Modularna zasnova ali sodobna hiša

1. 10. 2012
Deli

Slovensko podjetje Pillar je leta 2007 začelo razvijati koncept realizacije arhitekturno sodobne, ekološko prestižne in energetsko varčne gradnje zaključenih lesenih bivalnih hiš.

Na ključ, torej. Tako je nastala Modeko, katere modularna zasnova omogoča neskončne kombinacije vertikalno ali horizontalno in se prilagaja tako urbanemu kot ruralnemu okolju. Izdelana je iz materiala, ki ga imamo v Sloveniji dovolj.

MODULARNA ZASNOVA

... pomeni, da je taka gradnja izredno fleksibilna in ponuja neskončne možnosti sestavljanja glede na želje, možnosti in potrebe. Omogoča poljubno rast vertikalno in horizontalno. Začetna investicija je tako lahko občutno nižja, saj se kupuje le toliko hiše, kot se je potrebuje ali kolikor dopuščajo finančne zmožnosti. Lahko pa se hiša tudi 'manjša'. Če nekomu del hiše, ki je zaključena enota, ne ustreza ali če ga ne potrebuje več, se ga odstrani in v enem kosu preseli drugam. Ali pa se ta kos proda. Omejitev ni.

SLOVENSKI LES

Uporabljen je izključno slovenski les. Njegova pestrost, način uporabe in videz ponujajo nešteto gradbenih možnosti, ki dajejo stavbi novo, višjo vrednost; les pa kot zunanji zaščitni sloj predstavlja tudi močan stilski element. Uporabljeni materiali so naravni in ekološko neoporečni. Ker so hiše grajene na ključ, pomeni, da so poleg celotne instalacije obdelane tudi stene, stropi, tlaki in fasade, okna, rolete za okna in vrata ter komarniki za vrata  pa so že vgrajena. Manjka le še pohištvo in vselitvena zabava se lahko začne.

VARČNOST

Kljub velikim steklenim površinam, ki nam omogočajo stik z naravo, sodi lesena hiša Modeko med energetsko varčne hiše; debelina ovoja stavbe oziroma zunanjih sten je namreč kar 37 centimetrov. Prihranek je očiten pri porabi energije, za ogrevanje pa niso potrebne močne grelne naprave.

Kaj pomeni ekološka hiša in kaj pasivna hiša? Mislim, da večina ljudi tega še ne razume.

Ekološka je predvsem marketinški izraz, ki se dobro trži in prodaja povsod. Za graditelje hiš pa to pomeni le graditi s pametjo in ne dovoliti, da te proizvajalci ovijajo okoli prsta. Res je, da materiale skrbno izbiramo in izhajamo iz dejstva, da je les najboljši naravni gradbeni material. Pa še doma ga imamo na pretek! Pasivna hiša pa je pasivna, kar zadeva porabo energije – zelo malo jo porabi glede na druge vrste gradenj. Optimalna je nizkoenergijska hiša z dobro izolacijo. Popolnoma ustreza slovenskim klimatskim pogojem.

Kako Slovenija sprejema koncept, ki dopušča, da dodatne prostore kupimo, ko jih potrebujemo (na primer ob prihodu novega člana družine), potem pa se lahko od njih tudi poslovimo, ker jih ne potrebujemo več (oziroma jih otroci vzamejo s seboj)?

Vsi kupci so nad idejo navdušeni! Sploh niso vedeli, da je kaj takšnega mogoče narediti, sploh v Sloveniji. Težava pa je verjetno v tem, da naši potencialni kupci o takem načinu grad­nje premalo vedo.

Do kod sega vaše delo; poslujete tudi s tujimi državami?

Da. Kar nekaj potencialnih kupcev imamo v Romuniji, Nemčiji, Švedski, Franciji.

So še vedno na voljo eko skladi – kako je s tem?

Vedno slabše je. Pravzaprav država vedno manj denarja namenja tej vrsti subvencij; je pa še mogoče dobiti denar.

Kaj svetujete mladim?

Ne zidajte preveliko in preveč. Bodite skromni, pa bo ceneje, saj se največ prihrani pri kvadraturi.

Besedilo Polona Pajk

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?