Je dihanje z odprtimi usti škodljivo? Posledice za vaše zdravje in obliko vašega obraza (ki se lahko celo spremeni)

1. 9. 2023
Deli
Je dihanje z odprtimi usti škodljivo? Posledice za vaše zdravje in obliko vašega obraza (ki se lahko celo spremeni) (foto: Profimedia)
Profimedia

Za nekatere predstavlja spontani način dihanja, vendar je bistvenega pomena, da se naučimo dihati samo skozi nos. Zato je Ashley Graham objavila fotografijo z obližem čez usta.

Zakaj je napačno dihati skozi usta?

Ljudje, ki to počnejo, se tega večinoma niti ne zavedajo, razen če jih na to nekdo opozori ali če o tem izvedo, morda tako, da preberejo članek o tem. Dihanje skozi usta ni normalno in lahko celo spremeni obliko obraza, če to počnete dlje časa, na primer več let.

Dihanje je mehansko dejanje, ki je nujno potrebno za naše preživetje. Z njim prenašamo kisik do naših tkiv. Pri tem zrak običajno prehaja skozi nos, v nekaterih primerih in pri nekaterih ljudeh, ki imajo to navado, pa vdih in izdih potekata skozi usta.

Dihate skozi nos ali skozi usta?

Do dihanja skozi usta lahko pride iz različnih razlogov, na primer zaradi resničnih težav pri dihanju skozi nosnice, zaradi zožene ali izbočene nosne pregrade ali začasnega prehlada, ki to slabo navado spodbudi tudi pozneje. Dihanje skozi usta je dejansko lažje in daje občutek, da v usta priteče več kisika kot skozi nos, čeprav temu v resnici ni tako.

Če dihamo skozi nos, namreč dobimo večji upor pri prehajanju zraka, ki se dlje časa zadržuje v pljučih, s čimer se poveča količina sproščenega kisika.

Dihanje skozi nos stimulira pljuča in prsne mišice, kar vodi k večji prožnosti in boljši odpornosti na telesne napore.

Poleg tega nos deluje kot filter, ki očisti zrak nečistoč, ga segreje in navlaži, preden pride do pljuč. Nosne dlake služijo prav za obrambo pred bakterijami in zunanjimi dejavniki ter pomagajo preprečevati okužbe. Če dihamo skozi usta, izgubimo učinkovitost te pregrade.

Poleg tega lahko dihanje skozi usta povzroči različne telesne in fiziološke težave.

Dihanje z usti: posledice

  • Več bolezni dihalnih poti - Zmanjšano kroženje zraka v nosnih poteh spodbuja zastajanje, kar lahko vodi do težav z dihali.
  • Več okužb in vnetij - Zaradi povečanega nastajanja sluzi, kar vodi v nastanek sinusitisa in nosnih polipov.
  • Vnetja ušes - Vnetja nosnih poti vplivajo tudi na ušesa, kar vodi do vnetja ušes, labirinta in šumenja v ušesih.
  • Zmanjšana oksigenacija krvi - Čeprav mislimo, da skozi usta vdihnemo več zraka, se zgodi ravno obratno. Dihamo pogosteje, vendar vdihnemo manj kisika, saj v pljučih ostane manj zraka. Ljudje, ki dihajo skozi usta, imajo blago hipoksijo, saj je v krvi 15-20 % manj kisika.
  • Sprememba položaja jezika - Ob morebitnem vnetju adenoidov in hipertrofiji tonzil se spremeni tudi položaj jezika. Pravilni položaj je ob nebu. Pri ustnih dihalcih je namesto tega nameščen na dnu in pritiska na spodnje zobe.
  • Zobje se lahko premaknejo - Zaradi tega nepravilnega potiskanja jezika se nebo ne razširi in kostna struktura se ne razporedi pravilno, kar povzroči nepravilno zobovje in temporomandibularno disfunkcijo ter poznejše težave s telesno držo.
  • Obraz se lahko spremeni - Dihanje skozi usta lahko vrne položaj brade, zaradi česar se ta umakne in spremeni fiziognomijo obraza.

Ali dihanje z usti deformira obraz?

Najbolj zaskrbljujoča posledica, zlasti z estetskega vidika, pa tudi s funkcionalnimi posledicami, je sprememba fiziognomije obraza s kraniofacialnimi spremembami, če več let dihamo samo z odprtimi usti. Vzrok je v nepravilnem položaju jezika, ki namesto visoko na nebu leži nizko. Jezik v pravilnem položaju prispeva k normalnemu oblikovanju neba in čeljusti.

Dihanje z odprtimi usti nenehno spreminja fiziognomijo obraza, pri čemer se oblikujejo izbočeno nebo, podolgovat obraz z odmaknjeno in nazadujočo brado, ozek in dolg nos, zobna nepravilnost in dlesenski nasmeh. To je vsekakor težava v razvojnem obdobju otroka, vendar se lahko zgodi tudi odraslim, da sledijo tej slabi navadi in se morajo soočiti s posledicami.

Dihanje z odprtimi usti ponoči

Če čez dan dihamo normalno skozi nos, se lahko zgodi, da se med počitkom sprostimo in sprostimo čeljust ter dihamo skozi usta. Dihanje z odprtimi usti ponoči je prav tako lahko težava, ki povzroča manj miren spanec, kopičenje stresa, zbujanje utrujenosti in težave s koncentracijo.

Kako se naučiti dihati skozi nos: Dihanje skozi usta, ki ga izvaja tudi Ashley Graham

Model Ashley Graham v zgodbi, ki jo je pred kratkim delila in v kateri se pojavi v postelji, medtem ko nosi dva obliža, ki ji zapirata usta, omenja udobje spanja z dihanjem skozi nos, in pravi, da še nikoli ni tako dobro spala in se zbudila tako spočita, odkar uporablja Mouth Taping.

To sta pravzaprav obliža, ki ji ponoči pomagata držati usta zaprta, da se ji čeljust ne sprosti preveč in da ji ni treba dihati skozi nos. Njihova uporaba ne pomaga le pri dihanju skozi nosnice, temveč tudi pri preprečevanju smrčanja.

Če jih želite preizkusiti, se najprej posvetujte z zdravnikom in se prepričajte, da nimate telesnih težav, ki preprečujejo ali močno zmanjšujejo pretok zraka skozi nos.

In če se vaša težava nanaša na dihanje čez dan, je prvi korak k reševanju ustnega dihanja zavedanje. Bodite pozorni na to, kam polagate jezik, in se vsakič potrudite, da ga vrnete na svoje nebo. Ko opazite, da dihate z usti, se popravite. Potreben bo čas in veliko potrpežljivosti, vendar se boste iz dneva v dan izboljševali, dokler ne bo dihanje postalo spontano.

Fotografije: Profimedia

Preberite še: Kako pogosto se ta živila znajdejo na vašem krožniku? 12 najbolj zdravih živil na svetu (ki jih večina od nas nikoli ne uživa!)

Priporočamo tudi: Pozabite na bele superge, športni copati Ganni X New Balance so zadnji kos na našem seznamu želja

Novo na Metroplay: “To ni starost, to je zrelost” | LADEJA GODINA KOŠIR, ELLE ZELENO 2024