Ženske prihodnosti: Potrebujemo pogum, samozavest in sestrstvo

8. 3. 2025
Deli
¸ Ženske prihodnosti: Potrebujemo pogum, samozavest in sestrstvo (foto: Aleksandra Saša Prelesnik)
Aleksandra Saša Prelesnik

Ob dnevu žena, prazniku, ki že desetletja simbolizira boj za enakopravnost, pravice in priložnosti žensk, je še posebej pomembno osvetliti vlogo žensk v družbi – in prihodnost, ki jo soustvarjamo. To je bil tudi osrednji fokus letošnjega dogodka ELLE Dialog, ki se je odvijal v Grand Hotelu Union.

V pogovoru sta dve izjemni sogovornici – Bojana Košnik Čuk, strokovnjakinja za kulturo vedenja in diplomatski protokol, ter Urška Sršen, podjetnica in inovatorka na področju tehnologije za žensko zdravje – odprli razpravo o položaju žensk danes in o izzivih, ki nas čakajo v prihodnosti.

Kako si ženske predstavljamo prihodnost in kako jo lahko aktivno oblikujemo? Sogovornici sta izpostavili pomen povezanosti in medsebojne podpore, prav tako pa finančne neodvisnosti in izobraženosti. To so temeljni stebri, ki ženskam omogočajo večjo samozavest in neodvisnost. Ključnega pomena je, da si ženske brez slabe vesti postavljamo lastne pogoje in ne podlegamo vsiljenim pričakovanjem družbe.

Ženske prihodnosti: Potrebujemo pogum, samozavest in sestrstvo
Aleksandra Saša Prelesnik

V duhu 8. marca je Košnik Čukova izpostavila pojem sestrstva: "Da si ne mečemo polena pod noge, ampak od kolegice ali konkurence poberemo tisto, kar je boljše in se iz tega nekaj naučimo, ne pa da z zavidanjem gledamo na dobre lastnosti drugih."

V ospredju je bila tudi tematika enakopravnost žensk na delovnih mestih in vprašanje, ali bo v prihodnosti več žensk na vodilnih položajih. Pri tem sta se obe sogovornici strinjali, da spremembe ne pridejo same od sebe – potrebna je aktivna udeležba, samozavest in odločnost pri zahtevanju enakih pogojev, tako v poslovnem svetu kot v zasebnem življenju.

Opolnomočenje žensk je skupna odgovornost

Ob dnevu žena ne praznujemo le dosežkov žensk, temveč razmišljamo tudi o tem, kako lahko kot družba omogočimo bolj pravične pogoje za vse. V današnjem svetu, kjer so nekatere pravice žensk še vedno pod vprašajem, je pomembno, da ne obstanemo na mestu. Vsaka ženska nosi odgovornost, da s svojim delovanjem prispeva k bolj enakopravni prihodnosti.

"Ko sem začela svojo karierno pot v diplomaciji, mi je bilo rečeno, da ne morem biti šefinja diplomatskega protokola, ker si ženska," nam je zaupala Košnik Čukova. "Takrat nisem storila ničesar – bila sem mlada, mogoče si nisem upala in nisem bila dovolj samozavestna – a se sprašujem, kaj bi naredila danes. Danes zagotovo ne bi bila več tiho in bi odreagirala. Menim, da je prav, da kdaj pa kdaj dvignemo glas, saj v našem kulturnem prostoru ni prostora za takšne misli. Čutim pa, da je zdaj že nekoliko drugače."

"Mislim, da je zelo pomembno, da si ženske upamo stopat na poslovno pot, da verjamemo same vase, da zgradimo svojo samozavest in se zavedamo tega, da lahko dosežemo absolutno vse, kar si želimo," je še dodala Sršenova.

Naj bo letošnji 8. marec opomnik, da prihodnost žensk ni nekaj, kar se bo zgodilo samo od sebe – soustvarjamo jo tukaj in zdaj.

Ženske prihodnosti: Potrebujemo pogum, samozavest in sestrstvo
Aleksandra Saša Prelesnik