Foto: Stanovanje kot odprta knjiga

8. 6. 2012
Deli
Stanovanje je polno uokvirjenih del lastnika ter daril znancev in prijateljev. (foto: Fulvio Grissoni)
Fulvio Grissoni

Ne prav veliko bežigrajsko stanovanje mladih arhitektov je precej individualnega značaja. Prikupna lastnika s štirimesečno psičko bivata v prostorsko povsem odprtem stanovanju, kanček intime si privoščita le tam, kamor gre še cesar peš.

V dnevni sobi ne smemo zgrešiti posebnosti, kot je jekleni profil na omarici, knjižna omara pa se šibi od strokovnega branja ter spominkov.
Edina možnost delitve prostorov v stanovanju je zavesa, ki je v resnici podvojena mreža za komarje. Cenovno ugodna in učinkovita rešitev.
Po meri izdelan betonski umivalnik se ponovi v kopalniškem in kuhinjskem prostoru.
Če je potrebno, prostore ločita z zaveso.
V prostoru kraljujeta obešalnik Hang It All, Charlesa & Ray Eamesa ter stol Chair One Konstantina Grcica.
Vrata iz mlečnega stekla, za katerim se skriva stranišče, so edina vrata v stanovanju.

Stanovanje je svojo realizacijo doživelo po naključju. Sprva so ga želeli urediti za lastničino mamo ter le malce barvno osvežiti in urediti nekaj detajlov. Ko so začeli rušiti malo tu, malo tam, pa je svetloba predrzno vdrla skozi celotno stanovanje, kar je Gašperja tako navdušilo, da je začel premišljevati o tem, kako bi vse skupaj delovalo, če bi porušil vse stene, ki niso nosilne ... In točno tako se je zgodilo.

Danes bivata v popolnoma odprtem prostoru. Kadar na primer gostita prijatelje, osebne prostore ločita le z veliko zaveso, ki zastre spalnico, predel za prhanje in kuhinjski del.

Skozi vhodna vrata se vstopi v predel, kjer so na levi strani v spomin na nekdanji hodnik le še omare za dnevno sobo, na desni pa se že začenja spalni prostor. Ideja o visoki postelji se je rodila po navdihu švicarsko-francoskega arhitekta moderne arhitekture Le Corbusierja, ki omogoča, da pogled iz postelje seže naravnost skozi okno. Pod njo so omare in počivalni prostor za crkljivo psičko. Ostanke sten večinoma krasijo Gašperjeve umetnine, ki so nastale po navdihu ob študiju.

Le korak ali dva stran se prostor nadaljuje v kopalniški del, ki ga močno definira poseben, po naročilu izdelan betonski umivalnik, njegova posebnost pa je v videzu in namembnosti, saj je visok le približno deset centimetrov, prav toliko pa sta lastnika potrebovala, da sta pod njim ohranila prostor za pralni stroj, ki je nehvaležne višine za kombiniranje s klasičnim umivalnikom. Na desno stran se nadaljuje kad s prozornim zastiralom, še korak naprej pa je opaziti edina (skoraj neopazna) vrata v stanovanju, ki vodijo v stranišče.

Dalje se pogled nadaljuje v kuhinjo, ki je opremljena zelo umirjeno, vendar privlačno. Grelnik kot vizualno moteč element sta odlično skrila v omaro levo zgoraj. Kuhinjski del bogati ogromno svetlobe, ki jo dopušča veliko kuhinjsko okno, polno rož, stene pa so polne Gašperjevih umetnin in grafik njune prijateljice. Od dnevnega prostora kuhinjo loči  le velika bela miza z belimi stoli in enim rdečim, ki je prijetna vizualna popestritev.

Dnevno sobo krasi ogromna kotna sedežna garnitura, nasproti pa je velika knjižna omara, ki glasno priča o strasti do arhitekture in umetnosti lastnikov, če si obiskovalec le vzame trenutek in ošvrkne naslove. Središče dnevnega prostora označujejo tudi velika temna preproga ter nizki mizi. Stene so tudi tukaj polne uokvirjenih del številnih rok, na čisto zadnji steni pa je opaziti tudi odlitek iz betona, ki je nastal med gradnjo farmacevtske tovarne v Mariboru. Stanovanje se zaključi z ložo, kjer v stanovanje vstopa narava, saj je okoli bloka precej zelenih površin. Stanovanje Mojce in Gašperja je posebno tudi zato, ker je prav vse v njem nastalo brez načrtovanja.

Besedilo Polona Pajk,
fotografije Fulvio Grissoni

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?