Colon hidroterapija

1. 2. 2006
Colon hidroterapija (foto: Fotografija: Liam Duke)
Fotografija: Liam Duke

Moj vodnik po očiščevalnih kurah se je začel, ko sem končno izvedela, zakaj me že tri leta pestijo različne alergije. Po nasvetu prijateljice sem se odpravila k strokovnjaku za BICOM resonančno terapijo, metodo, s katero so alternativni terapevti uspešno pozdravili vrsto alergij, nad katerimi je uradna medicina obupala ali jih sploh ni bila sposobna odkriti.

DIAGNOZA: CANDIDA ALBICANS

Podrobna analiza je pokazala, da imam candido albicans oziroma prekomerno razmnoževanje kvasovk v črevesju, ki ga oslabeli imunski sistem ne more več nadzorovati. Takšno glivično obolenje povzroča prekomerno oddajanje strupov v druga telesna tkiva in povzroča slabo počutje, depresivna stanja, nespečnost, povečan tek pa tudi pojav različnih alergij in bolezni. Poleg tedenskih terapij mi je priporočila strogo dieto, ki sem se je seveda držala. Tako nisem smela jesti sladkarij (in s tem vseh hranil z naravnim sladkorjem, na začetku tudi sadja ne), izogibati sem se morala ogljikovim hidratom, alkoholnim pijačam, vsem izdelkom, pripravljenim s kvasom (torej tudi kruhu in pecivu vseh vrst), in tistim, ki vsebujejo kvasovke (od kisa in kislega zelja do gobic), rižu, pšenici, prosu, soji, mleku, pomarančam itd.

UČINKOVITO IZPIRANJE ČREVESJA

Po večtedenskem raziskovanju in brskanju po internetu sem poleg drugih koristnih informacij izvedela tudi za metodo izpiranja debelega črevesja oziroma za colon hidroterapijo. Brez odlašanja sem se odpravila k nutricionistu Marjanu Videnšku v Vojnik pri Celju, ki to metodo že več let uspešno opravlja. Med približno polurnim pogovorom, v katerem je g. Videnšek podrobno opisal potek izpiranja, sem ugotovila, da sta napetost in zadrega, ki sem ju čutila pred obiskom pri njem, odveč. V sobi za izpiranje sem si tako slekla spodnji del obleke, se pokrila z brisačo in ulegla na terapevtsko mizo.

Neprijetnega bolečega občutka, ki sem ga pričakovala ob vstavljanju cevke v anus, ni bilo, zato sem se z olajšanjem ulegla na bok in v zrcalu, pritrjenem na stropu, opazovala potek izpiranja. Medtem ko je g. Videnšek skozi prvi del cevke v črevesje dovajal veliko količino čiste vode, so skozi njen drugi del iz njega počasi začele odtekati obloge in plini, ki so obtičali v črevesju. Izpiranje, ki je trajalo približno slabo uro, je potekalo brez bolečin in neprijetnih občutkov pa tudi brez neprijetnega vonja, ki sicer spremlja odvajanje blata, saj vsa črevesna nesnaga odteka naravnost v kanalizacijo. Po sami terapiji sem se počutila za nekaj kilogramov lažjo, poleg tega pa sem bila zadovoljna s svojo odločitvijo, saj sem bila prepričana, da je bila prava.

REZULTATI

Rezultati terapije so bili vidni takoj in moje težave z zaprtjem so zdaj zgodovina, o kateri upam, da se ne bo ponovila. Poskušam namreč upoštevati navodila g. Videnška glede načina prehranjevanja in se še posebej izogibam izdelkom, ki vsebujejo moko, kot so kruh, pecivo in testenine. Moka je zaradi lepljive sestave namreč ena tistih snovi, ki se najraje zadržujejo na stenah črevesja. Seveda pa ne smemo pretiravati. Strokovnjaki namreč opozarjajo, da je lahko strogo in predolgo upoštevanje diet, najsi gre za presno prehrano, očiščevalne poste ali katerokoli drugo dieto, tudi škodljivo. Tako kot vse druge lastnosti ima vsak od nas tudi edinstven prebavni sistem, zato posplošene diete, ki naj bi ustrezale določenim kategorijam ljudi (razporejenim na primer na podlagi krvnih skupin, telesne konstitucije ali kateregakoli drugega kriterija), niso vedno najboljši način za zdravo življenje. Prav tako nepriporočljivo je seveda izkoriščanje metode izpiranja črevesja, ki jo g. Videnšek priporoča največ enkrat na leto. Sama se bom zanjo zagotovo še odločila!

UČINKOVITO IZPIRANJE ČREVESJA

V knjigi dr. Iztoka Ostana Ko zdravila odpovedo (založba Aura, 2001) sem izvedela, da se na stenah debelega črevesja nabirajo obloge, ki ožijo črevesni kanal in preprečujejo sveže prebavljeni hrani, da nadaljuje pot proti koncu debelega črevesja, ter s tem normalno izločanje blata. Prav zato je izpiranje debelega črevesja izredno učinkovita tehnika, s pomočjo katere se takšne več let in celo več desetletij stare obloge očistijo in se ponovno spodbudi črevesno delovanje. Na veliko presenečenje sem izvedela tudi, da odvajalna sredstva, s katerimi sem do takrat ‘blažila’ zaprtje črevesja, na dolgi rok povzročajo še večje zaprtje, zato g. Ostan in drugi strokovnjaki tovrstno samopomoč v primeru lenega črevesja odsvetujejo.

Marta Pirnar

Fotografija Liam Duke