Na krilih domišljije: Karin Košak

16. 7. 2012
Na krilih domišljije: Karin Košak

»Treba je najti tržno nišo, k temu jih spodbujam,« pravi profesorica Karin Košak.

Študentje tretjega letnika pri predmetu Razvoj oblikovanja pod mentorstvom profesorice Karin Košak vsako leto pripravijo konkreten oblikovalski izdelek. Letos je bila naloga redizajn starega stola s tekstilom z metodo naključne besede po Edwardu de Bonu. Osnovna ideja, ki je vodila raziskovalce, je bila, naj se ne ozirajo v preteklost, ampak razmišljajo o prihodnosti. Študentje so v naključni knjigi naključno izbrali besedo, ki jim je služila kot predmet asociacij in razmišljanja.

Prvi del naloge je bil, da poiščejo petindvajset idej, ki naključno izbrano besedo povezujejo s stolom. Nato so izbrali najboljše ideje in jih spet razdelali. Miselni in raziskovalni proces, preko katerega se študentje učijo metode samostojnega oblikovanja, postavljanja ciljev in vrednotenja svojih idej v fazi načrtovanja, je vsakega študenta pripeljal do kolekcije šestih stolov, enega so tudi dejansko izdelali.

Karin Košak je skozi de Bonovo metodo študente želela pripeljati do povezav pojmov, do katerih sicer ne bi prišli. Širjenje obzorij, aktiviranje miselnega procesa in neobičajne asociacije so gotovo vrline, ki jih mora osvojiti vsak nadebuden oblikovalec. Nastale so zanimive in inovativne kolekcije, ki so znanje in razumevanje modnega oblikovanja povezale z industrijskim. Nekateri so presegli mejo čistega oblikovanja in ustvarili kolekcije, ki so zanimive tudi prodajno. »Treba je najti tržno nišo, k temu jih spodbujam,« pravi profesorica, ki tako kot vsi profesorji na Katedri za oblikovanje tekstilij in oblačil vsakega študentaobravnava individualno. »Vsak potrebuje posebno pozornost.« Zato v izdelkih ne boste opazilisamo študentovega dela in talenta, ampak tudipripravljenost profesorja pomagati, da bo ideja, kisi jo je začrtal, dosegla najboljši rezultat.

Razstavo z naslovom Stoli (na krilih domišljije) si lahko od 7. junija ogledate v Kudu FrancePrešeren, nekateri izmed študentov OTO pa bodoprisotni tudi v spremljevalnem programu in narazstavi v tekmovalnem programu na 23. Bienalu industrijskega oblikovanja. Vabljeni!

Maša Kljun

(Zapis je izšel v prilogi Krila/Wings ob letošnji modni reviji študentov Naravoslovnotehniške fakultete.)