Antioksidanti - kako delujejo in kako jih uporabiti sebi v prid?

24. 8. 2008
Deli
Antioksidanti - kako delujejo in kako jih uporabiti sebi v prid? (foto: Fotografija Sylvie Lancrenon)
Fotografija Sylvie Lancrenon

Na trg vedno znova prihajajo čedalje močnejši in vse bolj učinkoviti antioksidanti ali nevtralizatorji prostih radikalov. Pa je v marketinških obljubah tudi kaj znanstveno dokazane resnice?

Poiskali smo odgovore na nekaj vprašanj o antioksidantih – va­ruhih lepote kože.

Kako antioksidanti sploh delujejo?

Težavo pravzaprav povzroča prav tisto, kar omogoča življenje: kisik. Pri dihanju in ustvarjanju energije nastajajo prosti radikali, elektroni, ki pripomorejo k staranju naših celic. Onesnaženje, izpostavljenost UV-žarkom, cigarete, čezmerna teža, utrujenost, preobremenjenost in stres povečajo tvorbo prostih radikalov.

Antioksidanti so molekule, ki se ‘žrtvujejo’, in takoj ko naletijo na prosti radikal, oksidirajo, s tem pa preprečijo, da bi ta napadel DNK, proteine in lipide. Antioksidanti potem, ko so enkrat ‘mrtvi’, večinoma niso več uporabni, zato je treba njihovo zalogo vedno znova obnavljati s pomočjo hrane in kozmetičnih izdelkov. Dobro je vedeti: o oksidacijskem stresu govorimo takrat, ko obrambni sistem ne zmore več ustaviti vseh napadov.

Laboratoriji že 20 let kar tekmujejo, kateri bo odkril antioksidant z najbolj osupljivim, najmočnejšim učinkom. Od odkritja vitamina E (imenovanega tudi tokoferol) je znanost že precej napredovala in napredek je vse hitrejši. Kozmetične znamke se delijo na tiste, ki prisegajo na en antioksidant širokega spektra (na primer ingver pri Chanelu in idebenon pri Elizabeth Arden), in tiste, ki stavijo na koktajle z eksponentnim učinkom (najnovejša krema proti staranju Estée Lauder vsebuje osem antioksidantov). Čas je, da si stvari pogledamo nekoliko podrobneje.

Je kopičenje antioksidantov v enem samem izdelku koristno?

Izdelek z enim samim antioksidantom nas vsekakor varuje manj kot tisti, ki jih vsebuje več. Vsi strokovnjaki se strinjajo, da ena sama molekula ne more nadzirati vseh prostih radikalov, ki nastanejo ne le zaradi škodljivih zunanjih vplivov (UV-žarki, onesnaženje), temveč tudi zaradi samega delovanja celic. Danes jih poznamo najmanj osem različnih vrst. Tako se je rodila zamisel o skupku več antioksidantov, ki bi povečal možnosti za uspešno obrambo pred prostimi radikali. Edina težava je, da je učinek posameznega antioksidanta treba natančno usmeriti na določeno področje, če želimo, da med njimi nastane zaželena sinergija.

Naj zaupamo oglasom, ki obljubljajo najmočnejši antioksidant?

Odvisno. Vse je namreč vprašanje testov učinkovitosti. Da bi dokazal prednost svojega izdelka pred drugimi, ima vsak laboratorij svoj protokol primerjalnih testov, tako da izdelke medsebojno ni mogoče pri­merjati. A uporabnike navsezadnje resnično zanima le zaščitna moč končnega izdelka – to pa nam lahko razkrijejo samo klinične študije in vivo, ki so redke in drage.

Po kolikšnem času postane učinek takšne kreme opazen?

Če kremo uporabljate redno vsak dan kot del lepotilne rutine in z njo upočasnjujete proces staranja, so prve spremembe vidne po treh mesecih. Polt pos­tane bolj enakomerna in žareča, barva lepša – vse to so znamenja, da je koža bolj zdrava. Zato je priporočljivo, da krem ne zamenjujete prepogosto.

Bo zaščita z antioksidanti nekoč nadomestila izdelke za zaščito pred soncem?

Znanstveniki si prizadevajo, da bi se to zgodilo že čez pet do deset let. Njihov cilj je razviti tako trdno notranjo zaščito, da se bo koža pred UV-žarki sposobna braniti sama brez kemičnih filtrov. Poleg tega učinek antioksidanta traja dlje od dveh ur, kolikor zagotavljajo izdelki za zaščito pred soncem.

Ali antioksidanti, ki jih zaužijemo s hrano, telesu ne zadostujejo?

Žal ne. Zelo pogosto je vnos antioksidantov premajhen. Študije, ki so jih izvedli v Franciji, so pokazale, da več kot polovici žensk primanjkuje antioksidantov, še posebej vitaminov C in E, cinka in selena. Zadnje študije francoskega nacionalnega inštituta za agronomske raziskave (INRA) in francoskih univerz Aix-Marseille so poleg tega razkrile, da določeni geni vplivajo na raven vitamina E in karotenoidov, kar dejansko pomeni, da tudi ob enaki količini zaužite snovi vsi nismo deležni enake antioksidacijske zaščite. Zato je dobro poseči po prehranskih dodatkih, ki pa jih je treba znati pravilno uporabljati!

Seznam najboljših

Imena antioksidantov so zapisana na vseh najnovejših kremah. Tu je nekaj najbolj vročih in področja njihovega delovanja:

  • Idebenon je najboljša zaščita pred oksidacijo, povezano z UV-žarki, in peroksidacijo kožnega loja, ki nastaneta pri visokih temperaturah.
  • Izvleček ingverja polovi velik del prostih radikalov, ki jih povzročijo UV-žarki, poleg tega pa spodbuja naravno detoksikacijo kože.
  • Za boj proti oksidacijskemu stresu, ki ga povzročijo UV-žarki, se oborožite z vitaminom E v paru z vitaminom C.
  • Rožmarin se zelo uspešno upira toksinom iz okolja.
  • Polifenoli iz grozdja sočasno napadajo več vrst prostih radikalov, niso pa najmočnejši.
  • Eukarion-134 (gre za derivat mangana) upravlja notranjo oksidacijo. Ker se lahko regenerira, je njegov učinek dolgotrajnejši.
  • Tanini iz granatnega jabolka naj bi bili v borbi proti lipidni peroksidaciji trikrat močnejši od tistih, ki so v rdečem vinu ali zelenem čaju.
  • Zeleni čaj je sicer zelo zanimiv, je pa njegov učinek težko zajeti v sestavo kreme, kjer bo njegova moč, ker ni shranjena v obliki kapsule, zelo verjetno kmalu ponehala.

Prehranski dodatki so učinkoviti, če:

  • vam je koktajl več antioksidantov ljubši od močnega odmerka enega samega antioksidanta;
  • jih nikoli ne uživate redno, ampak le v obdobjih utrujenosti in stresa ter kompleks ob vsakikuri zamenjate;
  • z njimi ne pretiravate; ob prevelikem odmerku se lahko nekatera mikrohranila, kot je selen, spremenijo v oksidante;
  • vsak dan zaužijete maksimalno količino sadja in zelenjave, kapsule pa vam služijo le kot dodatek k prehrani, in ne kot nadomestek.

Perfectil je edinstven prehranski dodatek, ki vsebuje 25 esencialnih hranil za izboljšanje strukture in videza kože, nohtov in las. Ponuja idealno kombinacijo vitaminov in mineralov ter izvlečke grozdnih pešk za zaščito celic pred prostimi radikali in škodljivimi vplivi okolja.

Antioksidanti – karotenoidi, vitamin C in E so nujni za zaščito kože pred prostimi radikali, nastalimi zaradi onesnaženja in škodljivih UV-žarkov. Izvlečki grozdnih pešk (močan antioksidant) pa pomagajo pri vzdrževanju lepe polti. Perfectil vsebuje tudi naravne karotenoide – antioksidante, ki pomagajo ščititi kožo pred škodljivimi učinki UV-žarkov.

Novo na Metroplay: Žan Serčič o glasbenem ustvarjanju, ohranjanju zasebnosti in spremembah