Kaaita

4. 5. 2011
Kaaita

Narisala, šila, zlagala in bigala roka, materiale pa dala narava.

Ko Indijanci sadijo drevo, temu dejanju rečejo kaita. In prav drevesa ter skrb za zeleno so bili navdih pri ustanavljanju nenavadnega podjetja pred skoraj sedmimi leti; še celo njegov logotip je v obliki drevesa. »Že vse življenje me vleče na drevo,« se nasmehne simpatična Alenka Repič, lastnica, ki na spletni strani redno obvešča o svežih novostih iz gozda, od koder pošilja svoja elektronska pisma. »Pozdravlja te navihana tovarna presežkov z vonjem po naravi. Igrivem. Zadovoljnem,« boste med drugim prebrali na www.kaaita.com.


Narejeni z roko in zapakirani s srcem. Taki so, pravi Alenka, njihovi izdelki, katerih filozofija in namen je spoštovati naravo, spodbujati domačo proizvodnjo in prinašati veselje v dom. »Nočemo pridigati,« pravi, »z našimi izdelki in storitvami hočemo mehko spodbujati prijaznejši odnos do narave in socialnega okolja. Tako tudi eden od naših sloganov pravi: 'Narejeno človeku prijazno in z mislijo na fino.' Izdelke ustvarjamo zase, da jih bomo uporabljali doma ali na delovnem mestu. Zaljubimo se vanje. Lažje je delati tako.«

Čim bolj po domače

»Narisala, šila, zlagala in bigala roka. Materiale dala narava.«
»V prejšnjem življenju je bil ta papir odpadek.«
»Zašila spretna roka nekje v Sloveniji.«

To so podatki o izvoru materialov in proizvodnje, ki jih najdete na Kaaitinih izdelkih; odlikujejo se po ustvarjalnih imenih, za katerimi stoji predvsem sodelovanje s podjetjem Rdeči oblak, in zgodbicah o nastanku in namenu. Zanje uporabljajo naravne in reciklirane materiale večinoma iz Slovenije ter domačo delovno silo, ki jo, tako Alenka, pošteno plačajo: »Čim več materialov poskušamo dobiti doma, čeprav bi bili v tujini cenejši. Spodbujati želimo tudi domačo proizvodnjo. Rokodelce iščemo tu, z njimi želimo vzpostaviti dober odnos in jih pošteno plačati.«

Začelo se je s sestavljivo papirnato vrečko Bigabaga, ki jo držita skupaj prepognjenost in trak in niti kapljica lepila. Ustvarili so jo za embalažo svojih izdelkov, pa tudi, seveda, tujih. Lani ste na primer v njej dobili katalog Bia, če ste ga kupili na Fužinskem gradu v Ljubljani.

Kaaita je nato razvila copate Copa copa iz odpadnih volnenih puloverjev; v notranjo stran so všili sivko, katere vonj se širi z vsako stopinjo. Tako kot pravi spremno besedilo: »Diši iz podplata in kliče k sprostitvi.« S sivko jih zalagajo tri gospe, največ tista iz Ankarana. Spomladi je nameravajo posaditi še več, saj jo, na mojo žalost, ker ne prenesem njenega vonja, tako ali drugače vključujejo v marsikateri svoj izdelek. Alenka Repič me potolaži, da razmišljajo še o drugih dišavnicah.

Napletanje s kraškim brinjem

S sivko in ajdovimi oluščki so napolnjene žogice Aajdee, mehke okrogle zverce za igro in proti moljem. Narejene so iz organskega bombaža, na voljo pa v štirih barvah: strašno vijoličasti, nabrito oranžni, nežno olivni in skoraj roza. Te barve krasijo tudi debele nogavice iz slovenske volne, ki jih je nekje v Sloveniji spletna spretna roka. Imenujejo se Nitipara, saj, za vsak primer, dobite tri, vsako v svoji barvi.

V Kaaitinih prostorih v središču Ljubljane, kjer nastane marsikatera ideja, predvsem pa je to tudi kraj, kjer zlagajo, sestavljajo in razpošiljajo svoje izdelke, so lani pripravili tudi zanimivo, v sedanji kulturi že zelo pozabljeno druženje. Volna, pletilke, pa kup deklet, ki so ob klepetu in čaju ustvarjale vsakodnevne kose oblačil po idejah naših prednic. Prav nič ne čudi, da Kaaita v kratkem na trg daje komplet iz volnene preje in pletilk iz kraškega brinja.

V zakladnici njihovih idej za čustveno nabite izdelke najdete še Babiloon, pet stebrov zelene pisarne. Gre za kartonske škatle za ločeno zbiranje odpadkov. Iz kartona, kakopak recikliranega, je tudi gozdu prijazna novoletna smrekica Fri tri v dveh velikostih in s priloženimi papirnatimi okraski. Kaj kmalu boste lahko v svoje stanovanje obesili gugalnico iz filca, na trg pa odšli s košaro — prav tako iz filca — v kateri bodo vrečke za živila za večkratno uporabo. Nadomestile bodo plastične, v katere vam sicer branjevke dajo sadje in zelenjavo.

Kaj sploh potrebuješ

Za dojenčke pripravljajo copatke iz organskega bombaža. V tujini so kupili prejo, zdaj pa jo po ekoloških postopkih barvajo pri nas. Podplati bodo potiskani s silikonom proti zdrsu v obliki slovenskih živali. Poleg boste dobili knjižico z zgodbico, od vsakega prodanega copatka pa bosta dva evra šla v center Palčica. To darilo nameravajo pri Kaaiti na podlagi naročil dostavljati tudi v porodnišnice.

Trenutno razvijajo še obesek za ključe/kartice za okrog vratu, zadnja leta izredno priljubljeno darilo marsikaterega podjetja oziroma blagovne znamke, ki pa ga želijo narediti bolj naravnega. V njem bo, oh, spet sivka.

Sicer pa med Kaaitinimi storitvami najdemo tudi ponudbo za plemenitenje poslovnih procesov drugih podjetij, ki si želijo sprememb glede lastnega vpliva na okolje. »Predlagamo jim junaška dejanja, s katerimi vplivajo tako na lastno dejavnost kot na navade svojih strank,« še pove Alenka in kot primer izpostavi Si.mobil, s katerim sodelujejo pri akciji Re.misli. Z njo želijo pritegniti čim več posameznikov in organizacij, da bi se zavezali delovanju v prid okolju z recikliranjem in zmanjševanjem vseh porab — prek natančnega premisleka, kaj in kje kaj uporabiš. In ne nazadnje, kaj sploh potrebuješ. Če sploh …

S tem bi naše bivanje na Zemlji postalo še bolj odgovorno. Predvsem pa mora, sva se strinjali obe, postati bolj povezano z naravo. Konec koncev, ima moč, da daje, a tudi vzame.

Besedilo Hermina Kovačič, fotografije promocijsko gradivo