendar to ni univerzalno pravilo.
Ali si veliko oblikujete lase? Ali uporabljate veliko suhega šampona? Imate prhljaj? Je vaše lasišče mastno? Vsi ti dejavniki lahko pomenijo, da bi si morali lase umivati pogosteje, tj. na dva do tri dni. Prepogosto umivanje las jih lahko poškoduje, prepogosto umivanje pa ima lahko tudi manj zaželene posledice.
5 znakov, da si premalo umivate lase
Težko je posplošiti, kako pogosto bi si morali dejansko umivati lase. Če imate enega ali več spodnjih opozorilnih znakov, poskusite poskusiti s pogostostjo umivanja las. Če dvomite, se posvetujte s strokovnim dermatologom.
1. Mastni lasje
Najbolj očiten znak, da si lase umivate prepogosto, so mastne korenine in pomanjkanje volumna. Če ne umivate redno odvečnega sebuma iz lasišča, bodo lasje postali žilavi in težki. Pri nekaterih ljudeh se to zgodi že en dan po umivanju. Pri drugih pa traja dlje. Mimogrede, mastni lasje niso le vidni, ampak lahko tudi smrdijo - mešanica odmrlih kožnih celic in sebuma na lasišču je namreč idealno gojišče za bakterije, kar lahko povzroči neprijeten vonj.
2. Nastanek prhljaja
Prhljaj ni nujno znak redkega umivanja las, ampak naše lasišče nenehno proizvaja sebum, oljni izloček, ki ščiti in vlaži kožo in lase. Če si lase umivamo redko, se lahko sebum nabira na lasišču, hkrati pa kožne celice odmrejo in se nenehno obnavljajo. Ob redkem umivanju las te odmrle celice dlje časa ostanejo na lasišču, zato se na njem kopičijo umazanija, olje in odmrli delci kože. To kopičenje ustvarja idealno okolje za razmnoževanje mikroorganizmov, kot je kvasovka malassezia, ki naravno živi na lasišču. Povečano nastajanje sebuma in pomanjkanje čiščenja lahko povzročita razmnoževanje teh glivic.
Malassezia se namreč hrani z maščobami v sebumu, pri razmnoževanju pa se sproščajo stranski produkti, ki lahko razdražijo lasišče. To draženje povzroči povečano proizvodnjo celic in pospešeno luščenje kože, kar se kaže kot prhljaj.
3. Srbeče lasišče
Srbeče lasišče ne pomeni le izsušenosti zaradi prepogostega umivanja, ampak tudi znak, da si las ne umivate dovolj. Vem - tako nadležno! Na lasišču se lahko nabirajo izdelki za balzamiranje in oblikovanje las, umazanija, znoj in odmrle kožne celice. To kopičenje je idealno gojišče za mikroorganizme, kot so že omenjene kvasovke Malassezia, ki ne spodbujajo le prhljaja, temveč tudi stranske produkte, ki lahko dražijo lasišče in povzročajo srbenje. Nezadostno čiščenje lasišča spodbuja tudi kožne bolezni, kot je seboroični dermatitis, ki jih spremlja srbenje.
4. Sivkasti lasje
So vaši lasje dolgočasni? To je lahko posledica nakopičenih ostankov izdelkov za oblikovanje in nego las, ki površino las naredijo bolj hrapavo in zaradi tega slabše odbijajo svetlobo - zlasti če med umivanjem uporabljate veliko suhega šampona. Zaradi prašnih delcev, ki jih vsebuje, so lasje videti dolgočasni, vendar lahko šampon za globinsko čiščenje ponovno oživi lase, še posebej v kombinaciji s balzamom za povečanje sijaja.
5. Izpadanje las
Povečano izpadanje las lahko kaže tudi na to, da si premalo umivate lase. Eden najpogostejših vzrokov za izpadanje las - ki je posredno povezan z redkim šamponiranjem - je seboroični dermatitis. Za to stanje je značilno prekomerno nastajanje sebuma in rast prej omenjenih glivičnih kvasovk Malassezia na lasišču.
Če lasišče ni dovolj očiščeno, se lahko proizvodnja sebuma poveča in spodbudi razmnoževanje Malassezie, kar povzroči vnetje in draženje. Kronično vnetje lasišča lahko nato privede do izpadanja las, vendar je treba opozoriti, da študije o tem še niso trdne. Redno umivanje pomaga ohranjati lasišče zdravo in brez draženja, lasje pa ohranijo tudi svoj naravni sijaj.
Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih