Lepotni vitamin za mladostni videz

23. 8. 2013
Deli

Vitamin A je revolucionarno odkritje na področju zdravja kože.

Že dolgo velja za enega izmed najmočnejših antioksidantov, saj ščiti telo pred škodljivimi učinki prostih radikalov ter ima tako skupaj z drugimi naravnimi vitamini, minerali in hranili pomembno vlogo pri ohranjanju človekovega zdravja.

Poleg številnih pomembnih funkcij v telesu pa ima tudi ključno vlogo v boju proti staranju kože oziroma pri ohranjanju napete in gladke kože. Dokazano je, da človeško telo med izpostavljanjem soncu in zraku porabi ogromne količine tega vitamina, zato njegovo kronično pomanjkanje med drugim vpliva tudi na staranje kože.

Študije na področju dermatologije so pokazale, da je pri lokalni uporabi najučinkovitejša oblika vitamina A retinojska kislina (oksidiran retinal), ki je postala 'zlati standard' za nego kože in sestavni del visokoučinkovitih izdelkov, kot so Retin A in Renova.

Učinkovitost vitamina A je bila dokazana v številnih študijah, ki temeljijo na desetletja dolgih raziskavah, zato ne gre le še za eno 'čudežno' učinkovino v poplavi drugih. Poleg tega njegovi učinki segajo v bistvo procesa staranja – v DNK. Vitamin A namreč vpliva na kar 350 genov, ki imajo pomembno vlogo pri ohranjanju zdravja kože, vključno z obnovo celic, pospeševanjem tvorbe kolagena in uravnavanjem delovanja melanocitov (celic, ki proizvajajo pigment).

Če koži primanjkuje vitamina A, postane gubasta, suha in posejana s pigmentnimi madeži. Dolgotrajnejše površinsko nanašanje vitamina A pa pospešuje tvorbo kolagena in elastinskih vlaken, ki skrbijo za strukturo kože in njeno elastičnost, ter hialuronske kisline, ki odebeli usnjico.

Poleg njegove učinkovitosti v boju proti staranju kože se je vitamin A izkazal za pomembnega tudi pri uravnavanju tvorbe kož­nega pigmenta, ki ščiti kožo pred sončnimi žarki. Raziskave so pokazale, da je vitamin A ena izmed dveh snovi na svetu, ki imata sposobnost odpraviti škodo, ki jo povzroči izpostavljanje sončnim žarkom, in pigmentne madeže. Vitamin A pa se je izkazal za uspešnega tudi pri zdravljenju aken. Njegova redna uporaba pomaga normalizirati izločanje maščob iz lojnic in zoži pore.

Pomembno je omeniti še, da so v dermisu (srednji plasti kože) prisotni retinoidni receptorji, ki omogočajo, da vitamin A prodre v globlje plasti, kar se odraža v povečani tvorbi kolagena, elastina in hialuronske kisline ter posledično v zmanjšanju gub, bolj čvrsti in elastični koži ter splošnem izboljšanju videza kože.

Kljub vsem tem dognanjem pa je vitamin A še vedno podcenjen in ga le malo svetovno priznanih kozmetičnih znamk promovira kot svojo prvenstveno sestavino v boju proti staranju. Prvi vzrok za to se verjetno skriva v dejstvu, da je vitamin A na voljo samo na recept. Aktivne oblike, kot sta retinojska kislina in tazaroten, lahko namreč močno razdražijo kožo, zato jih je treba uporabljati pod nadzorom.

Potrebno je tudi nekajmesečno obdobje 'hibernacije', saj se lahko na koži pojavijo rdečica in izpuščaji. Vendar pa se koža nanje sčasoma privadi in na dolgi rok so rezultati izjemno dobri. Poleg tega je vitamin A tudi precej drag in zelo nestabilen ter zato uporaben le malo časa po odprtju stekleničke.

Kozmetične hiše se lahko, ob upoštevanju dejstva, da so potrošniki vedno bolj ozaveščeni, pri promociji vitamina A vendarle opirajo na dokazane rezultate. Res je, da ženske sicer še vedno hrepenijo po 'mladosti v steklenički', vendar so spoznale, da so določene nove modne učinkovine samo to – nove in drugačne, ne pa tudi učinkovite in boljše –, zato zahtevajo izdelke, podprte z resnimi raziskavami.

In ker je bilo o vitaminu A opravljenih že nešteto raziskav, ki so dokazale njegovo učinkovitost, so si strokovnjaki na tem področju postavili nov izziv – poiskati nove oblike vitamina A, ki bodo enako učinkovite, ne bodo pa dražile kože in ne bodo občutljive za sonce kot večina obstoječih izdelkov, ki vsebujejo ta vitamin.

Prav tako pomemben za ohranjanje zdravja kože je tudi vitamin C, ki v nasprotju z vitaminom A ne vpliva na DNK kože, vendar ima pomembno vlogo pri zmanjševanju škode, ki jo povzročajo prosti radikali, in pri pospeševanju tvorbe kolagena. Ker se njegove zaloge v celicah hitro izčrpajo, lahko njegovo dovajanje s kremami močno izboljša videz kože.

Strokovnjaki pa opozarjajo, da nobena krema ni vsemogočna. Uporabljati jo morate kot del rutine in se ob tem tudi pravilno prehranjevati. Nekateri strokovnjaki priporočajo vsakodnevno izvajanje needlinga (z igličnim rolerjem, ki v koži ustvari majhne kanale in pospešuje prodiranje učinkovin) in obiskovanje kozmetičnega salona enkrat na teden. Tudi učinek različnih filerjev in botoksa je večji, če je koža zdrava in pravilno negovana.

Čeprav lahko določene sestavine koži povrnejo tisto, česar ji primanjkuje, in ji pomagajo do lepšega videza, pa ne morejo zavrteti časa nazaj in ustvarjati čudežev.

Nobena krema vam ne bo pomagala, da bi bili spet videti kot 25-letnica, a z upoštevanjem določenih pravil lahko vseeno ohranjate mladosten videz.

Prvič, ženske, ki vsak dan posvetijo nekaj časa svoji koži (masiranje, nanašanje toplih kompres ter redno in temeljito čiščenje), imajo lepšo polt ne glede na to, kateri izdelek uporabljajo.

Drugič, največji vpliv na videz kože ima dogajanje v naši glavi. Dokazano je namreč, da je koža ljudi, ki so nesrečni, cinični ali preprosto ravnodušni, videti starejša, medtem ko za pozitivne in optimistične ljudi velja prav nasprotno. Izdelki proti staranju lahko torej veliko pripomorejo k ohranjanju zdravega videza kože, vendar to preprosto ni dovolj. Mladost namreč prihaja od znotraj.

Prevedla: Maša Zupančič

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?