Hočem več!

6. 8. 2010
Biti discipliniran ne pomeni, da ne znate uživati v življenju. (foto: Fotografija Shutterstock)
Fotografija Shutterstock

Hrepenenje z motom "Hočem več! " lahko pripomore k uresničitvi sanj – vendar le, če se naučimo, da si ga razložimo in ga izkoristimo. Domišljijske slike nam pokažejo, kar si v resnici želimo – in nam pri tem pomagajo doseči male in velike uspehe. Preberite si sami!

1. Priznajte, da nekaj hočete.

"Nikar ne vzemi največjega kosa zase." Kot otroci smo kar naprej poslušali podobne stavke, vse dokler nismo začeli verjeti, da se skromnost izplača. Danes vemo, da to ne drži. V resničnem življenju mora človek prepoznati svoje želje, da jih lahko izpolni. Svoje želje si zato oblikujte čim bolj natančno – in nikar bodite neskromni!

2. Prepoznajte prave želje.

Svoje energije ne izgubljajte za cilje, ki niso vaši! Se vse vaše prijateljice učijo šivati? Pa kaj. Če vas to ne veseli – odnehajte. Vprašajte se, kaj hočete sami! Poleg tega pa so resnične želje pogosto povsem preproste, toda dolgo zatrte.

3. Sprejmite bojazljivost

Jutri imate pomemben sestanek s šefom ali pa končno zmenek s sanjskim moškim? In danes ne veste, kaj bi sami s seboj? Brez skrbi, to je povsem normalno. Zaradi tega niste slabič. Preprosto sprejmite strah. Ker sprošča adrenalin, vam lahko celo pomaga.

4. Pravilna motivacija Jasno.

Želite doseči svoj cilj. Kaj pravite na rutinsko delo? Gotovo se strinjate, da lahko človek naredi le tisto, kar ga veseli. Zmota! Testiranja možganov so pokazala, da najprej ukrepamo in šele nato se pojavi motivacija. Torej, začnite delati, tudi če vas prav nič ne veseli. Videli boste, sčasoma vam bo delo v veselje.

5. Realistično načrtovanje

Nikar si ne naprtite preveč! Vsaka pot se začne s prvim korakom. In napreduje le v pravilnem tempu – ne v galopu. Premislite: potrebujete odmor, faze mirovanja. Drugače bo vse skupaj preveč naporno!

Vprašali smo strokovnjake . .

- Kaj je pomembnejše za dosego ciljev: talent ali disciplina?

Disciplina. Talent lahko marsikaj olajša, toda pomembneje je vztrajati, ko pridemo do prvih ovir. Največ vam bo uspelo takrat, ko so načrti in časovni okvirji izvedljivi in ko ste motivirani: le če obstaja dovolj dober razlog, boste pri stvari tudi vztrajali.

- Beseda disciplina ima neprijeten priokus …

Ja, kajti disciplinirati pomeni tudi kaznovati. Disciplina sama po sebi pa je pozitivna. Pomeni svobodo in kakovost življenja, ker kot discipliniran človek izpolnjujemo stvari in naloge – namesto, da bi se jim izogibali. Zasledujemo svoj cilj in uživamo v rezultatih. To krepi samozavest, ker vemo, da smo se nečesa lotili in tudi izpeljali!

- Kdaj je preveč vsega dobrega?

Biti discipliniran ne pomeni, da ne znate uživati v življenju. Preveč vsega je takrat, ko z doseženim niste zadovoljni in se kar naprej ženete za nečim – tudi če vi ali vaša okolica trpita zaradi tega. Popustite vajeti, še preden bo ogroženo vaše zdravje ali vaše zasebno življenje.

Lisa

Fotografija Shutterstock