ELLE podkast | Branka in Kaja Strniša (BRST psihologija): kako situacija s covid-19 vpliva na naše duševno zdravje in kako se spopasti s tesnobo

24. 10. 2020
Deli
ELLE podkast | Branka in Kaja Strniša (BRST psihologija): kako situacija s covid-19 vpliva na naše duševno zdravje in kako se spopasti s tesnobo (foto: Osebni arhiv)
Osebni arhiv

V tokratni epizodi smo se z ustanoviteljico BRST psihologije Branko Strniša ter njeno hčerko in sodelavko Kajo Strniša pogovarjali o tem, kako poskrbeti za svoje duševno zdravje, sploh v teh nepredvidljivih časih, medicinski hipnozi, in kako ravnati v stresnih in čustvenih situacijah.

Deveto epizodo lahko poslušate TUKAJ: 

Poslušate nas lahko tudi na:
APPPLE PODCASTS Ι SPOTIFY Ι GOOGLE PODCASTS

Pri svojem delu opažata, da se ljudje različno odzivamo na zdravstveno situacijo, v kateri smo se znašli. Odzivi in soočanje s situacijo so odvisni od posameznika. Branka sicer zaznava porast zaskrbljenosti in anksioznosti, predvsem to, da si ljudje nalagajo velike odgovornosti, ker ne želijo nikogar okužiti. Poudarja pa, kako zelo je pomembno, kako govorimo, kakšne besede uporabljamo, ko se pogovarjamo o covidu. »Če grozimo, potem ustvarimo psihotično okolje, in to ni dobro za ljudi.« Zato poudarja, kako pomembno je, da o tem komuniciramo na spodbujajoč in prijazen način.

 

»Okolje bo vedno spremenljivo in na to ne moremo vplivati. Lahko vplivamo samo na to, kako se bomo mi odzvali na to, kar se nam dogaja.«

 

»Če smo pretirano pozorni na eno situacijo, potem ta raste in preplavi druge življenjske situacije. Zato bodimo previdni, poslušajmo epidemiologe, poskrbimo za svoje zdravje in zdravje drugih, ampak o tem ne razmišljajmo ves dan. Dovolj je pol ure na dan, preostali del dneva pa posvetimo drugim stvarem in razmišljamo, kaj lahko naredimo za sebe in druge v tej situaciji. Tako se bomo počutili bolje.«

 

V pogovoru se dotaknemo tudi čustev, tako prijetnih kot neprijetnih. Kaja poudarja, da ni dobrih in slabih čustev, ampak so samo prijetna in neprijetna. In oboja imajo svojo nalogo, zato se ne smemo izogibati neprijetnim čustvom. Pomembno je, da pravilno prepoznamo svoja čustva in da poiščemo sebi primerne kanale za njihovo izražanje. Zelo priljubljen in učinkovit način za izražanje in predelavo čustev je pisanje.

 

»Najbolj pogosto zatirano čustvo je jeza. Ker so nam v mladosti pogosto govorili, da se ne smemo dreti, ne smemo biti jezni, ne smemo se kregati.«

 

V pogovoru Branka razloži, kaj je medicinska hipnoza, kako se jo uporablja in pri čem lahko pomaga. Dotaknemo se konkretnih nasvetov, kako se na dolgi rok spopadati z anksioznostjo in kako smo včasih sami sebi v napoto.

 

»Vsako čustvo ima svoj namen.«