Kaj so bioidentični hormoni in kako do njih?

7. 2. 2012
Kaj so bioidentični hormoni in kako do njih?

O bioidentičnih hormonih, poti večne mladosti in zdravja, smo že pisali v prispevku z naslovom Bioidentični hormoni.  V nadaljevanju pa še nekaj na temo kaj so in kako pridemo do njih.

Kaj so bioidentični hormoni?

»Bioidentični hormoni so popolnoma naravna snov; sintetični hormoni,« opozarja Sanja Toljan, dr. med., »pa niso hormoni, temveč farmacevtski izdelki, katerih formula je podobna človeškim hormonom, vendar jim ni identična.

Le bioidentičen hormon je hormon, kar pomeni, da ima isto formulo kot hormon v vašem telesu. Če je nima, ne deluje kot hormon, temveč kot zdravilo.

Ženskam v menopavzi pa predpisujejo bioidentičen estrogen in progesteron, ki je spremenjen ter mu rečejo progestogen. Vsi zapleti, ki se pojavljajo po jemanju teh zdravil, povzroča progestogen, ne estrogen. Zaradi njega prihaja do stranskih učinkov, kot so tromboze, rak ...

Zato trdim, da se moramo zdraviti s snovmi, ki so enake našemu telesu; pametno je uravnovešati, premišljevati, brati, se izobraževati, narediti strategijo lastnega življenja.

Sliši se zapleteno, vendar za spremembo življenjskega sloga potrebujete en mesec privajanja; ko enkrat začutite novo telesno moč, pa se ne vrnete več po poti nazaj.

Kako do njih

Bioidentične hormone kot praške iz naravnih snovi (po navadi iz soje ali gomoljnice, imenovane jam) pripravijo farmacevtska podjetja, ki jih pošljejo v lekarne, kjer jih pripravijo po navodilih zdravnikov, lahko pa jih tudi naročite pri svojem zdravniku, ki se ukvarja s hormoni.

Nakup po spletu ni priporoč­ljiv, saj vam zdravnik na podlagi krvne slike in podrobnega pregleda ter pogovora o vašem življenjskem slogu predpiše točno določeno količino bioidentičnega hormona, ki ga naroči pri preverjenem farmacevtskem podjetju, česar vam pri nakupu prek spleta ne morejo zagotoviti.

»Najprimernejša obli­ka dovajanja bioidentičnih hormonov so kreme, geli in svečke – tako se izločijo neposredno v krvni obtok, v nasprotju z oralnim zaužitjem, kjer bi šli naravnost v jetra in se spremenili v drug hormon,« pravi Sanja Toljan, dr. med.


Petra Arula,

fotografija promocijsko gradivo New Yorker